ANASAYFA
24 Şubat 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Zaman tünelinde yolculuk
Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi'nin davetlisi olarak 'Düşten Düşünceye Zamansız Kadınlar' isimli konferans veren Araştırmacı-Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, 1919 -1938 arasında 51 kadının dünyaya ilkleri hediye ettiğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 20-04-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Zaman tünelinde yolculuk

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Araştırmacı-Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, Türk Kadınlar Birliği (TKB) Edirne Şubesi'nin davetlisi olarak geldiği Edirne'de 'Düşten Düşünceye Zamansız Kadınlar' isimli konferansını Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ETSO konferans salonunda verdi. Kalıpçı konferansında Atatürk'ün büyük değer verdiği kadınlarımızı anlattı.
'Düşten Düşünceye Zamansız Kadınlar' isimli konferans ETSO konferans salonunda gerçekleşti. TKB Edirne Şube Başkanı Ayşen Argün Tamergil, konferans öncesi konuşmasında şunlara yer verdi:
"Türk Kadınlar Birliği 1924 yılında Ankara 'da kurulduğunda, amacı, kadının siyasal haklarını elde etmesi ve sosyal yaşama eşit olarak katılmasının sağlanması idi. Seçme ve seçilme haklarının kazanılmasından sonra, bu hakların kazanılması kadar, korunması ve geliştirilip, genişletilmesinin de gerekliliği karşısında derneğimiz büyüdü ve 1952 yılında da Edirne Şubesi Faaliyete geçti. Türk Kadınlar Birliği, Atatürk'ün öngördüğü çağdaş kadına yönelik, eğitim, örgütlülük ve bilinç düzeyinin yükseltilmesi konusunda, etkin çalışmalar sergilemiş ve büyük bir atılımla yurdumuzun hemedfiegköşesinde, kadınlarımızın destek ve katkılarıyla genişlemiştir. Türk Kadınlar Birliğinin Edirne Şubesi olarak, biz de çeşitli etkinliklerimiz den elde ettiğimiz gelir ve bağışlarla çocukların eğitim ve öğretimine, toplumsal yaşamda kadınların eğitimi ile birlikte sosyal, kültürel sorunlarının çözümüne katkı vermekteyiz.. Bu gün Atatürk hakkında çeşitli kitaplar yazmış ve bu konuda konferanslar veren İlknur Güntürkün Kalıpçı konuğumuz.
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Tarihi Bölümü'nü bitirerek aynı bölümde asistanlığa başlamıştır. Daha sonra meslek hayatına lisede felsefe öğretmeni olarak devam eden Kalıpçı 1985 yılında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Atatürkçülük eğitimini tamamlamış ve yaptığı çalışmalar nedeniyle 1996 yılında T.0 Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Başkanlığı Haberleşme Üyeliğine seçilmiştir.30 senedir yaptığı araştırmaları, yurtiçi ve yurtdışı pek çok merkezde uyguladığı bir metotla konferanslar halinde sunmaktadır. Bir anıcı, aracı ve anlatıcı olan konuğumuz, Cumhuriyet tarihinin ilklerine imza atan, yaşadıkları çağın ötesindeki kadınlarımızı ele aldı. Hayat hikayeleri tüm zamanlara öncülük edecek nitelikte olan Zamansız Kadınlarımızın anısına."
İlknur Güntürk Kalıpçı konferans öncesi gazetecilere, "Edirne'de bulunmaktan çok mutluyum. Atatürk Araştırmacısı Yazarım. Daha çok uzmanlık alanım Kurtuluş Savaşı Türk kadın kimliği ve Atatürk. 30 yıldır araştırmalarımı arşivde yapıyorum. Arşiv araştırmacısıyım. 1919 ve 1938 arası gördüm ki 51 kadının dünyaya ilkleri hediye etmiş. Çok zorluklu olan bir dönemde 51 kadın çok yüksek bir rakam ve bunları tanımadığımı isimlerini bilmediğimi fark ettim. Dünyanın ilk kadın jokeyi çünkü jokey erkek egemenliği meslek dünyada ilk kadın jokey bir Türk kadınıymış. Çok fazla kadın kimliğimiz olduğunu gördüm. Atatürk ile birlikte kadın kimliğini vereceğim özel bir konferans. Bir zaman tünelinde geçmişe doğru bir yolculuk yapacağız" dedi. 
Kalıpçı konferansında, 1919-1938 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşuna ve Cumhuriyet tarihinin tanıklık ettiği ilklere imza atan, Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük değer verdiği kadınlarımızı anlattı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Özer Sezer Susesi vefat etti
ADD kurucusunu andı
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Yetim, Çiftçi-Sen Genel Merkezinde
Adı üstünde Halk Eğitimi
MİMAR SİNAN'DA ADALETSİZ OYUN
Balkan Türkleri buluştu
Mimar Sinan'dan lider geçti
Nöbetçi Eczaneler
Uzunköprü Atatürk Ortaokulu yarı finalde
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE