ANASAYFA
04 Haziran 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Tarım böyle kurtulmaz’
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan reform paketinin Türkiye tarımına hiçbir katkı sağlayamayacağını ileri sürdü…
Haberin Yayın Tarihi: 22-04-2019 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Tarım böyle kurtulmaz’

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan reform paketinin Türkiye tarımına hiçbir katkı sağlayamayacağını ileri sürdü.
Milletvekili Gaytancıoğlu, sosyal medya hesabından “Türkiye tarımı böyle kurtulmaz” başlığı altında gerçekleştirdiği paylaşımında,  tarım piyasalarında devletin ağırlığının yeniden hissettirilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomik reform paketini açıkladı. 
Damat bey tarafından açıklanan reform paketinde tarım konusunda alınması düşünülen tedbirler üç ana başlıkta toplanabilir. Bunlar;
1- Seracılıkta SERA A.Ş kurup 2 bin ha modern sera kuracaklarmış. Bu seralarda ne üretilecek, ne kadar üre-tilecek bunun bir planlaması yok, Tarım kredi koopera-tifleri desteği ile denildi ancak, kimlere öncelik verileceği açıklanmadı. Ayrıca tarım kredi kooperatiflerinin tarımsal kredi faizleri çok yüksek. AKP sıkıştığı zaman bu ve benzer olan, uygulama olanağı bulunmayan projeleri açıklıyor ancak ortada yapılan ve yapımına başlanan seraları göremedik.
2- Kooperatifler kanalı ile gıda maddelerinin üreticiden tüketiciye aracısız ulaştırılmasını sağlayacaģız denildi. Meyve ve sebze hallerinde kooperatiflere öncelik verilecek denildi. Ancak Bakanın bilmediği yada bilmek istemediği mevcut olan hal yasasında zaten bu konu yani kooperatiflere öncelik sağlanması konusu var. Ancak hiç bir meyve sebze halinde üretici kooperatifine ciddi olarak yer verilmiyor, destek sağlanmıyor, çünkü, meyve sebze hallerinde sermayeyi elinde tutanlar bir şekilde yolunu bulup kooperatiflerin hallerde yerini alması önlüyorlar.
3- Kırmızı et açığının kapatılması ićin küçükbaş hayvancılığın destekleneceği ve mevcut olan 47 milyon baş olan küçükbaş hayvan sayımızın 4 yılda 100 milyona çıkarılacağı vaadeiliyor. Yine çok güzel bir vaat, ama sadece hayal edilen bir vaat. Hiçbir üretim planlaması ve teşvik mekanizmasi oluşturulmadan hayvan varlığını nasıl arttıracağız. Yem fiyatlarının süt fiyatını geçtiği bir durumda bu hayvanları nasıl besleyerek et ve süt açığını kapatacağız?
Küçükbaş hayvancılık ancak meraya dayalı olursa gelişir ve çoğalır. Oysa bu hükümet çıkardığı 6636 sayılı büyük şehir yasası ile köyleri mahalle yaptığı bilinmektedir. Bu mahallelerdeki meralar da büyük şehir belediyelerinde haraç mezat yandaşlara satılıp ranta dönüştürülmüştür. Ayrîca sadece büyükşehir yasası değil, meralar son 3 yılda termik santral, baz istasyonu, organize sanayi bölgesi kurulması gerekçeleriyle inşaata açık hale getirilmiştir.
Sonuç olarak açıklanan reform paketi Türkiye tarımına hiçbir katkı sağlayamayacaktır. Eğer katkı sağlamak istiyorlarsa, desteklemeler Tarım Kanununa uygun olarak verilmelidir. Bu sayede çiftçimiz alın terinin karşılığını alabilecek, üreticimiz hak ettiği desteğe kavuşacaktır. Tarım piyasalarında devletin ağırlığı yeniden hissettirilmedir. Kısacası lafla olmaz, üretim için destekleme olmazsa olmazdır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE