ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Palyatif Evim’
Edirne'de hayırsever vatandaşların desteği ile Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ek binası olan eski Devlet Hastanesi'nde oluşturulan 'Palyatif Bakım Merkezi Ek Yataklı Servisi ve Sosyal Dinlenme Alanları' hizmete sunuldu…
Haberin Yayın Tarihi: 03-05-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Palyatif Evim’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne'de hayırsever vatandaşların desteği ile Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Ek Binası olan eski Devlet Hastanesi'nde oluşturulan 'Palyatif Bakım Merkezi Ek Yataklı Servisi ve Sosyal Dinlenme Alanları' hizmete sunuldu
Hasta ve hasta yakınları için açık ve kapalı olarak oluşturulan sosyal alanlarıyla Palyatif Bakım Merkezi Ek Yataklı Servisi'nin açılışı Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal'ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi. Proje kapsamında maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen tüm hayırseverlere de teşekkür belgeleri verildi. 
Palyatif Bakım Merkezi Ek Yataklı Servisi'nin açılışı eski Devlet Hastanesi binasında törenle yapıldı. İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, projeye değindi ve şunları söyledi:
“Bir Dünya Kur çatı programı dahilinde Palyatif Bakım Ek Servisi Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde ülke genelinde yürütülen Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri projesinden ilham alınarak Edirne Valiliği tarafından 'Bir Dünya Kur' çatı programı oluşturuldu. 'Biriz, Bütünüz, Güçlüyüz' sloganıyla yola çıkan çatı programı; Edirne'de yaşayan başta şehit yakınları, gaziler ve yakınları olmak üzere engelliler, yaşlılar, kimsesiz çocuklar, göçe maruz kalmış kişiler, sürekli hastalığı bulunan vatandaşlar, kadınlar, gençler, çocuklar gibi hassas gruplara yönelik sosyal farkındalık faaliyetleri gerçekleştirmeyi ve bu sayede toplumsal bütünleşmeye ve gelişmeye destek vermeyi amaçlıyor.
Geliştirilen proje ile Edirne Valimiz Sayın Ekrem Canalp ve eşleri Sayın Dr. Ayten Canalp hanımefendi himayelerinde İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde Edirne'de yaşayan hayırseverlerin desteği ile Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Ek Binasında 'Palyatif Bakım Merkezi Ek Yataklı Servisi ve Sosyal Dinlenme Alanları' hizmete sunuldu. Mevcut Palyatif Bakım Merkezimize ek yataklı servis planlanarak, yapımı gerçekleştirilip, böylece tedavi almak için bekleyen hastalarımıza daha kısa sürede hizmet alma imkânı sunmuş bulunmaktayız. 
Bunun yanında yaklaşık 3.5 yıldır Palyatif Bakım Merkezi'nin bulunduğu hastane binamızda aktif olarak kullanılmayan 130 m2 kapalı alan, mevcut tıbbi altyapıya zarar verilmeden yapılandırılarak hasta yakınlarımız için kendilerini evlerinde hissettirecek yaşam alanı hüviyetine kavuşturuldu. 
'Palyatif Evim' adı ile hizmete hazır hale getirtildi. Palyatif Bakım Merkezi Yataklı Servisi'nde bulunan 120 m2 açık alan da sosyal dinlenme alanı haline getirildi.”     
BİR DÜNYA KUR ÇATI PROGRAMI
Edirne Valisi Ekrem Canalp, 2000'li yılların başından itibaren Türkiye'de sağlık alanında gözle görülen ve herkesin de iyi sonuçlar aldığı bir devrim yaşandığını belirtti. Sağlık alanında yaşanan bu devrimle birlikte öncelikle sağlığın altyapısının tepeden tırnağa yenilendiğini kaydeden Vali Canalp şunları söyledi:
“Sağlık evlerimiz, sağlık ocaklarımız, hastanelerimiz, acil sağlık hizmetlerimiz, ambulans servislerimizin tamamı nitelikli bir hale getirildi. Aynı zamanda nitelikli sağlık personeliyle de halkımızın beklentilerine uygun sağlık hizmeti verilmeye başlandı. Ama bu bununla yetmiyor tabi. Daha önce hiç akla gelmeyen yeni sağlık hizmeti türleri de artık toplumumuzun gündemine yerleşmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de, bugün burada açılışını yapmış olduğumuz paliyetif sağlık hizmetleri ünitesidir. 
Palyatif Sağlık Hizmetleri Ünitesinin sağlamış olduğu şey nedir? Topluma öncelikle bunun bilgilendirilmesinin yapılması gerekiyor. Çünkü kelime Latince kökenli olması dolayısıyla çok fazla bilinmiyor. Belki ailenizde, komşularınızın içerisinde, akrabalarınızın içerisinde kanser gibi çok ağır hastalıklar yaşamış kişiler olmuştur. Bu insanların almaları gereken tedavi, nitelikli bir tedavidir. Belli tedaviler hastanelerde yapılabiliyor ama belli tedaviler de evlerde yapılıyor. İnsanlarımız özellikle kanser gibi çok ağır hastalıklarda evde tedavi imkânı bulunmayan durumlarda insanlar zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Ama bu tedaviler hastanelerde yapıldığı zaman, uzun tedavi gereken durumlarda insanlarımıza çok nitelikli şekilde sağlık imkânı verilmesinin imkânını sağlıyor Palyatif Sağlık Hizmetleri Ünitesi. Yakın yaşam alanınızda bu hastalıkları yaşayan kişilerle karşı karşıya kalırsanız, artık bu insanların tedavileri, bu nitelikli tesislerde yapılma imkanı bulacak. Bu nitelikli tesis tam arzu ettiğimiz ve istediğimiz şekilde ortaya çıktı. Sadece devletin imkânını ortaya koyacak şekilde ortaya çıkmadı. Bu tesis Edirnelilerle beraber yapıldı. 
Edirne'nin hayırsever insanları bir araya gelerek, kendi iyilik düşüncelerini somut şekilde ortaya koydular ve bu tesisin bu niteliğe kavuşmasını onlar sağlamış oldu. İl Sağlık Müdürlüğümüz de çok güzel bir köprü vazifesini yerine getirdi. Hayır yapmak isteyen insanlarımız ile bu hayırdan faydalanmak isteyen insanlarımız arasında güzel bir köprü kurdu. Kurulmuş olan bu köprü neticesinde bu insanlar kendi katkılarını ortaya koydular ve bu nitelikli tesis bu şekilde ortaya çıktı. Ben hiçbir şekilde Edirnelilerin bu tesisten faydalanmalarına ihtiyaç olmamasını temenni ediyorum. Ancak Edirneliler şunu da bilsinler; bir gün gelir de ağır bir hastalıkla karşı karşıya kalırlarsa bu tesis kendilerine çok kaliteli, nitelikli hizmet sunacaktır.”
Konuşmalardan sonra proje kapsamında maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen tüm hayırseverlere de teşekkür belgeleri verildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke