ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kuyruk çilesine son!
Edirne Valisi Ekrem Canalp, 31 Mart Yerel seçimlerinde göreve seçilerek mazbatalarını alan İl Genel Meclisi'nin yeni üyeleri ile yapılan ilk meclis toplantısında yaz aylarında gurbetçilerin kuyruk çilesini sona erdirmek amacıyla Kapıkule yakınlarında dinlenebilecekleri alan oluşturmak için çalışmalara başladıklarını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 19-04-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kuyruk çilesine son!

Olgay GÜLER
Edirne Valiliği, Temmuz  Ağustos ayında çalıştıkları ülkelere gitmek için Kapıkule Sınır Kapısı'nı kullanan gurbetçilerin kuyruk çilelerine son vermek adına düğmeye bastı. Vali Canalp katıldığı bir toplantıda söz konusu çalışmayla ilgili ayrıntıları paylaştı.
İl Genel Meclisi'nin Nisan ayı toplantısına katılan Vali Canalp, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, TIR kuyrukları için buldukları çözümü hatırlattı. Yaz aylarında Türkiye'ye gelen ve dönüş yolunda kuyruk çilesi çeken gurbetçileri de unutmadıklarını söyleyen Vali Canalp, bu durum için Kapıkule Sınır Kapısı yanındaki bir alanı hizmete açacaklarını ifade etti. Vali Canalp bu alanda hem Edirneli kadınların ürettikleri yerel ürünleri satabileceğini hem de gurbetçi vatandaşların kuyrukta beklemek yerine burada dinlenebileceğini söyledi. 
“EDİRNE, KAPILARDAKİ TRANSİT TRAFİKTEN YARARLANMALI”
Vali Canalp, Edirne'de Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli Saros gibi turistik bölgelerde yerel ekonomiyi güçlü ve dinamik şekilde kullanmaya ihtiyaç olduğunu ifade ederek; “Bu güzergâhtan akan transit trafik aynı zamanda hareketli olmalı. Hareketin olduğu yer berekettir. Edirne'nin bir bereketi olmalıdır. Edirne, bu transit trafikten mümkün olduğu kadar yararlanabilmelidir. Aynı şekilde Keşan bölgesinde yaz döneminde gelmiş olan bu trafik de aynı zamanda civardaki köylerimiz için bir bereket haline dönüşebilmelidir. Bunu da Edirne'nin çalışkan kadınları yapacak. Köylerimizde görmüş olduğunu o çalışkan kadınlar temel olarak onların ekseninde yürüteceğimiz bir faaliyet olacak” diye konuştu. 
“KAPIKULEDE BİR ALAN OLUŞTURULACAK”
Söz konusu trafik hareketliliğini ekonomiye dönüştürmek adına Kapıkule yanında bulunan bir alanda çalışma başlattıklarını dile getiren Vali Canalp; “Şu anda Kapıkule'deki o alanı çok amaçlı olarak kullanmayı arzu ediyoruz. Orada aynen Kırsalın Doğal Pazarı gibi, Pazar günleri müteşebbis kadınlarımızın yapmış olduğu gibi kendi üretmiş oldukları ürünlerin pazarlamasını yaptıklarının bir benzeri mahiyetinde o alanda da benzer aktiviteler yapmalarını istiyoruz, arzu ediyoruz. Hali hazırda İl Özel İdaresi'nin ekibi düzenleme çalışması yapıyor orada ve altyapısını hazırlıyoruz. Orada belli bir dere girişi var, o dereyi düzgün hale getirmemiz lazım. Bunu bitirdikten sonra üst yapıyla ilgili belli çalışmalar yapmamız lazım” dedi. 
“GURBETÇİLER KUYRUK BEKLEMEK YERİNE BURADA ZAMAN GEÇİRECEK”
Söz konusu alanın çok fonksiyonlu olarak kullanılacağını kaydeden Vali Canalp, yaz aylarındaki gurbetçilerin kuyruk çilesini de bu şekilde çözmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi. Canalp; “Bu çalışmalar bittikten sonra bu alan çok fonksiyonlu olarak kullanılacak. Bir tarafından yerel ürünleri pazarlayabileceğimiz bir alan haline gelecek. Gerektiğinde şehirlerdeki kadınlarımızın da ürettikleri ürünleri pazarlayabilecekleri bir alan haline gelecek. Gün gelecek gurbetçilerimizin de dönüşlerinde çile çekmesinler diye, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında o sıcak dönemde zor günlerde arabada dur  kalk yapmak yerine mümkün mertebe bu alanı da ikinci bir fonksiyon olarak kullanabilmelerini arzu ediyoruz. Aşağı yukarı 18 günlük bir dönem bu. Bu süre içerisinde gurbetçilerimizin de gerektiğinde araçlarını oraya park edebileceği ve çile çekmeden uygun koşullar altında bekleme yapabileceği bir alan halinde dizayn etmeye çalışıyoruz şu anda” ifadelerini kullandı.  
Canalp ayrıca alanın önümüzdeki gurbetçi dönemine yetişeceğini belirtirken, diğer gümrük kapılarında da belli güzergahlar üzerinde aynı şeyi düşündüklerini söyledi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE