ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'nin yüzleri
Edirne Kent Müzesi, kuruluşunun 2. yılının ilk gününde konuklarını "Edirne'nin Yüzleri" isimli Fotoğraf Sergisi'nde ağırladı…
Haberin Yayın Tarihi: 06-05-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'nin yüzleri

Edirne Kent Müzesi, kuruluşunun 2. yılının ilk gününde konuklarını "Edirne'nin Yüzleri" isimli Fotoğraf Sergisi'nde ağırladı.
Edirne Belediyesi ile EFOD ortaklığında gerçekleşen sergide Edirne'nin tanınan; kente büyük katkılar sağlamış 30 ismin portre fotoğrafları sanatseverlerle buluştu. Enver Şengül Fotoğraf Atölyesi'nde yer alan fotoğrafçıların çalışmalarından oluşan sergi sanatseverlerin büyük beğenisini kazandı.
Serginin açılış konuşmasını yapan Fotoğraf Sanatçısı Enver Şengül, söz konusu çalışmayı yaklaşık 3 yıl önce hayata kazandırdıklarını söyledi.
Şengül, “Edirne'nin en değerli isimlerini bu sergiyle ölümsüzleştirmeye çalıştık. Bazı değerlerde şuanda aramızda; onları burada görmek beni sevindirdi. Bazı değerlerde maalesef aramızdan ayrıldı.  Onlara da Allah'tan rahmet diliyorum” diye konuştu.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da “Edirne'mizin çok değerli isimleri burada; önceki dönem Belediye Başkanı'mız İbrahim Ay, değerli büyüğümüz Tekin Sayınbaş, bende çok emeği olan hocam, öğretmenim Sevgili Tayyip Yılmaz, Faruk Etker, daha birçok dost… Elbette geçmişi geleceğe taşımak önemli. Geçmişin değerlerini gelecekteki yeni kuşaklara tanıtmak ve onların hafızalarında kalıcı bir anı bırakmak çok önemli. Bu anlamda fotoğrafın değeri de ortaya çıkıyor. Ben değerli Enver Şengül'ü, çalışma arkadaşlarını, EFOD'un çok değerli Başkanı Serdar İyizi, hepsini yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.
Yaşadığımız anda bazı değerlerin fark edilmediğine dikkat çeken Gürkan, “Aradan uzun yıllar geçtikten sonra bu değerlerin aslında ne kadar vazgeçilmez olduğunu, yaşadığımız kente neler kattıklarını ve geleceği şekillendirirken onların yaşadıklarından, tecrübelerinden ne kadar çok ilham ve örnek aldığımızı da yaşarken görüyoruz. Bu bağlamda sağ olsunlar Edirne ile ilgili her konuda ama her konuda az önce ismini saydığım değerli büyüklerim, sadece ellerini değil; hafızalarını, hatıralarını, geçmişlerini Edirne'ye ve Edirnelilerin hizmetine açmaktan hiç çekinmediler, bunu bizden hiç esirgemediler. O yüzden hepsine tüm Edirne Halkı adına en içten sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Elbette bugün ki teknolojinin de katkısıyla arkadaşlarım zaman zaman canlı tarih anlatımlarını da kayda alıyorlar. Bunu önümüzdeki dönemde daha da sıklaştıracağız. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte imkan ve kabiliyetler de arttı. Bunları gelecek nesillere, gelecek kuşaklara sağlam bir korumayla taşımayı hedefliyoruz ki sizlerden sonraki bizlerden sonraki kuşaklar da bir zamanlar Edirne'nin ve Edirnelilerin neler yaptığını canlı tarihlerden, yaşayan tarihlerden doğru olarak öğrensinler. Bu çalışmaların kent yaşamı için öneminin farkındayız” dedi.
KAKAVA HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİNE 80 BİNİN ÜZERİNDE KATILIMCI BEKLİYORUZ
5 Mayıs'ın ayrıca Edirne'nin fethinin de yıldönümü olduğunu belirten Gürkan, “Ayrıca bugün Edirne Kent Müzesi'nin açılışının 2. Yıldönümü. Bugün Edirne'nin tarihinde çok önemli bir yere sahip olan; son dönemde turistik bir destinasyon haline gelen Kakava Hıdırellez Şenlikleri'nin de başlangıcı. Edirne'de şuanda nereye giderseniz gidin adeta kalabalıktan yürüyemez haldesiniz. Bütün esnaf, bütün oteller dolu. İnsanlar artık çadır kurarak Edirne'de Kakava'yı, Hıdırellez'i karşılamaya başladılar. Bu Edirne'nin geleceğinin hangi yöne evrildiğini bize somut bir şekilde gösteriyor. Hiç unutmuyorum 2016 yılındaki Kakava ve Hıdırellez Festivali'ni yaklaşık 3 bin kişi ile yapmıştık. 2017'de bu sayı 30 bine; 2018'de 80 bine çıktı. Bu yıl kaç kişi olduğunu hep beraber göreceğiz ama görünen şu ki bu 80 binin üzerine çıkan bir rakam olacak. Edirneliler olarak bunun değerini bilmemiz ama hepsinden önemlisi de korumamız gerekiyor. Turizme de tıpkı tarihi eserlerimiz, kültürel varlıklarımız gibi korumacı bir anlayışla yaklaşmamız gerekiyor. Çünkü Edirne'nin hem geleceğinin hem de geçiminin turizmden olacağı aşikar. O yüzden önümüzdeki süreçte, günlerde turizmle ilgili çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.
Gürkan, daha sonra sanatseverlerle birlikte sergiyi gezdi.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor dönüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE