ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İşsizliğin nedeni rant ekonomisi’
Saadet Partisi Merkez İlçe Ekonomi Komisyonu Başkanı Selim Tekin; işsizlik oranındaki artışın iktidarın rant ekonomisindeki ısrarından kaynaklandığını kaydetti…
Haberin Yayın Tarihi: 17-04-2019 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İşsizliğin nedeni rant ekonomisi’

Saadet Partisi Merkez İlçe Ekonomi Komisyonu Başkanı Selim Tekin; işsizlik oranındaki artışın iktidarın rant ekonomi-sindeki ısrarından kaynaklandığını kaydetti.
Tekin, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Ocak 2019 dönemi işsizlik rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının 2019 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişi olduğunu hatırlatan Tekin, şunları kaydetti:
“İşsizlik oranı 3,9 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile yüzde 16,8 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 6,8 puanlık artış ile yüzde 26,7 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,9 puanlık artış ile yüzde 15,0 olarak gerçekleşti.  
İSTİHDAM ORANI %44,5 OLDU
İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Ocak döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 872 bin kişi azalarak 27 milyon 157 bin kişi, istihdam oranı ise 1,9 puanlık azalış ile %44,5 oldu.
Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 345 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 526 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde17,0'si tarım, yüzde19,9'u sanayi, yüzde 5,4'ü inşaat, yüzde 57,7'si ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,7 puan, inşaat sektörünün payı 1,6 puan azalırken, hizmet sektörünün payı 2,3 puan arttı. Sanayi sektörünün payı ise değişim göstermedi.
Tüm bu rakamlar gösteriyor ki Saadet Partisi olarak yıllardır söylememize rağmen hükümetimiz gelir getirmeyen yatırımlara, israflara ve plansız harcamalara devam etmektedir. Şimdi de bu olumsuz politikaların neticeleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Son 10 yıllık döneme bakıldığında yüzde 10 seviyelerinde olan işsizlik oranı 2019 yılı Ocak ayında yüzde 14,7 olarak gerçekleşmiştir. Enflasyonda yaşanan artış, döviz kurlarında yaşanan oynaklık ve yüksek faiz oranları ülke ekonomisinin durumunu göstermesi açısından S.O.S. vermektedir. Orta ve uzun vade kalkınma programları yapılması gerekirken, iktidarın kısa vadeli çözümler arayışı ekonomimizi bozmakta ve vatandaşa ise zam ve vergi yükü olarak yansımaktadır. Olumsuz havanın ortadan kalkması için bir an önce piyasanın önünü açacak tedbirlerin alınması ve yaygın kalkınma hamlelerinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Aksi halde ekonomi alarm vermekte, borç-faiz-borç sarmalı Türkiye ekonomisini çökertmektedir. 
Saadet Partisi olarak biz, 'Reel Ekonomi'yi esas alıyoruz, onlar 'Rant Ekonomisi'nde ısrar ediyorlar. Biz, 'Türkiye'nin Bütünüyle Kalkınmasını' esas alıyoruz, onlar çoğunlukla, küçük bir azınlık olan, 'Rantiye Gurubu'nun kalkınmasını' destekliyorlar; biz, 'Adil Bölüşüm' ve 'Herkese Refah'ı esas alıyoruz, onlar çoğunlukla “Rantiyenin Refahı”nı esas alıyorlar.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor dönüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE