ANASAYFA
25 Şubat 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahilikte ‘pabucu dama atmak’
Ahiliği, geleceğin ustalarına anlatmak üzere Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki programa katılan Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, günlük yaşamda çok kullanılan “pabucunu dama atmak” deyiminin ahilik kavramından çıktığını söyledi... 
Haberin Yayın Tarihi: 18-04-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ahilikte ‘pabucu dama atmak’

Olgay GÜLER
Edirne Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilinen adıyla Endüstri Meslek Lisesi'nde geleceğin meslek ustalarına Ahilik kavramı ve işleyişi anlatıldı. 
Lisenin konferans salonunda düzenlenen programda ahilik kavramı üzerine video gösterimi yapılırken, Ticaret İl Müdürü Mahmut Altın ve Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Gizem Sakallı çeşitli bilgiler verdi. Programda ilk olarak konuşan Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Ahilik Teşkilatı'nın 13'üncü yüzyıldan 18'inci yüzyıla kadar güçlü bir teşkilat halinde devam ettiğini ifade ederek tarihsel sürecini anlattı. 
“PABUCUNU DAMA ATMAK DEYİMİ BURADAN ÇIKMIŞ”
Öğrencilerle konuşmasında, ahiliğin 4 ana temel üzerine kurulduğunu söyleyen İl Müdürü Altun; “ Ahlak, planlama, uygulama, takip. Ahilik teşkilatında planlama yapılmış. Örneğin Edirne'yi ele alalım. Edirne'nin nüfusu, hane sayısına göre merkezde kaç ayakkabıcıya, berbere, bakkala, manifaturacıya ihtiyaç varsa nüfus yoğunluğuna göre planlanmış ve ona göre sayı belirlenmiş. Uygu-lamada eğer herhangi bir sorun varsa ona müdahale edilmiş ve takip edilmiş. Takip ederken, esnafın ya da sanatkarın ürettiği bir malı kim yaptıysa ona çeşitli cezalar uygulanıyor. Hatta pabucunu dama atmak deyimi de oradan çıkmış. En son pabucu dama atıldığı zaman “artık bu işi yapamaz' duruma geliyor demekmiş” dedi.  
“AHİLİK BİRÇOK MODERN YAPI VE KANUNUN TEMELİNİ OLUŞTURMUŞ”
Ahilik teşkilatının bugünkü modern kanunların da temelini oluşturduğunu dile getiren Altun; “Mesela Ahilik Teşkilatı bugünkü modern kanunların temelini oluşturmuş. TSİ olsun, C işareti olsun, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi olsun, Ziraat Bankası olsun, birçok modern bankanın ya da yardım kuruluşunun temeli o zaman oluşturulmuş. O zamanki belediyelerin nizamnameleri de ahilik teşkilatı tarafından uygulanan kurallarından alınan nizamnameler. 18'inci yüzyılda sanayileşmenin olması, seri üretime geçilmesi ve bugün de kitlesel üretime geçilmesi artık ahilik teşkilatındaki kuralların yetmemesine neden olmuş” diye konuştu. 
“GELECEĞİN USTALARI OLACAKSINIZ”
Tüketicilerin 8 bin  480 liraya kadar olan ürünlerle ilgili Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabileceklerini kaydeden İl Müdürü Altun, amaçlarının bu konuda öğrencileri bilinçlendirmek olduğunun altını çizdi. Altun; “Bizim amacımız burada siz öğrenci kardeşlerimize kanunu ve yönetmelikleri ezberletmek değil, aldığımız ürünle ilgili başımıza gelebilecek olayda olumsuzluk yaşadığınız zaman nereye müracaat edeceksiniz bunu anlatmak. Siz geleceğin ustaları olacaksınız, hizmet sektöründe çalışacaksınız. Ahilik ahlakı, ruhuyla yapacağınız sanatı, ticareti, hizmeti yoğurursanız, bir ahenk içerisinde olursa göreceksiniz ki daha çok ilerleyeceksiniz, ileride büyük işadamları olacaksınız inşallah” ifadelerini kullandı. 
Programın devamında Tüketici Hakem Heyeti Edirne Raportörü Gizem Sakallı da heyetin işleyişiyle ilgili bilgi vererek öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne şüpheli ölüm
Kestiği ağaç hayatına mal oldu
Susesi'ne son görev
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’
Araç zıplatan kanal
Kötü tezahürat yakışmadı
Çiftçide moral ‘sıfır’
Üniversiteliye 'kamuda staj' müjdesi
Şükrüpaşa'da su kesintisi
Sevgi Çemberi büyüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE