ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Zorluklar bizi yıldıramayacak’
Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de faaliyet gösteren eczacılar Türk Eczacıları Birliği Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak'ın da katılımıyla Edirne'de düzenlenen Trakya Eczacılık Günleri'nde buluştu…
Haberin Yayın Tarihi: 01-05-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Zorluklar bizi yıldıramayacak’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de faaliyet gösteren eczacılar Edirne'de Trakya Eczacılık Günleri'nde buluştu. Trakya Eczacılık Günleri Edirne'de Margi Hotel Konferans salonunda başladı. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak'ın da katıldığı buluşmada Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenk Kes, 'Zorluklar bizi yıldıramayacak' dedi. 
Trakya Eczacılık Günleri Margi Hotel konferans salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Cenk Kes açılış konuşmasında temel amacın; eczacının meslek icra ederken hastanın günümüzdeki değişen taleplerine cevap verebilme yetisini ve bilgisini en üst seviyeye çekebilmek olduğunu belirtti. Eczacılık mesleğinin geçtiği sürece değinen Ecz. Kes, bazı basın ve yayın organlarında eczanelerin stokçu ve fırsatçı algısı yaratılması ve direkt meslek örgütlerini ve başkanlarını hedef alan haberler ve yazıların kendilerini de derinden üzdüğünü kaydetti ve şunları söyledi:
"ZORLUKLAR BİZİ YILDIRAMAYACAK"
“2018 yılı hepimiz için zorlu bir yıl oldu. 2019 yılı da kolay geçmeyecek gibi. Biz eczacılar ilaç tedarikinde sıkıntılı günler yaşadık, konjüktürel problemlerle uğraştık; hala bazı ilaç gruplarında sıkıntılar yaşıyoruz ve güncel sorunlarla boğuşuyoruz. Ülkemizin zor dönemlerden geçtiği bugünlerde bizim bu paralel doğrultusunda sıkıntılar yaşamamız normal. Çünkü biz halkın en yakın sağlık danışmanlarından, bu toplumu oluşturan unsurlardan biriyiz. Toplumun ta kendisiyiz. İz düşümüyüz. Vergi veriyoruz, istihdam yaratıyoruz, çocuklarımızın eğitimine önem veriyor ve topluma faydalı bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu zorluklar bizi yıldırmayacak. Belki de bize itici güç olacak. Ancak bu dönemde bizi üzen esas olay şudur; bizler hastalarımıza ilacı temin edebilmek adına bu dönemde belki de ekonomik kuralların dışında bir hareket tarzı benimsemişken ki bu bizi ekonomik anlamda zorlarsa ve eksiltse bile bazı basın ve yayın organlarında eczanelerin stokçu ve fırsatçı algısı yaratılması ve direkt meslek örgütümüzü ve başkanımızı hedef alan haberler ve yazılar bizleri derinden üzmüştür. Aynı zamanda ülke çapında bazı ilaçların veri durumları ve bunun üzerinden gerçekleştirilen uygulamalar ile meslektaşlarımızı zor günler yaşamıştır. 
"ECZACI STOK YAPAR AMA STOKÇULUK YAPMAZ YAPAMAZ"
Eczacı stok yapar ama stokçuluk yapmaz yapamaz. Buna aldığı eğitimde izin vermez inandığı etik değerler de izin vermez. Ama bunlardan bağımsız olarak ilaç hizmetinin icra şeklide buna izin vermez. İlaç miatlı bir üründür ve hepimiz şunu çok iyi biliriz ki hastaya 'yok' derseniz hastanın aidiyet duygusunu zedelersiniz. Bizler her şeye her zorluğa rağmen ilaç tedariki ve danışmanlık hizmetini halkımıza sunmaya devam edeceğiz. Bunu tüm gücümüzle ve varlığımızla gerçekleştirme inancı ve azmi içimizde tamdır. Yaşadığımız dünya, evre, hayat, insanlar, insanların talepleri, mesleğimiz mesleğimizin icrası da değişiyor. Eczacılık hizmetleri de değişiyor. İlacın hastayla buluşturulması mesleğimizin vazgeçilmez parametrelerinden birisidir. Ancak eczacılık hizmetini sadece bu pozisyon üzerinden geleceğe taşıyamayız. Eczacılık hizmetinin aynı zamanda sağlık danışmanlığı boyutuna evirilmesini yüksek sesle dillendiriyoruz. Günümüzde mevcut meslek pozisyonumuzun büyük yüzdesini kapsayan tedarikçilik gömleği bize dar geliyor. 
Bizler Avrupalı bir meslektaşımızın dediği gibi sadece ilaç kutularının transferine aracılık yapan kişi olmak istemiyoruz. Aldığımız eğitim, bilgi birikimimiz ve tecrübelerimizle günün koşullarına uygun, halkımızın talepleri doğrultusunda çok daha ileri seviyelerde ve etkin bir eczacılık hizmeti verebiliriz. Bu potansiyel fazlasıyla meslektaşlarımızda var. Talebimiz bu potansiyeli arttıracak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesidir. Düzenlediğimiz bu organizasyonlarla hem meslektaşlarımızı bir araya getiriyor hem de hedefimize ilerliyoruz. Bu buluşmalar ne ilk ne de son olacak bunlar hedefe ilerlerken birer kilometre taşıdır." 
Buluşmanın ilk günü düzenlenen panelle dünyadaki ekonomik gelişmelerin ülkeye ve mesleğe yansımaları ile son zamanlarda yaşanan gelişmeler ele alındı. 
Bugün de, eczacının hem ilaç alanında hem de ilaç dışı ürünlerde danışmanlık rolünü ön plana çıkarmaya yönelik oturumlar gerçekleştirilecek.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor dönüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE