ANASAYFA
26 Mayıs 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TÜ - Priştina Üniversitesi işbirliği
Birincisi 2016 yılında Edirne'de yapılan 2. Uluslararası Balkan Çocuk ve Gençlik Yazını Kongresi, Kosova'nın başkenti Priştina'da Priştina Üniversitesi'nde gerçekleştirildi…
Haberin Yayın Tarihi: 09-05-2019 06:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TÜ - Priştina Üniversitesi işbirliği

Birincisi 2016 yılında Edirne'de yapılan 2. Uluslararası Balkan Çocuk ve Gençlik Yazını Kongresi, Kosova'nın başkenti Priştina'da Priştina Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Kongrenin bu yılki ana teması “Kültürlerarasılık ve Çocuk Gençlik Yazını” olarak belirlendi.
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Priştina Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Marjan Dema, T.Ü. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden, Priştina Üniversitesi Filoloji Fakültesi Doç. Dr. Lindita Sejdıu-Rugova'nın onur kurulunu oluşturduğu kongrenin düzenleme kurulu başkanları ise Prof. Dr. Hikmet Asutay, Öğr. Gör. Çağlayan Karaoğlu Bircan, Doç. Dr. Ergin Jable'den oluştu.
Priştina Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Marjan Dema Kongrenin açılışında yaptığı konuşmada “Sizleri Priştine Üniversitesinde ağırlamaktan memnun olduğumu bildirmek isterim. Her yıl Ülkemiz ile Trakya Üniversitesi arasında beş yüze yakın öğrenci değişimi yapıyoruz. Bu işbirliğinin önümüzde dönemlerde giderek artmasını diliyorum.” dedi.
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada şunları söylemiştir: “Bu kongreyi burada düzenlemekle Trakya Üniversitesi olarak geleceğe köprü ve sınır ötesi üniversitesi olma vizyonuna uygun bir şekilde sorumluluğumuzu yerine getirdiğimize inanıyoruz. Balkanlarda yaşayan halkların bizden beklentilerine bir ölçüde cevap verdiğimize inanıyoruz. Üniversitemiz bu amaçla Arnavutça Bölümü açmıştır. Balkanlardan çok sayıda Öğrencimizi misafir etmekte ve de mezunlar vermekteyiz. Yeni ortak programlar açarak ortak diploma vermeyi planlıyoruz. Erasmus anlaşması yapma konusunda bugün anlaştık. Bu kongre birbirimizi tanımamıza imkân sağlamış oldu. Var olan işbirliklerimize zemin olup ışık tuttu. Çocuk edebiyatı ve gençlik yazını konusunda Balkanlarda ne araştırmalar yapılıyor bunu da bu kongre vesilesi ile görmüş olacağız. Bu kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”
Kongrenin Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hikmet Asutay Kongrenin açılışında yaptığı konuşmada “Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Proje Birimi ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirilen bu kongreye 6 farklı ülkeden 95 katılımcı 84 bildiri ile katılırken ayrıca İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necdet Neydim ile Goethe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dr. h.c. Hans-Heino Ewers de çağrılı konuşmacı olarak katılmıştır. Doç. Dr. Neydim 'Çeviri, Çevirinin Önemi, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Bağlamında Uluslararasılaşmak' başlıkları ile sunumunu gerçekleştirirken Prof. Dr. Ewers ise 'Küreselleşen Çağda Çocuk Edebiyatı: Çevirinin Özeti, Savaş Sonrası Çocuk Edebiyatı, Çevirinin Erek Kültürdeki Önemi, Küreselleşme Kötüye Mi Gidiyor? Çıkış Yolu Olarak Glokalizasyon mu?' başlıkları ile sunumunu yaptı. İngilizce, Almanca ve Türkçe dillerinde gerçekleştirilen Kongremizde sunulan bildirilerin tam metinleri, Uluslararası Bilimsel Kitap içinde Bölüm olarak Trakya Üniversitesi yayınları arasında ISBN'li (elektronik ve basılı) yayımlanacaktır.” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yıldız Entegre Parke Modelleri İle Tanışın
İphone 7 Ekran Fiyatı Orjinal Ürünler İçin Telefon Parçası
Kıbrıs Transfer ile Konfor Dolu Yolculuklar
Kaliteli Tek Kullanımlık Tulum Fiyatları İçin İşmont
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE