ANASAYFA
20 Şubat 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eğitimde ‘milli benlik’
Dünya Üstün Zekalılar Birliği Eski Başkanı Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin, 80 ve 90'larda tüm dünyada beynelmilel olarak kullanılan eğitim sistemi yerine günümüzde her toplumun kendi öz benliğinden yola çıkarak oluşturacağı eğitim kimliğinde Türkiye'nin de kendi milli benlik ve özelliklerine uygun olarak adımlar atmasını tavsiye etti. Trakya Üniversitesi'nde özel yeteneklilerin eğitiminde yeni yaklaşımlar, sürdürülen uygulamalar ve örneklerin tartışıldığı konferans ve seminerlere katılan Yamin, eğitimin sisteminin tüm paydaş ve basamakları ile ele alınması gerekliliğine vurgu yaptı…
Haberin Yayın Tarihi: 18-04-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Eğitimde ‘milli benlik’

Trakya Üniversitesi, özel ye-eneklilerin eğitiminde yeni yak-laşımlar, sürdürülen uygulamalar ve örneklerin tartışıldığı konferans ve seminerler Dünya Üstün Zekalılar Birliği Eski Başkanı Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin'in katılımıyla gerçekleştirildi.
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öncülüğünde; Türkiye'nin 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında “Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitiminde Hedef 2023 (ÖYEH)” konulu konferanstan ve devamında iki gün süren etkinlikler serisi düzenlendi. 
Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen ve proje yürütücülüğünü Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Eylem Bayır'ın yaptığı “Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitiminde Hedef 2023 (ÖYEH) Çalıştayı” kapsamında, Trakya Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri ile Edirne Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü öğretmenleri, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda ve Trakya bölgesindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev yapan 60 katılımcıya, 06-07 Nisan tarihleri arasında bir dizi eğitim ve seminer gerçekleştirildi. 
“Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitiminde Hedef 2023 (ÖYEH)” projesinin açılış etkinliği olan konferansa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden, proje yürütücüsü ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eylem Bayır, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, akademisyen, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
Program açılışında konuşan Doç. Dr. Eylem Bayır, 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde özel yetenekli öğrencilere yönelik belirlenen hedefler doğrultusunda konferans ve çalıştay düzenleyeceklerini belirtti.
Konuşmasında “Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye” mesajıyla yola çıktıklarını vurgulayan Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden proje ile özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde yeni yaklaşımlar, uygulamalar ve örnekler, farklılaştırma ve zenginleştirme, yaratıcı düşünme ve yaratıcılık konularında, alanında dünyanın en yetkin isimleri arasında adı geçen Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin'den öğrenciler ve aileler için rehber olabilecek eşsiz bilgiler edineceklerini söyledi.
Yetişmiş insan gücünün bir milletin en değerli serveti olduğunun altını çizen Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, özel yetenekli ve üstün zekâlı çocukların bu servetin en önemli parçası olduğunu ifade etti. 
Konferans vermek ve eğitimlere katılmak üzere Trakya Üniversitesine gelen Dünya Üstün Zekalılar Birliği (WCGTC) Eski Başkanı Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin konuşmasında, dünyayı değiştirmeye kişinin kendisinden başlaması gerektiğini savunarak değişimin kendi koşullarını hazırladığına vurgu yaptı. Özel yeteneğe sahip bireylerin desteklenmesinin ülkelerin kalkınması ve gelişmesinde önemli bir fonksiyona sahip olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin “Bildiğiniz üzere üç çeşit insan vardır: Birincisi -düşünce şeklinden ötürü- alt insan, ikincisi ortalama insan ve üçüncüsü üstün yetenekli insan. Üstün yetenekli bireylerin eğitimi ve yetiştirilmesi bir bütünün genelini etkilemekte ve ülke geleceğinin oluşmasına doğrudan tesir etmektedir. Üstün yetenekli bireylerin eğitim süreçlerine yatırım yapmalı ve onları desteklemeliyiz. Çünkü bu, bir ülkeye politik istikrarın yanı sıra ekonomik kalkınma da sağlar. Bu kişilerin problem çözücü olduklarını da hatırlatmakta fayda var. Bilimsel çalışma ve gelişmelerle ülke kaynaklarının kullanımı ve zenginleşmesine sağladıkları katkılar da bu noktada önemli. Bu kişiler aslında geleceğin yetkin kişileri ve mucitleridir. Türkiye'ye baktığınız zaman aslında tüm bölge üzerinde etkisi olan, bölgeyi yakından takip eden bir ülke. Bu çocukların gelişimi, bölge üzerinde söz söylemede önemli bir potansiyeli harekete geçirecektir. Üstün yetenekli kişilerin pek çok açıdan desteklenmesi gerektiği çünkü bu kişilerin eğitimlerinde birden fazla sorunla baş edilmek zorunda olunduğu bir gerçektir. Eğitim süreçleri, psikolojik temelleri, toplumun genel kanaatleri, yenilik ve değişimlere hazırlık gibi pek çok sac ayağı olan multidisipliner bir konu… Bu noktada yatırımlar, program ve eğitim içerikleri hazırlanması, rehberlik hizmetleri, iletişim ağı, psikolojik destek geliştirilmesi gibi bir dizi başlıkla karşılaşıyoruz. 21. yüzyılda bu konularda sağlam ve doğru temelli içerikler geliştirmek gerek.” ifadelerini kullandı.
80 ve 90'larda tüm dünyada beynelmilel olarak kullanılan eğitim sistemi yerine günümüzde her toplumun kendi öz benliğinden yola çıkarak oluşturacağı eğitim kimliğinde Türkiye'nin de kendi milli benlik ve özelliklerine uygun olarak adımlar atmasını tavsiye eden Yamin, eğitimin sisteminin tüm paydaş ve basamakları ile ele alınması gerekliliğine vurgu yaptı…
Program, Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim ve Sanat Merkezi'nde iki gün boyunca süren çalıştay oturumlarının ardından Prof. Dr. Taisir Subhi Yamin'e ve katılımcılara sertifika verilmesi ile sona erdi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Akşener: Ekonomi yanıyor
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor da Serdal da 4/4'lük
Dil kursuna ilgi yüksek
Maket araçlara soru tekrarı
‘Edirne'de hizmete talibiz’
‘Gazetecilik zor meslek!’
Anne Dostu Hastane artık belgeli
U13 ve U17 14 Mart'ta
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE