ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İthal ürün lüksümüz yok’
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Edirne Ziraat Odası'nı ziyaretinde, Edirne'nin kurtuluşunun; tarım, turizm ve kültürde olduğunu bir defa daha yinelerken, “Ne Türkiye, ne de tarım iyi yönetilmiyor” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 25-04-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İthal ürün lüksümüz yok’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Edirne Ziraat Odası (EZO) Başkanı Hüseyin Arabacı ve Yönetimini ziyaret etti. Edirne'nin kurtuluşunun; tarım, turizm ve kültürde olduğunu bir defa daha yineleyen Gaytancıoğlu “Ne Türkiye, ne de tarım iyi yönetilmiyor” dedi. 
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan ile birlikte EZO Başkanı Hüseyin Arabacı ve yönetimini ziyaret ederek başarı diledi. Gaytancıoğlu, “Yeni başkan ve yönetime başarılar diliyoruz. İşleri zor ama her zaman yanlarındayız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'Köylü milletin efendisidir' felsefesiyle ve Ziraat Odaları çiftçinin meslek örgütüdür. Daha güçlü olması, daha çok söz sahibi olması gerekiyor. Demokrasi sınavından başarıyla çıktıkları için kendilerine başarılar diliyor hayırlı olsun diyorum” dedi. 
“KORUMAK GEREKİRKEN İTHALAT KAPILARINI SONUNA KADAR AÇIYORUZ”
Gaytancıoğlu Edirne'nin kurtuluşunun; tarım, turizm ve kültür olduğunu yineledi. Çeltik ekimi, girdi maliyetleri konusunda da açıklamasında Gaytancıoğlu, şunlara yer verdi:
“Çeltikte Türkiye üretimin yüzde 60'ını Edirne karşılıyor. Sadece İpsala Türkiye üretiminin yüzde 20'sine sahip. Dışa bağımlı hale geldik. Çeltik meşakkatli ve su içinde yetişen bir ürün. Ciddi anlamda da kalitelidir. Hepsi tüketicinin istediği özellikte pirinçtir. Yerli pirinç en sevdiği üründür. Bunun içine neden Amerikan, Mısır, Çin pirinci katıyorlar? Çünkü kaliteli bir ürün. Biz onu korumamız gerekirken tam tersine ithalat kapılarını sonuna kadar açıyoruz. Çeltikte koruma oranı yüzde 34'tür gümrük vergisi, pirinçte ise yüzde 45'tir. Bunları iktidar sıfırladı. Sıfırladığında ithal pirinç ülkeye girdiğinde buradaki üreticiye zarar veriyor. Büyük su masrafına giriyor, dünyanın en pahalı güresini, elektriğini kullanarak tarlasını hazırlıyor o suyun sürekli olmasını sağlıyor. Birden ithalat kararnamesi çıkartırsanız ve Toprak Mahsulleri Ofisi'ne 100 bin ton ithalat yetkisi verirseniz bunun da 30 bin tonu gelirse çiftçide şu anda tarlasına girecek gübre kullanacak. Gübre çok pahalı, ilaç kullanacak fiyat belli değil. 
“KURTULUŞUMUZ; TARIM, TURİZM, KÜLTÜR”
Cumhuriyet Halk Partisi, 'Fiyatı ben bir yıl önceden açıklayacağım' diyor. Geçen yıl çeltikte hazırladığımız fiyat 3 Lira civarındaydı. Dolar sonradan yükseldi ama çeltik fiyatı yükselmedi. İthal ettiğimiz bir üründe çiftçimizi niye mağdur ediyoruz? Bunu sürekli sorguluyoruz. 
Türkiye'nin bırakın çeltiği hiçbir ürün ithal edecek lüksü yoktur. Bu ithalat bedeli 8-9 milyar dolarlardan 13-14 milyar dolarlara kadar çıkıyor. Bu paranın Türk çiftçisinde kaldığını düşünürsek ve sadece 3 milyar dolarının Edirne'de kaldığını düşünürsek, 300 milyon dolar verip çeltik, 1,5 milyar dolar verip buğday, 2,5 milyar dolar verip ayçiçeği ithal ediyoruz. 
“NE TÜRKİYE NE DE TARIM İYİ YÖNETİLİYOR”
Edirne, bizim yaptığımız hesaplara göre 3 milyar dolarlık bir potansiyele sahip. Edirne'nin kurtuluşu aslında tarım, turizm ve kültür. Bu Edirne ekonomisine ciddi bir katkı sağlamaz mı? Yani çiftçimiz 2 Lira'dan Lunasını Ronaldosunu satacağına 4 Lira'dan satsa ve markette de bunun fiyatı 5 Lira olsa.. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Üreticiyi örgütlersiniz, Ziraat Odalarına yetki verirsiniz onlarda ilacını gübresini daha ucuza çünkü kâr amacı gütmüyor bu kuruluşlar meslek örgütü. Bu şekilde yaparsınız bakın neler oluyor? Aslında ne Türkiye ne de Türkiye tarımı iyi yönetiliyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor dönüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE