ANASAYFA
04 Haziran 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Demirer'den zamanın izleri
Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Gökhan Demirer'in İzler Palimpsest Fotoğrafları sergisi Osman İnci Müzesi Sergi Salonu'nda sanatseverle buluştu.
Haberin Yayın Tarihi: 22-04-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Demirer'den zamanın izleri

Nurşen Gül ÖZ
Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Gökhan Demirer'in İzler Palimpsest Fotoğrafları sergisi Osman İnci Müzesi Sergi Salonu'nda sanatseverle buluştu. Farklı tekniği ile ilgi uyandıran sergi açılışı öncesi Sanatçı Gizem Yılgın bir Çello dinletisi sundu. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği başkanlığı da yapan ve EFOT üyesi olan Demirer'in sergisini aralarında Behiç Günalan, Ali Çıtak, Serdar İyiiz T.Ü. Önceki Rektörlerinden Prof. Dr. Osman İnci gibi çok sayıda sanatçı dostu ve sanatsever ile ilgi ve beğeniyle ziyaret etti. 
Osman İnci Müzesi Müdürü Bilal Sarıgül'ün yaptığı kısa konuşmanın ardından Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Gökhan Demirer sergiye ve kullandığı tekniğe ilşkin kısa bir anlatımda bulundu. Demirer, eski Grekçe'de kazımak ve yeniden yazmak anlamına gelen Palimpsest'in zaman içinde tekrar eden izleri, aşınan imge veya iletileri konu ettiğini belirterek, “Çizili yazılı bir metin, bir imge zamanla silikleşip,kaybolup yeniden belirebiliyor. Aslında palimpsest şimdiki zamanda geçmişi gösteren şey” dedi. Sanatçı Demirer, sergiye hazırlanırken eser seçimi açısından en büyük desteği ve yardımı oğlundan aldığını kaydederek şunları söyledi.
“Bu sergi fotoğrafın nesnelerin renk doku biçim gibi dışsal özelliklerinin basit, son derece temel kompozisyonlar  ile mekanik olarak saptandığı bir görsel temsil olmasından farklı olarak çoğu kez çıplak gözle pek farkedilmeyen zamanın izlerini taşıyan çok katmanlı fotoğraflar ile daha geniş bir algılamaya imkan vererek gerçeküstü karşılamalara da kapı aralamak istiyor. Klişe temalara, klişe kompozisyonlara yüz vermiyor. Sıradışı olanın sıradan fotoğrafları yerine, gayet sıradan olanın sıradışı fotoğraflarını sunmayı amaçlıyor.”
Yaklaşık 40 yıldır fotoğrafla uğraşan Demirer, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği AFSAD'ta yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı. Fotoğraf çalışmalarını halen Edirne ve Ankara'da sürdüren sanatçı çok sayıda fotoğraf gösterisi ve Hayatın Dışından, Paris Fotoğrafları kişisel sergilerini sundu. Birçok karma sergiye katılan Demirer, Evden İşe albümünü yayımladı. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE