ANASAYFA
04 Haziran 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Üretim desteklenmeli’
12 il'de 48 bağlı kooperatifte ayçiçeği üreticisi yaklaşık 36 bin ortağı bulunan Trakya Birlik'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, faiz ve girdi maliyetlerinin üretimi olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, 40 kuruş olan ayçiçeği priminin 60 veya 70 kuruş olması gerektiğini savundu… Akgün, “Gençler üretime sahip çıkmalı. İnsanların para kazanması lazım. Üretici toprağına küstürülmemeli. Genç nüfus köylerde tutulmalı. Bu da üretimle, çalışmayla olmalı. Üretim varsa fiyatlar düşer bu bir zincirdir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 18-04-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Üretim desteklenmeli’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
12 il'de 48 bağlı kooperatifte ayçiçeği üreticisi yaklaşık 36 bin ortağı bulunan Trakya Birlik'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, faiz ve girdi maliyetlerinin  üretimi olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, 40 kuruş olan ayçiçeği priminin 60 veya 70 kuruş olması gerektiğini savundu.
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, öncelikle seçim sonuçların hayırlı olmasını diledi. “Biz büyük bir camiayız” diyerek bağlı 48 kooperatifi bulunan Trakya Birlik'in en iyisi için gayretlerini sürdürdüğünü belirtti. 
“GİRDİLER VE FAZİLER ÇOK YÜKSEK” 
“Yerel seçimlerden sonra kazananlara başarılar diliyoruz. Yolları açık olsun. Trakya Birlik sadece Edirne'nin değil Trakya'nın Marmara Bölgesi'nin birliği. Bağlı 48 kooperatifi olan büyük bir camiayız. Ayçiçeği ekimlerimiz başladı. Edirne, Havsa, Kırklareli'nin bir kısmı, Lüleburgaz'ın bir kısmı, ekimlerin yüzde 80  85'i tamamlandı geri kalan kooperatiflerin ekimi sürüyor. Yağışlar her şeyden güzel. Allah çok güzel gani gani çok güzel yağmurlar verdi. Buğday, ayçiçeği, arpanın önü açıldı. İnşallah güzel verimler olacak. Ayçiçeği girdilerine gelince, bu yıl gübrede, mazotta çok yüksek artış oldu. İnsanların beklentisi yüksek ama piyasalar, şartlar nasıl oluşacaksa Trakya Birlik olarak en iyisini elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bizim bu yıl en çok zorlandığımız girdi maliyetleri ve faizlerin yüksek olmasıdır. 
“KREDİLİ BORÇ TALEP ETMİYORUZ”
Trakya Birlik, sıfır faizli veya düşük faizli kredi kullanan bir kurum değil. Ticaret Bakanlığı'na bağlı olmamız nedeniyle tüm birlikler ticari kredi faiz kullanıyor ve bunlarda çok yüksek. Bu durum Trakya Birlik'e ve ortaklarımıza yansıyor. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Biz hükümetimizden kredili borç talep etmiyoruz sadece Ziraat Bankası'nda Tarım Kredilerin kullandıkları düşük faizli kredilerden faydalanmak istiyoruz. Bununla ilgili de bakanlığımızla çalışmalarımız sürüyoruz. Ticaret bakanımızdan randevu talep ettik ve konuyla ilgili kendisine sunum yapacağız. 4  5 Mayıs'ta Giresun'da birlikler toplantısına katılacağım. Buradaki dertlerimizi de anlatacağız. 
“KÂR BUĞDAYA GÖRE AYÇİÇEĞİNDE OLUNCA AYÇİÇEĞE YÖNELİŞ ARTIYOR”
Önümüzde rekolte beyannamesi kaldı. Beyannamelerin 20 Temmuz'a kadar alınma süresi var. Ayçiçeği fiyatları ile ilgili çalışmalar bu süreçten sonra başlayacak. Fiyatlar konusunda konuşmak için çok erken. Buğday bir yere taşınırsa ayçiçeği de bir yere taşınacaktır. Geçen sene 2.450 çiftçimize ayçiçeği yağıyla beraber para ödedik. Ortalama fiyatımız buydu. Bu ayçiçeğinde rekoltenin yüksek olacağına inanıyoruz. Kazanç buğdaya göre ayçiçeğinde olduğundan insanlar buğday ekiminden uzaklaşıp ayçiçeği ekenler çoğaldı. Daha fazla kâr kaldığından tercih ayçiçeğinden yana oluyor. 40 kuruş olan Ayçiçeği priminin 60 veya 70 kuruş olması gerekmektedir. Buğday fiyatıyla beraber paritenin bir yere taşınması lazım. 
“ÜRETİCİNİN ZARARINI DÜŞÜNEN YOK”
Fiyatının yüksek olmasından yakınılan patates ve soğan fiyatları konusunda da Akgün “Daha önce de yaşadık normaldir” dedi ve şu yorumu getirdi:
“Patates ve soğan fiyatının pahalı olmasını zaman zaman yaşadık ve normaldir. Üreticinin zararına bakmak lazım. Önemli olan ekim rekolte düzenlemesi olmalı. Ona göre ekilmeli ve Tarım Bakanlığı da çalışma yapmalı. Yokluktan patates 10 Lira da olabilir. Ekimle rekolteyle engellersiniz. Sezon başladığında bu fiyatlar düşer o zaman üreticiye kim sahip çıkacak merak ediyorum. Devlet üretimi desteklemeli. Bu ay domates her zaman pahalı olmuştur. Yazın üretim artacağından düşecektir. Önemli olan dengeleyip üretimi devamlı kılmaktır. Mevsimsel yiyecekler tüketilmeli, doğrusu da o. Şimdiki biber yenir mi? Kış yaz sebzesi karıştı. İnsanların yaşam şekli tüketim alışkanlığı değişti. Geçen sene kimsenin görmediği bir şey var. Geçen sene ülkede tüm ürünlerde havadan gelen hastalık vardı ve hepsi kıt oldu. 
“TÜKETEN TOPLUM OLDUK”
Üretim olmalı. Tüketen toplum olduk, sıkıntı burada. Gençler üretime sahip çıkmalı. İnsanların para kazanması lazım. Üretici toprağına küstürülmemeli. Genç nüfus köylerde tutulmalı. Bu da üretimle, çalışmayla olmalı. Üretim varsa fiyatlar düşer bu bir zincirdir.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE