ANASAYFA
25 Şubat 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hepsinin bir fikri var
Trakya Kalkınma Ajansı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlen “Bir Fikrim Var” projesine başvurusu yapılan 103 projeden ilk 50'ye giren projeler Edirne ETSO girişi katında sergilendi…
Haberin Yayın Tarihi: 18-04-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hepsinin bir fikri var

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trakya Kalkınma Ajansı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlen “Bir Fikrim Var” projesine başvurusu yapılan 103 projeden ilk 50'ye giren projeler Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) girişi katında sergilendi. İlk 8'e giren projeler için final yarışması yapıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Gençlerimizin girişimci olmasını istiyoruz” dedi.
“Bir Fikrim Var” projesine başvurusu yapılan 103 projeden ilk 50'ye giren projeler Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) girişi katında sergilendi. Sergi açılışından sonra projeler gezildi. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin final öncesi açık-lamasında şunlara yer verdi:
“Liseler arası bir fikrim var yarış-masının bu sene 2. Senesindeyiz. Yaklaşık 2019 yılında 4 aydır proje fikirlerinin hazırlanması çocuklarımız tarafından, öğretmenler eşliğinde bu fikirlerin verilmesi ve hayata geçirilmesi için protetiplerin hazırlanması sonrasında elemelerin yapılarak işte bugün Nisan ayında Edirne'de final gününe geldik. Burada 10 tane başarılı yarışmacımız katılacak. Onlar sunumlarını yapacaklar ve biz burada 8 projeyi seçeceğiz. 8 proje Edirne'nin en başarılı projesi olacak. Yarın Tekirdağ ve Kırklareli'de aynı program olacak. Trakya Bölgesi'nde bütün liseler arası hem özel hem devlet, gençlerimizin çocuklarımızın hazırlamış olduğu bütün projeler değerlendirilmiş olacak. Amacımız burada en iyi 8'i belirlemek. 
“GENÇLERİMİZİN GİRİŞİMCİ OLMASINI İSTİYORUZ” 
Amacımız bu ödülle beraber çocuklarımızın ortaokul ve lise çağındayken proje geliştirme, fikirlerini masaya yatırabilme, onları ticarileştirme noktasında veya hayatımızın içinde kullanabilmesi açısından farkındalığın oluşturulması. Üniversiteye geldiklerinde fikirlerinin hayata geçirebilmesi için şirketlerini kurmaları girişimci olabilmeleri için bir nevi alt yapı gibi düşünüyoruz. Bu noktada bütün bu süreç boyunca Trakya Bölgesi'nde 600 proje hazırlanıyor, bunları biz hepsini sergiliyoruz. Bütün projelerini çocuklarımız gelsin sergilesinler, hem Edirneli kardeşlerimiz görsün hem diğer proje hazırlamayan çocuklar gelsin buradan fikir edinsin, seneye burada farklı fikirler oluşsun istiyoruz. Tüm Trakya çapında fikrin oluşması, çocuklarımızın gençlerimizin fikirlerini hayata geçirebilecek imkânların oluşturulması. Bu noktada Edirne'de sosyal, ekonomik, ticari, akademi veya eğitimle ilgili alanlarda çözüm bulmalarını istiyoruz. Bu şekilde inşallah önümüzdeki günlerde çocuklarımız Tekirdağ'dan, Kırklareli'den, Edirne'den farklı fikirlerin tüm Türkiye'de ün saldığını, hatta bunların mümkün olursa biz kalkınma ajansı olarak maddi olarak destekleyeceğiz. Ticarileşmesi için şirket kurum gençlerimizin burada girişimci olmalarını istiyoruz.”
SEKİZ PROJE FİNALDE YARIŞTI
Final yarışmasının sunumunu ünlü oyuncu sunucu Bekir Aksoy yaptı. Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Beytullah Toker ve Çağatay Sak 'Trak Yürüyüş Rotası', Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri Emir Irıcı ve Doğa Kalkandelen'in 'Güneş Enerjisi ile Çalışabilen İnternetten Kontrollü Evcil Hayvan Kulübesi', yine Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi'nden  Ecem Tunur ve Sude Yılmaz'ın 'Atık Deyip Geçme', Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi'nden Gürkan Uçar ve Bahadır Cengizhan Karataş'ın 'Yaşam Kafesi', Havsa Şehit Öğretmen Mehmet Birol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Ferhat Benli, Mehmet Mutlu, Yusuf Toptaş ve Savaş Depremci'nin 'Sıfır Atık İle Akıllı Tarım', İpsala Şehit Er Mustafa Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Vahdet Tokat, Can Polat Boytak, Yunus İşbilir ve Sefa Yılmazer'in 'Bilgi Şarj istasyonu', Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Ersan Güner ve Görkem Taşkın'ın 'Zümrüd-ü Anka İha Modeli' ve Meriç Çok Programlı Anadolu Lisesi'nden Meltem Bulgu ve Can Bülbül'ün 'Karekod Uygulamasıyla Otobüs Duraklarında Kitap Okuma' adlı projesi ilk 8'e kalıp finalde yarıştı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne şüpheli ölüm
Kestiği ağaç hayatına mal oldu
Susesi'ne son görev
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’
Araç zıplatan kanal
Kötü tezahürat yakışmadı
Çiftçide moral ‘sıfır’
Üniversiteliye 'kamuda staj' müjdesi
Şükrüpaşa'da su kesintisi
Sevgi Çemberi büyüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE