ANASAYFA
25 Şubat 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sayıma 'istatistik ilmi' formülü
İstanbul Seçim Sonuçları'na yönelik iddia, tartışma ve gerginlik sürürken, Hudut'un ulaştığı bir uzman 32 bin sandığı / 10 milyon oyu saymaya gerek olmadığını belirterek, 10 milyon seçmen için yaklaşık 18 bin seçmen baz alınarak seçimi hangi partinin kazandığı, 32 bin sandık için 57 sandık baz alınarak seçimi hangi adayın kazandığının istatistik ilmi yöntemleriyle ortaya konulacağını savundu…
Haberin Yayın Tarihi: 17-04-2019 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sayıma 'istatistik ilmi' formülü

İstanbul Seçim Sonuçları'na yönelik iddia, tartışma ve gerginlik sürürken, Hudut'un ulaştığı bir uzman 32 bin sandığı / 10 milyon oyu saymaya gerek olmadığını belirterek, 10 milyon seçmen için yaklaşık 18 bin seçmen baz alınarak seçimi hangi partinin kazandığı, 32 bin sandık için 57 sandık baz alınarak seçimi hangi adayın kazandığının istatistik ilmi yöntemleriyle ortaya konulacağını savundu.
Yerel seçimler İstanbul ili büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin çok tartışmalı ve ülkeyi çok germesi üzerine bilim adamları ve uzmanların görüşlerini almak istedik. Hudut Haber Merkezi'nin ulaştığı bir uzman kamuoyunun ilgisini çekeceğini umduğumuz görüşlerine aynen ye veriyoruz:
“Mart 2019 seçimleri birçok yönden çok enteresan olup sadece Türkiye'de değil bütün dünya ülkeleri üniversitelerinde siyasal bilim bölümlerinde müstesna bir örnek olarak ders programlarına alınmalıdır. Süreç her aşaması ile kanun yapımından YSK'nın son kararını açıkladığı güne kadar yapılan hata ve yanlışları çıkararak alınacak derslerin bundan sonraki seçimlerde yapılmamasını sağlamaktır.
Bu seçimlerde bilhassa YSK haklı veya haksız çok eleştirilmektedir. Halbuki istatistik ilmi yönünden objektif bir bakış (hukuki açıdan değil) YSK'nın haklılığını teslim edecektir. Zira YSK vereceği kararla iktidar ve muhalefet kamuoyunun vicdanını rahatlatmak mecburiyetindedir.
Diğer sandık saydırma kararları dışında bunun için önce 51 sonraları 57 ve 63 sandık saydırma kararı istatistik ilmi yöntemlerine uyan bir karardır. Sayın  Binali Yıldırım'ın '32 bin sandıkta bana bir oy fazla çıksa seçimi ben kazandım' söylemi matematik olarak doğru ve haklıdır. Ancak bunun tespiti için 32 bin sandık / 10 milyon oy saymaya gerek yoktur. YSK'nın 57 (63) sandığın sondaj tekniği ile her sandığın ayrı ayrı sayılıp (ki bu halen yapılmıştır) çıkan neticeler analiz edildiğinde sadece bu söylemin olasılığı şüphesi değil kamu oyunundaki gerginliği giderecek başka ilmi sonuçları/yorumları da olacaktır. Şöyle ki:
1)Seçmen sayısı (yaklaşık 18 bin / 10 milyon seçmen) baz alınarak seçimi hangi aday kazanmıştır?
2)Sandık sayısı (57 / 32 bin sandık) baz alınarak seçimi hangi aday kazanmıştır?
3)Kazanan adayla kaybeden aday arasındaki fark yaklaşık ne kadar olabilir.
4)Sandık kurulları hiçbir müdahale olmaksızın herhangi bir adayı hissi olarak kayırmışlar mıdır? Kahir çoğunluğu görevini tam olarak yapmışlar mıdır?
5)Maddi hatalar ve geçersiz oyların sayımından sonra çıkan fark ile bu sayımdan çıkmış fark mukayese edilip genel sayımlar hangi sağlıklıkta yapılmıştır?
Bu neticelerin dışında uzman kişiler başka sonuçlar da çıkarabilir.
Netice olarak Türkiye'deki bilim insanları ve bu ilmi sonuçları yorumlayabilecek parti yöneticileri acilen YSK kararında önce bu 57 (63) sandık sayımı sonuçlarına odaklanıp kamu oyuna açıklamalar yaparak gerginliği azaltarak taraflar arasındaki tartışmaların seçimden sonra da devam etmesini önlemelidirler.” 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne şüpheli ölüm
Kestiği ağaç hayatına mal oldu
Susesi'ne son görev
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’
Araç zıplatan kanal
Kötü tezahürat yakışmadı
Çiftçide moral ‘sıfır’
Üniversiteliye 'kamuda staj' müjdesi
Şükrüpaşa'da su kesintisi
Sevgi Çemberi büyüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE