ANASAYFA
19 Eylül 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
BUA'nın Türk Rektörleri Edirne'de
Balkan Üniversiteler Birliği üyesi Türk üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi, Trakya Üniversitesi'nde bir araya geldi…
Haberin Yayın Tarihi: 17-04-2019 07:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
BUA'nın Türk Rektörleri Edirne'de

Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) üyesi Türk üniversite-lerinden İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniver-sitesi ve Kırklareli Üniversitesi, Trakya Üniversitesi'nde bir araya geldi.
Selanik'te 16-18 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Balkan Üniversiteler Birliğinin 5. toplantısı öncesi; Trakya Üni-versitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nun ev sahipliğindeki toplantıda bir araya gelen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker, Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Neziha Musaoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Oral Öncül, Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Mer-kezi'nden Öğr. Gör. Nurgül Sar-sılmaz; BUA'nın geleceği, birliğin yeni tüzüğü ve yeni başvuru yapan üniversitelerin durumu değer-lendirildi. Toplantıda ayrıca Balkan Üniversiteler Birliği'nin daha da güçlenmesi ve gelişmesi açısından yapılması gerekenler görüşüldü.
Trakya Üniversitesi'nin Daimi Genel Sekreterliğini yaptığı Balkan Üniversiteler Birliği'nin gelişimi için hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Türkiye üniversiteleri olarak Balkanların en önemli yükseköğretim kurumlarını bir araya getiren Balkan Üniversiteler Birliğinin Selanik'te gerçekleştirilecek bu tarihi toplantısı öncesinde bir araya geldik. Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, ülkemizin güzide üniversitelerinin çok değerli rektörleri ile bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunduk. Balkan Üniversiteler Birliğinin tarihi açısından önemli bir dönüm noktası sayabileceğimiz tüzük çalışmasının son durumu hakkında Ülkemizden birliğe üye üniversitelerin değerli fikirlerini aldık. Gönül coğrafyamız Balkanlardaki üniversiteler arasında iş birliğini daha da artırmak ve gündemi belirleyen bir birlik olmak için atılması gereken adımları konuştuk. Türkiye üniversiteleri olarak birliğe önemli değerler katıyoruz. Deneyimlerimizi ve yaptığımız çalışmaları Selanik'te, üye ülkelerin üniversiteleri ile paylaşarak yapılacak çalışmaların önünü açmak, hazırlayıcı olmak istiyoruz. Selanik'te çok verimli bir toplantı gerçekleştireceğimize inanıyoruz.” dedi.
Toplantının ardından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu eşliğinde misafir Rektör ve Rektör Yardımcıları; Gönül Elçileri Projesi kapsamında hayata geçirilen ve seslerini dünyaya duyurmayı başaran Trakya Üniversitesi Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası'nın provasını izledi. Projenin, gönüllere ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza dokunduğunu ifade eden misafir rektör ve rektör yardımcıları, sosyal gezi kapsamında Genel Sekreter Yardımcısı ve Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Sorumlusu Öğr. Gör. Hakan Akıncı rehberliğinde Selimiye Camii, Trakya Üniversitesi Şerbetevi, Edirne Sarayı Kazı Alanı, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi ve Eski Camii'yi ziyaret etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tiyatro'nun 'Edirneli' gururu
MHP İl Başkanı istifa etti
Balıklara can suyu!
Duygulandıran ziyaret
‘Bereket versin’
ETSO'dan Gastronomi turu
TSPB'den Edirne'de ilk
Kültür Mirası atölyesi tamamlandı
Becan’dan yürüyüş daveti
BAL’da sezon açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE