ANASAYFA
25 Şubat 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sahillerde geçici ruhsat yok
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, görevi devraldıktan sonra geçen 20 günlük süre içinde dışarıdan kamuoyunun göremediği içsel yapıyı ciddi bir şekilde yeniden planladıklarını, güncellediklerini ve yenilediklerini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 04-05-2019 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sahillerde geçici ruhsat yok

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, haftalık basın toplantısında görevi devraldıktan sonra geçen 20 günlük süre içinde dışarıdan kamuoyunun göremediği içsel yapıyı ciddi bir şekilde yeniden planladıklarını, güncellediklerini ve yenilediklerini söyledi.
Helvacıoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Nuran Uslu ile Yakup Balcı ve meclis üyeleri Sema Kılıç, Şafak Uslu ve Müslim Çekiç'in de katıldığı haftalık basın toplantısında iki oturumlu bir meclis geride bıraktıklarını belirterek özetle şunlara yer verdi:
BELEDİYENİN MÜLKLERİ
“Belediyemizin mülkiyetinde bulunan ve kiralamaya konu edilen 664 adet taşınmaz olduğunu belirtmek istiyorum. Yani belediyemizin 664 adet taşınmazın var. Bununla ilgili yaptığımız araştırmada ve çalışmalarımızda 312 adetinin kira sürelerinin bittiğini belirtmek istiyorum. 664 adet taşınmazımızın 312 tanesinin kira sözleşmesi sona ermiş. Kira süreleri sona ermesine rağmen de içinde kiracılarımız devam ediyorlar. İş hayatlarını sürdürüyorlar. Ancak, kendilerinin de mevzuattan haberi yok, belediyemizde bilgi vermemiş. Bununla ilgili çalışmalarımızı hukuksal yönde sürdürdük. 37 işyerimiz ile ilgili tahliye kararı alınmış ve talep halinde de infaz işlemi gerçekleştirileceğini de belirtmek isterim. Yani 37 işyerimize tahliye kararı alındığını bilgilendirmek istiyorum. 352 adet kira sözleşmemiz de devam ediyor. Yani 664 adet taşınmazımızdan yarısının sözleşmesi bitmiş. Kimsenin haberi yok. Yarısının da kira sözleşmesi devam ediyor. Şimdi burası çok önemli taşınmazların 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu Kapsamında ihale edilen ve kira süreleri dolan kiracılarımız farkında değiller, belediyemizce de fark edilmemiş. İşgalci hükmünde olduğundan dolayı yasanın 75.maddesi uyarınca Kaymakamlık makamı marifetiyle tahliye edilecek.
İMAR BARIŞI
Keşan merkez ve sahillerimizde 2017 yılı ve öncesinde yapılan  ruhsatsız yapılar var. Bu yapılarla ilgili 2017 yılı sonrası imar barışına başvurmuş olanların işyeri açma başvuruları belediyemizce kabul olmayacak. Bu başvurular ruhsat alabilecekleri anlamına gelmiyor. Keşan Belediyesi kanunen bu yapılara ruhsat veremeyecek. Bunun tek çözümü Edirne Çevre ve Şehircilik  İl Müdürlüğü'nden Yapı Kayıt onayı gelmedikçe ruhsat almaları mümkün olmayacak. Şunu ifade etmek istiyorum. Son imar barışında 2017'den sonra ne yapılırsa yapılsın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün rızası olmadıkça ruhsat almaya hiçbir işyeri kabul olmayacak. Bunu da belirtmek istiyorum. Çünkü Erikli de de Yayla da da Keşan içinde de bu anlamda apar topar 2017 yılı sonrasında ruhsat almak adına yapılan tüm başvurular iptal olacak. Bu belediyemizin bir kararı değil kanunen uygulanması gereken bir konudur. 
SAHİLLERDE GEÇİCİ RUHSAT OLMAYACAK.
 Erikli ve Yayla da işletme açacak olan, iş yapacak olan sokaklarda ve yollarda veya kamu alanlarında standa açacak olanlar belediyemiz ile irtibat kurmalı ve görüşmeli. Bu yıl çok ciddi kararlar var. Bu yılın kuralları geçmiş yıla göre daha farklı olacak. Kurallar çerçevesinde hareket edeceğimizin herkesin bilmesini istiyoruz. 
İmar barışından dolayı Erikli ve Yayla'da kiracılarımızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurarak Yapı Kayıt Belgesi aldıklarını duyuyoruz. Hem kiracımız olan hem ben de bir Yapı Kayıt belgesi alayım diyen kiracılarımıza seslenmek istiyorum. Bunların hiç biri geçerli olmayacak. Çünkü Keşan Belediyesi Yapı ayıt Belgesi'ni almıştır. Kiracımızın Yapı Kayıt Belgesi alması halinde kanunen onunki geçersiz olacak. Bunu da kiracılarımıza söylemek istiyorum. 
KEŞAN BELEDİYESİ'NİN 25 MİLYON ALACAĞI VAR.
Borç ve tahsilat konusunda hızlandık. Keşan Belediyesi olarak su, kira, emlak alacakları, reklam vergisi borcu olarak 25 Milyona yakın alacağımız var. Bu alacak ciddi bir rakam. Bu konuda da verenle vermeyeni ayıracağız sevgili hemşehrilerim. Hizmet almak istiyorsak bu belediyenin yaşamasını istiyorsak, bu belediye kesinlikle bir yardımlaşma derneği değil, sosyal yardım kurumu değil. Sosyal belediyeciliği yapacağız ama vakti olan da olmayan da borçlarını ödememiş hukuksal işlemleri başlattık. Bu konuda tavizimiz yok.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne şüpheli ölüm
Kestiği ağaç hayatına mal oldu
Susesi'ne son görev
‘10 yıl sonra köylerde insan kalmayacak’
Araç zıplatan kanal
Kötü tezahürat yakışmadı
Çiftçide moral ‘sıfır’
Üniversiteliye 'kamuda staj' müjdesi
Şükrüpaşa'da su kesintisi
Sevgi Çemberi büyüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE