ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne ciğere doydu
Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen, ünü yurt sınırlarını aşan Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali'nin son günü Saraçlar Caddesi'nde düzenlenen 'acı süs biberi yeme' yarışması ve bedava ciğer dağıtımıyla renkli görüntülere sahne oldu... Kimi yarışmacının acıya aldırış etmediği, kimininse acıdan adeta ağladığı etkinlikte dağıtılan bin kilonun üzerindeki bedava ciğer için sonu gözükmeyen kuyruklar oluştu...
Haberin Yayın Tarihi: 29-04-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne ciğere doydu

Olgay GÜLER
Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali sona erdi. Türkiye ve Balkanlar'dan çok sayıda bando takımının katılım gösterdiği, ciğerin damaklarda bayram yaptığı festivalin son günü Saraçlar Caddesi'nde düzenlenen 'acı biber yeme' yarışması ve halka ciğer dağıtımıyla renkli görüntülere sahne oldu.  
9'uncu Bando ve Ciğer Festivali'nin son günü Atatürk Anıtı'na ciğerci esnafının çelenk konmasıyla başladı. Törene Vali Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, esnaf dernekleri temsilcileri, çok sayıda ciğerci esnafı ve vatandaş katıldı. Ciğerci esnafının anıta çelenk konmasının ardından festivale katılan tüm bandolar hep birlikte İstiklal marşını çaldı. Anıt önündeki programın ardından festival korteji Saraçlar Caddesi'ne yürüdü.
"EDİRNE GASTRONOMİ YARIŞINDAN KOPAMAZ"
Caddede kurulan platformda konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan son yıllarda sadece Türkiye'de değil bütün dünyada gastronomi turizminin giderek arttığına dikkat çekerek; "Aslında baktığınızda son dönemde artık ülkeler birbirleriyle değil şehirler birbirleriyle yarışıyor. 8300 yıllık geçmişi olan Edirne gibi bir kentin bu yarıştan kopması mümkün değil. Tarihi, doğası, kültürü ama onun ötesinde farklı medeniyetlerle binlerce yıllık beslenerek gelmiş ve özellikle Osmanlı gibi bir cihan imparatorluğuna başkentlik yapmış Edirne'de saray mutfağı kurulmuş. Bu mutfaklarla gastronomisini çok geliştirmiş kentin bu alanda da söyleceği çok sözler, yazacağı çok hikayeler olması lazım. Dünyada sadece Edirne'de yapılan Edirne Tava Ciğer'in öyküsü de burada, bu noktada başlıyor" dedi.
"DÜNYANIN EN İYİ TAVACILARI DA EDİRNE'DE"
Edirne Valisi Ekrem Canalp de Dünyanın en büyük tavasıyla birlikte en iyi tavacılarının da Edirne'de olduğunu ifade ederek; "Bu festival son zamanlarda dünyada hızla gelişen gastronomi turizminin de Edirne için en iyi sembolüdür. Turizm Türkiye için çok kıymetli. Edirne için de sosyal ve ekonomik hayatının can damarı, vazgeçilmez bir unsuru. Bu çerçevede biz daha önce sadece kültür turizminin bir alt unsuru gibi görünmüş olan gastronomi turizminin bugün Edirne'de de artık kendi turizm alanı olarak gelişiyor. Gastronomi Edirne'de çok kıymetli ve değerli bir yere sahip. Çünkü Edirne bir imparatorluğa başkentlik yapmış, o imparatorluğun mutfağına ev sahipliği yapmış olan bir ildir. Bu ilin mutfağı çok zengin ve bu ilin ustaları da bu zengin mutfağı çok güzel temsil ediyorlar" diye konuştu. 
HEM YEDİLER HEM YANDILAR
Sözü ve Bestesi Beyazıt Sansı'ya ait olan meşhur tava ciğer marşının okunduğu etkinlikte temsili ciğer pişirme geleneğine geçildi. Burada Vali Ekrem Canalp ve Belediye Başkanı Recep Gürkan tavanın başına geçerek ciğer pişirdi. Etkinlikte daha sonra festivalin olmazsa olmazı acı biber yeme yarışması yapıldı. Toplamda 10 yarışmacının 3 dakika sürede yiyebildiği kadar biber yemesi gereken yarışmada birbirinden renkli görüntüler oluştu. Yarışmada kimi yarışmacılar acıya aldırış etmezken kimisi de adeta ağladı. Yarışmada Aykut Pekkeskin isimli vatandaş yediği 3 tabak biberle birinci oldu. Yarışmada birinciye ağırlığınca ayçiçek yağı hediye edildi.
BEDAVA CİĞER KUYRUĞUNUN SONU GÖZÜKMEDİ
Biber yeme yarışmasının ardından yaklaşık bin kiloya yakın dağıtılan ekmek arası ciğer halk arasında ufak çaplı izdihama neden oldu. Saraçlar Caddesi PTT önünde başlayan kuyruğun adeta sonu gözükmezken festival kapsamında yaklaşık bin kiloya yakın ciğer dağıtıldı. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE