ANASAYFA
25 Şubat 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Edirne Kırmızısı' Edirneli ile buluşacak
Edirne kırmızısının hikayesini yansıtan tiyatro oyunu “Çargâh Makamı” Turizm Haftası kapsamında yarın saat 18.00'de Halk Eğitimi Merkezi'nde sahnelenecek…
Haberin Yayın Tarihi: 17-04-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Edirne Kırmızısı' Edirneli ile buluşacak

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne kırmızısı ile ilgili tiyatro oyunu “Çargâh Makamı” yarın Edirne halkıyla buluşacak. Edirne Kırmızısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı Deveci Han Kültür Merkezi'nde yapıldı. Edirne Kırmızısı'nın fikir babası Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Akman, “Hala emekleme sürecinde olan Edirne Kırmızısı yürümeye başlamadan koşacak” dedi.
Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde saat 18.00'de “Çargâh Makamı” adlı tiyatro oyunu ile Edirne Kırmızısının Hikâyesi halkla buluşacak. Kırmızının hikâyesinin anlatılacağı ücretsiz tiyatrodan önce düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu şunları söyledi:
“MEMNUNİYETİMİZİ ANLATACAK KELİME BULAMIYORUZ”
“Bugün Türk kırmızısı yani Edirne kırmızısı üzerine düzenleyeceğimiz tiyatro olacaktır. Edirne kırmızısı ilk defa bir resmi programda yer alıyor. Biz bunu çok önemsiyoruz, Edirne kırmızısına toplumun bütün dinamitlerinin sahip çıkması kanaatini taşıyorum. Umarım diğer yapılacak çalışmalar için bu bir basamak olur. Trakya Üniversitesi başta olmak üzere bazı kamu kurum ve kuruluşları, Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü, Kültür Müdürlüğü, diğer vakıflar sivil toplum örgütleri sahip çıkıyor. Bu konuda memnuniyetimizi ifade edecek kelimeler bulamıyoruz.
Belki burada yanlış anlaşılan bir konu olabilir oda şu bazıları 'Edirne Kırmızısını Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsüne kaptırıyoruz' diyor, hayır yok öyle bir şey.  Eğer ilgileniyorsa kendi misyonu gereği ilgileniyor, öyle bir algı yok zaten onun işi gereği ilgilenmek zorunda. Kamu kurum kuruluşları başta olmak üzere sivil toplum örgütleri biz bu işin içerisindeyiz. Bu önemli bir merhaledir. Perşembe günü sergilenecek olan Edirne kırmızısı Çargâh Makamı tiyatrosu ile hak ettiği değerin başlangıcına ulaşacaktır. Bu yaptığımız somut adımlardan en önemli birisidir Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
“EMEKLEYEN EDİRNE KIRMIZISI YÜRÜMEDEN KOŞACAK”
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Araştırmacı-Gazeteci Orkun Akman da, “Turizm Haftası Türkiye'de 81 ilde kutlanan hafta Edirne gibi marka değeri yüksek olan bir yerde, klasik programlardan öte daha çok festival şenlik edasında kutlanması gerektiğini vurguladık. Edirne gibi marka kentlerde farklı ve fonksiyonel şekilde kutlanmasını belirttik. Edirne için marka değerine değer katacağına inandığımız Edirne Kırmızısını ilk defa resmi bir programda yer alması için teklifimizi ilettik. Sayın Ahmet Hacıoğlu ve Sayın Aynur Erbek büyük iştahla kabul edeceklerini söyledi ve Sayın Valimiz çok değerli katkılarını sundular. Çargâh Makamı Edirne Kırmızısının hikâyesi oyun sergilenmesi adına Tiyatrocu Batuhan arkadaşımız kısa sürede çalışmalarına başladı. Biz Edirne Kırmızısının önemini her defasında vurguladık. Ama ne yazık ki Edirne Kırmızısı hala emekleme sürecinde, biz inanıyoruz ki yürümeye başlamadan koşacak. Valimiz, müdürümüz olsun diğer kurum ve kuruluşlar olsun, Edirne Kırmızısına sahip çıkıyorlar, bundan sonrada sahip çıkacaklarına eminim. 18 Nisan Perşembe günü saat 18.00'de Halk Eğitim Merkezinde ücretsiz olarak Çargâh Makamı Edirne Kırmızısının hikâyesini tiyatroyla anlatılacaktır. Bütün Edirne halkını davet ediyoruz.”
HİKÂYE SİNEMA FİLMİ YOLUNDA
Sergilenecek oyunun Yazar ve Yönetmeni Tiyatro Sanatçısı Batuhan Öztürk de, süreci şöyle anlattı:
 “ Bir an önce oyunu hazırlamak zorundaydık. Oyu-numuza dört bir koldan sarıldık. Per-şembe günü de oyu-numuzu vatan-daşlarımıza sunaca-ğız. Neden Çargâh Makamı? Sahnede değil de, biraz arka planında var. Kırmızı üzerinden yola çıktım, Edirne Kırmızısı yorumunda. Uzun zamandır renklerin nota karşılığı konusunda çalışmalar yapılıyor. Kırmızı renginin nota karşılığının 'do' notası olduğu biliniyor. Do notasının Doğu Müziğinde, Türk Müziğindeki karşılığına baktığımda, Çargâh Makamı ile karşılaştım. Aslında hikâye benim için ondan sonra başladı. Ben Çargâh Makamı'yla karşılaştıktan sonra, araştırdıkça çok farklı şeylerle karşılaştım. Öncelikle Peygamberin Kuran'ı tilavet ettiği makam olduğu, Bilal Habeşi'nin ezanı okuduğu makam olduğunu öğrendim. Sonsuzluğu temsil eden bir makam olduğunu öğrendim. Tabii hala araştırdıkça çok farklı şeylerle karşılaşıyoruz ama oyun içerisinde bunlardan bahsetmek istedim. Biraz da bu topraklara ait ne olabilir diye çalışmalarımı yürütürken, tabii çok zorlanmıyorsunuz bir yerden sonra. Edirne doğumlu Fatih Sultan Mehmet Han'ın Avni Mahlası ile yazdığı şiirler, bunlar kendisine çekiyor bir yerden sonra. Bunları da paylaşmak istedik. Güzel bir kurgu oluşturduk. 1990-1991 yıllarında Alipaşa Çarşısı'nda çıkan bir yangın var. O yangın hakkında bir kurgu ekleyebilir miyiz, ufak diye bir dokunuş yaptık. Belki o hikâyeyi bir sinema filmiyle önümüzdeki zamanlarda sunabiliriz. Ufaktan ona da değindik. Belki Edirne Kırmızı'nın bu sahte reçeteleri, ajanda faaliyetlerinin hala devam ettiği durum. Alipaşa Çarşısı yangınında bile bize göz kırpmış olabilir mi? diye bir soru işaretiyle hepsini toparlayıp Çargâh Makamı Edirne Kırmızısı hikayesini sonlandırdık. Çok kısa bir sürede çıkarttık oyunu. Oyunumuz tek perdeden oluşacak ve yaklaşık 1 saat 10 dakikadan oluşacak. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne şüpheli ölüm
Kestiği ağaç hayatına mal oldu
Susesi'ne son görev
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’
Araç zıplatan kanal
Kötü tezahürat yakışmadı
Çiftçide moral ‘sıfır’
Üniversiteliye 'kamuda staj' müjdesi
Şükrüpaşa'da su kesintisi
Sevgi Çemberi büyüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE