ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Türk çiftçisinin günahı ne?’
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, önceki gün açıklanan buğday fiyatının çiftçinin girdi maliyetlerini karşılayamayacağını ifade ederek üreticinin yine düşünülmediğini söyledi... 
Haberin Yayın Tarihi: 04-05-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Türk çiftçisinin günahı ne?’

Olgay GÜLER
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantılarına katılarak Edirne ve ülke gündemini değerlendirdi. Basın mensuplarına burada açıklama yapan Gaytancıoğlu, önceki gün açıklanan Buğday fiyatını da değerlendirdi. 
Sert ekmeklik buğdayın yüzde 29 artışla ton başına 1.350 TL olarak açıklandığını söyleyen Gaytancıoğlu bu fiyatın çiftçinin girdi maliyetlerini karşılayamayacağını dile getirdi. Fiyatların hasat öncesi erken açıklanmasının olumlu olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu; “Geçen sene böyle bir fiyat açıklaması yapmış olsaydı hükümeti tebrik ederdik. Ama yüzde 29, bu sene maliyetleri karşılayabilecek bir fiyat artışı değil” diye konuştu. 
“FİYAT YETERLİ DEĞİL”
Açıklanan fiyatları yeterli görmediklerini belirten Gaytancıoğlu; “Fiyatların bu derece erken açıklanmasını olumlu buluyoruz. Ancak açıklanan fiyatları da yeterli görmüyoruz. Hükümet beklentilerin üzerinde, enflasyonun biraz üzerinde Buğday'da fiyat açıklaması yaptı. Yüzde 29 olarak açıkladı. Geçen sene böyle bir fiyat açıklaması yapmış olsaydı hükümeti tebrik ederdik. Ama bu sene yüzde 29 maliyetleri karşılayabilecek bir fiyat artışı değil” dedi.  
 “BUĞDAYDA İHRACATÇIYKEN, İTHALATÇI OLDUK”
Mazot, gübre ve ilaçta yaşanan fiyat artışlarının çiftçinin girdi maliyetlerini büyük ölçüde etkilediğine dikkat çeken Gaytancıoğlu; “Yani yüzde 40-45'lerin üzerinde mazot fiyatı, yüzde 100 gübre fiyatı, yüzde 70-80 ilaç fiyatlarının arttığı bir ortamda siz Buğday'da yüzde 29'luk bir fiyat artışı yapıyorsanız üreticiyi yine düşünmüyorsunuz. Unutmayalım ki hükümet bundan 1 ay önce yine 1 milyon tonluk buğday ithalatını sıfır gümrükle serbest bıraktı. Hükümet sıkıştığı zaman, gıda enflasyonunu ben çözerim dediği zaman sürekli sıfır gümrüklü ithalata başvuruyor. Bu son derece yanlış. Türkiye buğdayda bir zamanlar ihracatçıyken şu anda net ithalatçı oldu” diye konuştu. 
“TÜRK ÇİFTÇİSİNİN GÜNAHI NE?”
Yapılan ithalata ve yabancı çiftçiye verilen fiyata da tepki gösteren Gaytancıoğlu; “Türkiye kendi çiftçisinin Buğdayı'nı alıyor. Yetmiyor ithalat yapıyor. Ama siz 1 buçuk liraya Rusya'dan Buğday satın alıyorsanız çiftçinizden niye niye 1 lira 25 kuruşa fiyatla Buğday satın alıyorsunuz. Türk çiftçisinin günahı nedir? Türk çiftçisi bir suç mu işlemiş ki Rus çiftçisi kadar değeri yok. Rus çiftçisine 1 buçuk lira verebiliyorsanız bizim çiftçimize de verin” ifadelerini kullandı. 
“ÜRETİCİYİ DAHA FAZLA MAĞDUR ETMEYİN”
Hükümetin fiyatlarda mutlaka iyileştirme yapması gerektiğini, çiftçiye verilen destekleri de arttırması gerektiğini sözlerine ekleyen Gaytancıoğlu; “Dolayısıyla siz üreticinizi daha fazla mağdur etmeyin diyoruz hükümete. Açıkladığınız yüzde 29 fiyat artışını biraz daha yukarılara çıkartın. En azından destekleme primlerini son derece yetersiz olan 10 kuruştan 30-35 kuruşlara çıkartıp, parayı da kısa sürede ödeyerek aradaki farkı kapatın diye öneride bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
GAYTANCIOĞLU İLE AK PARTİLİLER ARASINDA GERGİNLİK
Öte yandan İl Genel Meclisi'ne de hitap eden Gaytancıoğlu, Edirne gündemini de değerlendirdi. Gaytancıoğlu ile Ak Parti grubu arasında Kavacık'ta yapılması planlanan OSB ve tarım konula-rında ufak çaplı çıkan tartışma mecliste gergin anların yaşan-masına sebep oldu. Tartışmalara İl Genel Meclis Başkan Vekili Şenol Kılıç müdahale ederek büyümesini engelledi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor dönüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE