ANASAYFA
26 Mayıs 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ÇED'deki ciddiyet!
Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, Saros Körfezi'nde planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesine ilişkin geçen yıl iki kez gerçekleştirilen ÇED toplantısında halkın yazılı ve sözlü karşı çıkmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı verildiğini belirterek, bu durumun devlet ciddiyeti ile bağdaşmadığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-04-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ÇED'deki ciddiyet!

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, Saros Körfezi'nde planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesine ilişkin ÇED toplantısında halkın yazılı ve sözlü olarak karşı çıkmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı verildiğini belirterek, bu durumun devlet ciddiyeti ile bağdaşmadığını bildirdi.
Avukat Kaçar yaptığı açıklamada, bölge halkının ve halkın kuruluşlarının duyurudan itibaren 30 gün içerisinde Bakanlığın ÇED Olumlu kararına karşı yürüt-meyi durdurma istemli iptal davasını açması gerektiğini hatırlatarak şunları kaydetti:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Trakyalıları yine şaşırtmadı. Doğayı, yaşamı korumakla görevli Bakanlık Keşan ilçesi Sazlıdere Köyü ile Gökçetepe köyü arasında Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili olarak 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı vermiştir.
Ancak Bakanlık ÇED Olumlu kararını verirken halkın görüşlerini de dikkate alarak vermişmiş. Duyuru da aynen şöyle diyor;
'Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup...'
Halkın görüşleri dikkate alınıyorsa bu projeye ÇED Olumsuz kararı verilmesi gerekmektedir. Çünkü halk bu projeyi istemediğini, yapılmamasını Halkın Katılımı Toplantılarında yazılı ve sözlü itirazlarla ortaya koymuştur. Bakanlığın kabul gerekçesi devlet ciddiyetinden çok uzaktadır.
Bölge halkının ve halkın kuruluşlarının yapması gereken duyurudan itibaren 30 gün içerisinde Bakanlığın ÇED Olumlu kararına karşı yürütmeyi durdurma istemli iptal davasını açmaktır.
Hangi kurum ve kuruluşlar Saros Körfezi'ne, Trakya'ya sahip çıkarak hukuksal mücadele verecek, dava açacak, kimler halkının yanında olacak hep birlikte göreceğiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
İphone 7 Ekran Fiyatı Orjinal Ürünler İçin Telefon Parçası
Kıbrıs Transfer ile Konfor Dolu Yolculuklar
Yıldız Entegre Parke Modelleri İle Tanışın
Kaliteli Tek Kullanımlık Tulum Fiyatları İçin İşmont
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE