ANASAYFA
25 Şubat 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Doğa yürüyüşçülerine 'Trak' rotası
Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan bir proje ile Edirne'de Lalapaşa'nın Vaysal, Ömeroba, Süleyman Danışment Köyleri arasında Dolmen ve Menhir'leri takip eden ilk doğa yürüyüş parkuru oluşturularak haritalandırıldı…
Haberin Yayın Tarihi: 19-04-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Doğa yürüyüşçülerine 'Trak' rotası

Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan bir proje ile Edirne'de ilk kez bir doğa yürüyüş parkuru oluşturularak haritalandırıldı. 
Lalapaşa'da bulunan Dolmen ve Menhir'leri takip eden yürüyüş parkuru Vaysal, Ömeroba, Süleyman Danışment Köyleri arasında tarih ve doğayla iç içe olmayı amaçlamış. Orman içi yolları takip eden parkur 17 km. uzunluğunda zorluk derecesi iki, kod farkı ise 200 m. Bu şekliyle her yaş gurubunun yürüyebileceği zorlukta. 
Projeyi hazırlayan öğrenciler Beytullah Toker, Çağatay Sak ve Danışman Öğretmen Ali Karapire projeyi yapış amaçlarını ve süreçlerini şu şekilde açıkladı; 
“Edirne önemli sayıda turisti ağırlamaktadır. Ancak gelen turistler konaklama yapmadan geri dönmekte bu da turizmden elde edebileceğimiz gelirin azalmasına neden olmaktadır. Turistlerin günü birlik Edirne'yi ziyaret etmelerinin önemli bir nedeni yapılacak aktivitelerin az olmasıdır. Edirne turizmle büyümek istemesine rağmen 2018 de gelen yaklaşık 3,5 milyon turistin sadece 400 bini konaklamıştır. Yine gelen turistler ziyaretlerini Edirne şehir merkeziyle sınırlı tutmakta, ilçelerimiz turizm pastasından neredeyse hiç pay alamamaktadır. Projemizi yürüttüğümüz Lalapaşa ilçemiz için de durum aynıdır. Lalapaşa son 35 yıl içerisinde nüfusunun yarısını göçle kaybetmiştir.   
Doğa spor severlerini çekecek yürüyüş yolları oluşturarak gelen turist sayısını arttırmak, konaklama sürelerini uzatmak ve bölgede bulunan Lalapaşa esnafına ekonomik açıdan destek olmaktır. Bu amaçla Lalapaşa İlçemizde bulunan, Traklara ait tarihsel açıdan büyük öneme sahip olan ancak yeterince tanınmayan menhir ve dolmenleri takip eden bir yürüyüş rotası belirledik. Par-kurun belirlenmesinde te-malı yürüyüş parkurla-rının daha ilgi çekici bu-lunması, Lalapaşa'nın sürekli göç veren bir yer durumunda olması etkili oldu. Bu amaçla keşif yürüyüşlerimize baş-layıp, rotamızı belirledik.
Lalapaşa Kaymakamı Sayın Furkan Çakır'ın katılımıyla, belirledi-ğimiz parkurda 40 kişilik bir gurupla test yürü-yüşümüzü yaptık. Ro-tanın başarılı bulunması üzerine EDOSK yönetim kurulu üyesi Sertaç Kula tarafından haritalandırma çalışmaları yapıldı.
Parkurun başlangıç ve geçiş noktalarına tabe-lalarımızı dikerek tanıtım faaliyetlerine başladık. 
Trak Yürüyüş Parkurunda projemizin yapımıyla birlikte EDOSK Üyeleri ve Keşan Doğa Sporları Derneği üyelerinden oluşan yaklaşık yüz kişilik iki gurup farklı tarihlerde yürüyüş yaptı. Parkurumuz şimdiden ilgi görmeye başladı. Yürüyüş sonrası Hacıdanışment ve Süleymandanışment köylerindeki canlılık görülmeye değerdi.
Proje alanımızda bulunan Vaysal Göleti'nde öğrencilere yönelik doğa eğitim alanı oluşturularak bölgedeki bitki ve hayvan türlerini tanıtan tabelalar, ağaçların isimlerinin yazılı olduğu etiketler yer alacaktır.
Lalapaşa Trak Yürüyüş Parkuru ve çevresini kapsayan tur programı hazırlanarak turizm firmalarına gönderilmiştir. 
Hazırlanan broşürle hem parkurumuz hem de Lalapaşa'nın tanıtımı yapıldı. Broşürlerin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Turizm Danışma Ofisi kanalıyla Edirne'ye gelen turistlere dağıtımı yapılmaktadır. Parkurun tanıtımı ile ilgili drone çekimi yapılarak tanıtım videosu hazırlandı. Marmara bölgesindeki doğa sporları derneklerine parkurumuzun tanıtım görselleri ve videosu gönderildi. Videonun tanıtımı İl Kültür Turizm Müdürlüğü Web sayfası ve sosyal medya platformları üzerinden yapılarak kısa sürede büyük ilgi gördü. (https://www.youtube.com/watch?v=0Ilfj3vF1OU&t=20s)
Ülkemizde farklı noktalarda çalışmamızın benzerleri bulunmasına rağmen Edirne'de ilk kez bir doğa yürüyüş rotası haritalandırılarak, tanıtımı yapılmış ve turizme kazandırılmıştır. Aynı zamanda kırsal kalkınma ve doğa eğitimini de içeren bir parkur olması dolayısıyla İl genelinde ilk, Türkiye'de de sayılı parkurlar arasında yer alacaktır.
Parkurumuzun hazırlanması sırasında alan yazın taramasının yanı sıra pek çok yürüyüş parkuruna ait site ve haritayı inceledik. Yaklaşık 500 km yol, 35 km arazi yürüyüşü, çeşitli kurumlarda 15 görüşme gerçekleştirdik. Kamu ve sivil toplum örgütlerini de proje sürecine dahil ederek sürekliliği olan ve yaygınlaştırılabilecek bir çalışma olmasının önünü açtık.
Projemiz Trak Yürüyüş rotamıza kısa parkurun eklenmesi ve yurt dışı fuarlarda dağıtılmak üzere broşürlerin İngilizce, Bulgarca ve Yunanca çevirilerinin yapılmasıyla devam edecek.
Projemizin hayata geçmesi ile birlikte Edirne ve Lalapaşa'ya artı beş bin turist geleceğini tahmin ediyoruz. Lalapaşa merkez ve köyleri esnaf ve yerel üreticilerinin turizm hareketliliğiyle birlikte gelir düzeylerinin artacağını düşünüyoruz.
Projenin hayata geçmesinde büyük emekleri olan Lalapaşa Kaymakamı Sayın Furkan Çakır'a, İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu'na, EDOSK başkanı Orkun Akman'a, ESBL Müdürü Metin Çermaoğlu'na teşekkür ediyoruz.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne şüpheli ölüm
Kestiği ağaç hayatına mal oldu
Susesi'ne son görev
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’
Araç zıplatan kanal
Kötü tezahürat yakışmadı
Çiftçide moral ‘sıfır’
Üniversiteliye 'kamuda staj' müjdesi
Şükrüpaşa'da su kesintisi
Sevgi Çemberi büyüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE