ANASAYFA
19 Eylül 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kepirtepe'ye koşacaklar
Kepirtepeliler, bugün 29. Kepirtepililer Günü dolayısıyla okulun 81 yıl önce kurulduğu yer olan Karaağaç'tan Lüleburgaz'daki Kepirtepe Anadolu Lisesi'ne koşacak…
Haberin Yayın Tarihi: 04-05-2019 07:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kepirtepe'ye koşacaklar

Kepirtepeliler, bugün 29. Kepirtepililer Günü dolayısıyla okulun 81 yıl önce kurulduğu yer olan Karaağaç'tan Lüleburgaz'daki Kepirtepe Anadolu Lisesi'ne koşacak.
Kepirtepeliler Eğitim Vakfı Edirne Temsilcisi Hasan Çevik, “Karaağaç'tan Kepirtepe'ye Değil; Geçmişten Geleceğe, Bilimin Işığına Koşuyoruz!” diyerek bugün saat 09.30'da koşunun startını vereceklerini söyledi. Çevik'in verdiği bilgiye göre bugünkü koşuya 16'sı okuldan mezun olan isimler olmak üzere toplam 19 kişi katılacak. Bu gece Lüleburgaz TEK Lojmanları'nda konaklayacak olan koşucular yarın saat 10.00'da Lüleburgaz Kongre Meydanı'ndan tekrar koşmaya başlayarak törenlerin gerçekleştirileceği Kepirtepe Anadolu Lisesi'ne ulaşacak.
Kepirtepeliler Eğitim Vakfı Edirne Temsilcisi Çevik, “Başlangıçtan Sona Kepirtepe Koşusu”nın anlam ve önemine ilişkin şunları kaydetti:
“1938'de Edirne Karaağaç'ta Köy Öğretmen Okulu olarak kurulan Kepirtepe, bugün 81 yaşında dev bir çınar olarak hâlâ dimdik ayakta. 81 yılda yetişen binlerce Kepirtepeli, bilimin söndürülemez ışığını, ilk günden bu yana ülkenin en ücra köşelerine taşımayı görev bildi. 81 yıldır bilimin, sanatın, uygarlığın meşalesini öz değerlerimizle birleştirip ülkenin dört bir yanına ulaştırdı. Ulaştırmaya da devam edecek.
Kepirtepeliler, 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 09.30'da, kendilerine eşlik edecek misafir koşucularla birlikte, okulumuzun 81 yıl önce kurulduğu yer olan Edirne  Karaağaç'tan yola çıkarak, Kepirtepe Anadolu Lisesi'nin Lüleburgaz'da halen kurulu bulunduğu noktaya kadar koşacaklar. Koşucularımız, bu yıl 5 Mayıs'ta 29.'sunu düzenleyeceğimiz Kepirtepeliler Günü'nde yüzlerce Kepirtepeli tarafından coşkuyla karşılanacak.
Kepirtepe, bu 81 yıllık süre içinde Köy Öğretmen Okulu, Köy Enstitüsü, İlköğretmen Okulu, Öğretmen Lisesi, Eğitim Enstitüsü, Anadolu Öğretmen Lisesi ve Anadolu Lisesi olarak hizmet verdi. 81 yılda oluşan değerlerini ise daima korudu.
Bu koşu; Kepirtepelilerin, köy enstitülerinden bu yana taşıdığı imece, dayanışma, demokrasi ve aydınlanma kültürünün, bir bayrak yarışı gibi kuşaktan kuşağa aktarılmasını simgeliyor.
Bu koşu, Kepirtepe'nin geçmişinden geleceğine uzanıyor.
Bu koşu, yalnızca Karaağaç'tan Kepirtepe'ye uzanan yolda değil; bilimin ışığına doğru sonu gelmeyen bir yolda koşuluyor.
Bu koşunun bir diğer anlamı da, Kepirtepe'nin 2018 yılında, yani 81yıl sonra ilk kez “sınavsız öğrenci alan” bir okula dönüştürülmüş olmasının ardından Kepirtepeliler olarak vakıf ve okul idaresi ile işbirliği içerisinde yasal süreçleri takip ederek 1 yıllık “niteliksiz” sürecin ardından “proje okulu” olarak yeniden Türkiye genelinden sınavla öğrenci alan bir lise olmanın coşkusunu vurgulamak için de düzenleniyor oluşudur.
Kepirtepelilerin geçtiğimiz yıl, 12 Mayıs 2018'de her adımı 'Niteliksiz listeyle nitelikli olunamaz, 80 yıllık tarih bir gecede silinemez' cümlesini tarihe kazımak amacıyla gerçekleştirdikleri koşunun ne kadar anlamlı olduğunu bu yıl çok iyi görüyoruz.
81 yıllık yolculuğumuzu simgeleyen bu koşuda, Kepirtepelilerin her şeye rağmen hiç durmadan koşmaya devam edeceklerini bir kez daha hatırlatıyoruz.
Kepirtepe'nin değerlerini kuşanan koşucularımız, arkalarında büyük Kepirtepe Ailesi'nin desteğini her adımlarında hissedecek.
Bu koşuda dökülen terlerin her bir damlası, Kepirtepe'nin gerek kuruluşundaki zorlukların, gerekse de o günden bugüne verdiği büyük mücadelelerin birer yansıması olacak.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tiyatro'nun 'Edirneli' gururu
MHP İl Başkanı istifa etti
Balıklara can suyu!
Duygulandıran ziyaret
‘Bereket versin’
ETSO'dan Gastronomi turu
TSPB'den Edirne'de ilk
Kültür Mirası atölyesi tamamlandı
Becan’dan yürüyüş daveti
BAL’da sezon açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE