ANASAYFA
20 Ağustos 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa Necati'nin ressamları
Çocuk Atölyeleri Derneği'nin Osman İnci Müzesi ve merkez Mustafa Necati İlköğretim Okulu işbirliği ili yürütülen 'Fırçam Tomurcuk' projesi kapsamında 17 öğrenci tuvallerdeki motifleri ilmik ilmik işleyerek harikalar yaratıyor…
Haberin Yayın Tarihi: 20-04-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Mustafa Necati'nin ressamları

Çocuk Atölyeleri Derneği'nin Osman İnci Müzesi ve merkez Mustafa Necati İlköğretim Okulu işbirliği ili yürütülen 'Fırçam Tomurcuk' projesi kapsamında 17 öğrenci tuvallerdeki motifleri ilmik ilmik işleyerek harikalar yaratıyor.
Mustafa Necati İlkokulu Müdürü Burçin Ateş,  'Fırçam Tomurcuk' projesi ile örencilerde müzelerin de eğitim kurumu olduğu bilincini geliştirerek yaratıcı atölye deneyimini sağlamak olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Planlanan 8 haftalık atölyenin 6. haftasında öğrenci ve velileri-mizde müze kültürünü oluşturmanın ilk adımlarını attığımızı düşün-mekteyim. Öğrencilerimiz okul dışı vakitlerini kültür ve sanat etkin-likleri ile değerlendirmeyi öğren-diler.
Bu yaratıcı atölye projemiz sayesinde müze, müze kültürü, yaratıcı düşünme, sanatsal yetenek kavramlarının içini yaparak yaşayarak, kendi deneyimleri ile doldurdular.
Artık öğrencilerimiz müzelere gittiği zaman kültüre meraklı bir bakış açısı ile gezip, resim denildiği zaman sanatsal kavramlarla kendi yaratıcılıklarını birleştirerek daha aktif olacaklarını düşünmekteyim.
15 Mart - 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Osman İnci Müzesi'nin ev sahipliği yaptığı, Çocuk Atölyeleri Derneği eğitmeni Sevda Mutlu Öğütçü'nün okulumuz 2-A Sınıfı 17 öğrencisine sanatsal yeteneği geliştirebilmek amacıyla verdiği eğitim için okul müdürü olarak teşekkür etmek istiyorum.
Ayrıca Osman İnci Müzesi Müdürü Bilal Sarıgül'e müzenin kapılarını açarak atölyelerini kullanmamıza olanak sağladığı için; Sınıf Öğretmenimiz Ahmet Zeynel Çetinoğlu, İngilizce Öğretmenimiz İklim Zeynep Kara ve müdür yardımcım Fatma Akgül'e Fırçam Tomurcuk projemizle ilgilendikleri için çok teşekkür ediyorum.”
Osman İnci Müzesi Müdürü Bilal Sarıgül de,  'Fırçam Tomurcuk” projesi ile Müze-Okul etkileşimini artırarak çocukların sanatsal yeteneklerini ve yaratıcı düşünebilmesini geliştirmek,  kültürel mirası tanıtmak ve müze kültürünü amaçladıklarını söyledi. Sarıgül şöyle devam etti:
“Müze tanımına baktığımızda Kültür Bakanlığımız ve ICOM ' un tanımlarında Müzelerin (Devlet-Özel Müzeler) eğitim kurumları olduğunu görmekteyiz. Özellikle “eğitim programları aracılığıyla tarihi eserler konusunda halkı bilinçlendirerek toplumun kültür düzeyini yükseltmeyi amaçlayan eğitim, bilim ve sanat kurumlarıdır” cümlesiyle müzelerin eğitim misyonu da vurgulanmıştır.
Osman İnci Müzesi olarak müze eğitimleriyle çocukların okul dışı vakitlerinin bilim, kültür, sanat faaliyetlerinde bulunmasının önemini vurgulamak istiyoruz. Bu doğrultuda Mustafa Necati İlkokulu ve Çocuk Atölyeleri Derneği ile işbirliği yaparak 'Fırçam Tomurcuk' projesini başlattık. Mustafa Necati İlkokulu 2-A sınıfında öğrenim gören 17 öğrenci ile atölye çalışmalarına devam ediyoruz. Şuan atölye çalışmalarının 6. haftasındayız ve ilk haftadan bu yana çocuklarımızdaki müze kültürü, sanatsal yetenek ve yaratıcı düşünebilme gelişimini izleyebilmek bizlere gerçekten büyük bir keyif veriyor. Osman İnci Müzesi olarak çocuklarımıza bu bilinci oluşturmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca proje sonunda çocuklarımızın yapmış olduğu resim çalışmalarını 3-5 Mayıs tarihlerinde Sanat Galerimizde sergileyeceğiz. 
Sözlerimi bitirmeden önce bu proje için başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere, Mustafa Necati İlkokulu Müdiresi Burçin Ateş hocama, Çocuk Atölyeleri Derneği Başkanı ve eğitmenimiz Sevda Mutlu Öğütçü hocama bu anlamlı proje için verdikleri emeklerden dolayı çok teşekkür ediyorum.”
Çocuk Atölyeleri Derneği Kurucu Başkanı Sevda Mutlu Öğütçü çocukların tuvallerdeki motifleri ilmik ilmik işlediğinin altını çizdiği açıklamasında şunları kaydetti:
“Çocuk Atölyeleri Derneği olarak amacımız çocukların sanatsal yeteneklerini geliştirirken sanat ve kültür mirasımızı tanımalarına imkân ve destek sağlamaktır. Türkiye'de Çocuk atölyesi alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara belirli standartlar çerçevesinde hareket edebilmeleri için yol gösterici ve destekleyici olmaktır.
'Fırçam Tomurcuk'  Çocuk Atölyeleri Derneği'mizin, Mustafa Necati İlköğretim Okulu ve Osman İnci Müzesiyle ortak yürüttüğü önemli bir kültür ve sanat projesidir. Çocuktan yola çıkarak doğan 'tomurcuk'; yol gösterici usta-öğretmeniyle 'fırça' Türk Geleneksel Tezyini Sanat Motiflerini yüreğine ekerek doğmuştur. Güzel ülkemin baharı olan bu çocuklar, tuvallerdeki motifleri ilmik ilmik işlerken yüreklerine de sadece baharı değil yüzyıllar öncesinin ustalık eserlerini günümüze uyarlıyorlar. 
Çocuk Atölyeleri kurucu başkanı ve sanat eğitmeni olarak inandığım en temel şey şudur ki, bir çocuk sanata ve bilime dokunduğunda, dünyayı döndürüyordur. Emeği geçen tüm çocuklarımıza ve proje ortağı müze ve ilkokulumuza teşekkür ederim.”
                                

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Keşan'da korkutan kaza
Edirne yalınayak!
Gözler Edirne Barosu'nda
Edirne'de Karadeniz meyveleri
Şelalemiz oldu!
Havsa Festivali 19 yaşında
‘Ruhum hep Çingene’
Saros'da devlet - vatandaş el ele
Edirnespor'a iki Emre
2019-2020 Av Sezonu açıldı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE