ANASAYFA
04 Haziran 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Eczacılarda da işsizlik kapıda!
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak, Edirne'de gerçekleştirilen 3.Trakya Eczacılık Günleri buluşmasında, 26 bin eczane ile nüfusa göre en fazla eczanenin Türkiye'de olduğuna dikkat çekerek, “Biz de her üniversiteli mezun gibi işsizlik problemini artık yaşamaya başlar bir noktadayız” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 02-05-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Eczacılarda da işsizlik kapıda!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
3.Trakya Eczacılık Günleri buluşması dün de Margi Hotelde devam etti. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirneli eczacıların bir araya geldiği Edirne'de Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak, mesleğe ilişkin sorunları dile getirdi.“Bizde de her üniversiteli mezun gibi işsizlik problemini artık yaşamaya başlar bir noktadayız” diyerek eczacılıkta da işsizliğin kapıda olduğuna dikkat çekti. 
Trakya Eczacılık Günleri'ne katılan TEB Başkanı Erdoğan Çolak, mesleğe ilişkin sorunları gündeme getirdi. Gazetecilere yaptığı açıklamada Ecz Çolak öncelikle Eczacılık Günleri'nin önemine değindi ve “Trakya eczacılık günleri bizim için önemli. Meslektaşlarımızla bir araya gelip, dayanışma içinde olmak, gelişen dünyada bu değişim ve dönüşüm trendinin sağlık, ilaç eczacılık alanına etkilerini bilmek, öğrenmek, mesleğin bilimsel anlamda ya da ekonomik sosyal anlamda değişimlerini takip etmek, hepimizin görevi. Değişimi doğru kavrayamaz, doğru algılayamaz ve yönetemezsek seyirci noktasında olursak, bu değişim bizi de alaşağı eder. Onun için süreçler iyi izlenmeli” dedi.
“NÜFUSA GÖRE EN FAZLA ECZANE OLAN ÜLKEYİZ”
Nüfusa göre en fazla eczanenin Türkiye'de olduğuna vurgu yapan Ecz. Çolak, eczacılık mesleğinde de işsizliğin kapıda olduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu:
“Mesleğimizde de çok ciddi değişimler var. Sürekli eczacılık fakülteleri açılıyor. 2000 yılında 8 olan eczacılık fakültesi bugün 48'e çıktı. 2000'li yıllara kadar 300 mezun verirken bugün 2000 üzerinde mezun vermeye başladık. Bizim eczane alanımız daraldı. Türkiye'deki 26.000 eczane ile nüfusa göre en fazla eczane olan ülkeyiz. 
ECZACILIKTA DA İŞSİZLİK KAPIDA 
Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumunun yaptığı çalışmaya göre 2023 yılında 32.900 eczacı olması yeterli ama bizim şuanda Türkiye'de 37.000 eczacımız var Eczane eczacılığı tıkanmış vaziyette. Akademide yeterince kadro yok açılmıyor, hastanelerde, sanayide kadro açılmıyor eczacının çalışabileceği alanlar sınırlı. Bu alanlarda da bir istihdam yaratacak bir kadro açılmaması dolayısıyla bizde her üniversiteli mezun gibi işsizlik problemini artık yaşamaya başlar bir noktadayız. Türkiye'de biliyorsunuz 18-45 yaş arası %26,07 ye çıkmış vaziyette işsizlik oranı buna da yeni işsiz eczacıların katılması çok uzak bir mesafe değil.
Bu konuda siyasetçilere anlatıyor, yazıyor, görüşmeler yapıyoruz. Bu sorunun biran önce çözülmesini istiyoruz. Önemli olan fakülte açmak değil önemli olan üniversite açmak değil tatbikî önemli üniversite açmak fakülte açmak ama bu fakültelerin kadroları yoksa, bu fakültelerin fiziki mekanları müsait değilse, bu fakültelerin laboratuarları yoksa, bu fakültelerin öğretim elemanları yetersizse buradan çok fazla bir şey beklememek lazım. 
Şimdi bizim 10 yıl önce ilk beş bine on bine giren öğrenciler eczacılık fakültelerine alınırken bugün 130-140 bin'e giren öğrenciler alınıyor. Yani sağlık alanında hekimlikte diş hekimliğinde, eczacılıkta, veterinerlikte buna bir taban puan sınırlaması ve bir kontenjan sınırlaması getirilmeli. 
Yani siz herhangi bir alanda iş yapmıyorsunuz insan sağlığı ile ilgili halk sağlığı ile ilgili bir iş yapıyorsunuz dolayısı ile bunun YÖK tarafından gözetilmesi lazım yazıyoruz çiziyoruz söylüyoruz söylemeye de devam edeceğiz. Üniversitelerle odalarla siyasetçilerle birlikte bunları dillendirmeye ve söylemeye devam edeceğiz. Şuanda hem sağlık bakanlığından eczacılar olarak taleplerimiz var hem sosyal güvenlik kurumu ve çalışma bakanlığımızdan taleplerimiz var. 
2005 yılından buyana eczacılık alanı ekonomik anlamda da eczane alanı daraltılmış vaziyette kârlılığın arttırılması hem de sosyal güvenlik kurumunun yapmış olduğumuz protokolde ekonomik iyileştirmeler yapması talebimiz var. Görüşme masasında görüşüyoruz konuşuyoruz umuyoruz ki önümüzdeki günler. Eğer eczacıların yaygın halk sağlığı hizmeti noktasındaki sayısının azaltılmaması gibi bir talep varsa bu konuda eczacılarımızın korunması ve kollanması gerekiyor bu çalışmalarımız da devam ediyor. Buradaki toplantılarda, hem bilimsel oturumlarla hem Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizin ilaç alanına eczacılık alanına etkileriyle hem Türkiye'deki ekonomik krizin tüm toplumsal alanlara etkilerini konuşacağız anlatacağız anlatmaya çalışacağız. İnanıyorum ki burada bir etkileşim olacak ve bu etkileşim sonucunda da meslektaşlarımız gerekli verimi almış olarak kendi eczanelerine dönecekler iyi bir toplantı olacağını umuyorum.”
“Çok eczacı var ama ilaç yapan eczacı günümüzde yok denecek kadar az neye bağlıyorsunuz?” sorusuna da Ecz. Çolak şu yanıtı verdi:
“Eczanelerimizde 8-9 bin ilaç var Türkiye'de 1100 - 1200 kalemiyle eczaneler dönüyor ama hastanelerde farklı sağlık ocaklarında farklı merkezlerde farklı eczaneler farklı ilaçlarla bu hizmeti veriyor. Bir de eczane ilaç yapımı dediğimiz majistral ilaçlar var. Maalesef teknolojinin gelişmesi ile hekimlerin yeterince eczanede yapılacak ilaçlara eğilim göstermemesi sosyal güvenlik kurumunun majistral ilaçlar la ilgili fiyat politikasını güncellememesi eczacılarımızın eczanede ilaç yapma eğilimlerini azaltıyor. Edirne örneğinden yola çıkarsak. Edirne'de herhâlde 300e yakın eczane var herhâlde 3 tane eczane majistral ilaç yapıyordur. Bunun da teşvik edilmesi ve buradaki teşvikle birlikte ekonomik katkı sağlanması gerekiyor. O olmayınca da böyle mesleğin unutabileceğimiz noktalara doğru gidiyoruz. Bu bizim açımızdan doğru bir yaklaşım değil.
“SADECE EĞİTİM OLMAZ” 
Türkiye'de maalesef üretim ölçekli bir anlayış yok. İlaç çok stratejik bir ürün ama bu stratejik ürünü üretecek ender ülkelerden biri olmamıza rağmen kendimize ait bir ilacımız yok. Eğitimi konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Üniversiteleri açıyorsanız bu üniversiteleri sanayi ile işbirliği halinde bir AR-GE merkezine dönüştürebilirsiniz. Sadece eğitim olmaz aynı zamanda bu üniversitelerin sanayi ile ARGE merkezlerine dönüştürülmesi desteklenmesi, kollanması ve bunların kaynak ayırmasının sağlanması lazım. 
Türkiye şuanda ilacın %58'ini yurt dışından ithal ediyor. Türkiye coğrafyası bitki coğrafyası bakımından çok zengin bir ülke. Şimdi bundan faydalanmak lazım ama biz bazı şeyleri atlayarak gidiyoruz, İşte bina yapıyoruz içine insan alıyoruz ama onları ne yetiştirecek ne planlayacak ne de geleceğe hazırlayacak politikalar uygulamıyoruz. İlaç noktasında sağlık noktasında sadece sürdürülebilirliği hedefliyoruz sürdürülebilirlik kaliteli bir hizmet ile mümkün. Hastalığın önlenmesi ile mümkün koruyucu hekimlikle mümkün bütün bunları yapmazsanız önleyemezsiniz ve sürdüremezsiniz. Maalesef Türkiye son yıllarda sadece fiyat indeksli politikalar yürütüyor fiyat indeksli politikalar sağlık alanını ileriye doğru taşımaya yetmiyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE