ANASAYFA
20 Ağustos 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kaleiçi'nde geçmişle büyük buluşma
Hudut Gazetesi İnternet sitesinde yer alan bir haber Kaleiçi'nde büyük bir buluşmanın gerçekleşmesine vesile oldu… Dünyaca ünlü Müzikolog ve Piyano Virtüözümüz Vedat Kosal'ın da büyük teyzesi olan Matmazel Klara Hasid'in ölümüyle yıllarca boş kalan 130 yıllık görkemli konak, 60 yıl sonra ailenin dördüncü kuşağını ağırladı... Girişimci iş kadını Gül Ercan tarafından satın alınan ve halen restorasyonu süren konağa ilişkin Hudut Gazetesi'nde çeşitli haberler yer almıştı…
Haberin Yayın Tarihi: 10-05-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kaleiçi'nde geçmişle büyük buluşma

Gönül UYANIKTIR
Hudut Gazetesi İnternet sitesinde yer alan bir haber Kaleiçi'nde büyük bir buluşmanın gerçekleşmesine vesile oldu. Dünyaca ünlü Müzikolog ve Piyano Virtüözümüz Vedat Kosal'ın da büyük teyzesi olan Matmazel Klara Hasid'in ölümüyle yıllarca boş kalan 130 yıllık görkemli konak, 60 yıl sonra ailenin dördüncü kuşağını ağırladı. Girişimci iş kadını Gül Ercan tarafından satın alınan ve halen restorasyonu süren konağa ilişkin Hudut Gazetesi'nde çeşitli haberler yer almıştı.
Girişimci İş Kadını Gül Ercan'ın konağı ayağa kaldırıp yaşatma çabalarını Hudut Gazetesi internet sitesinde okuyan aile fertleri telefonla Ercan'a ulaştı. Evin yeni sahibinin daveti üzerine de önceki gün Edirne'ye gelen iki kardeş Betti Şayir Delevi, Beki Şayir Russo ile kuzenleri Hayim Hason konakta duygu dolu anlar yaşadı. Ercan'ın konağı geçmişiyle yaşatmak için bilgi, belge ve fotoğraf araştırdığını duyan kuzenler bu konuda da yardımcı olma sözü verdi. 
DÜNYACA ÜNLÜ VİRTÜOZ VEDAT KOSAL DA YEĞENİ
Beki Ş. Russo, anneannesinin teyzesi olan Matmazel Klara'nın konağına en son 7-8 yaşlarında geldiğini kaydetti. Gül Ercan'ın, konağın geçmişten bugüne fotoğrafları ve yapılan çalışmaları gösteren arşivini inceleyen kuzenler, adeta çocukluk anılarına geri döndü. Yeğenleri olan ve genç yaşta vefat eden dünyaca ünlü müzikolog ve piyano virtüozumuz Vedat Kosal'ın(*) Klara'nın da dördüncü kuşak yeğeni olduğu bu ziyaret sırasında dile getirildi. 
O günlerden, el işi duvar süslemeleri, yüksek altın varaklı tavanları hatırladığını kaydeden Beki Russo, konağa ilişkin haberleri Hudut Gazetesi'nin internet sitesinden okuduktan sonraki duygularını ise şöyle özetledi.
“Okuduğumuz haberler üzerine, 'Acaba bu konağın sahibi olan Klara bizim büyük teyzemiz mi?' diye düşündük. Ve araştırmaya başladık. Sosyal medyadan tanıdığımız Cengiz Bulut beyle görüşüp bu olasılıkları sorduk. Ondan Gül Ercan'ın telefonunu alarak ulaştık. Gül Ercan'ın daveti üzerine de Edirne gezimizin bir kısmını bu ziyarete ayırdık”
HASİD'LER EDİRNE'NİN VARLIKLI AİLELERİNDENDİ
Matmazel Klara'nın yeğenleri, aileye ilişkin sahip oldukları bilgileri ve hazırladıkları soy ağacını ziyaret sırasında Gül Ercan ile paylaştı. Betti Delevi de, konağın 1890'lı yıllarda Sara ve Izak Hasid (Behar) tarafından yaptırıldığını ve  büyüklerinden, aileye ait Edirne'de birkaç ev daha bulunduğunu duyduklarını belirtti. Hasid'lerin kentin varlıklı ailelerinden, Klara'nın da, Sara ve Izak Hasid'in 9'u kız 11 çocuğundan biri olduğunu belirten Betti Delevi, “Klara'nın kardeşlerinden Cida (Dudu), Bohor Barzilay Çiprut ile evlenip Kırklareli'ne gelin gitmiş. Cida'nın kızı olan anneannem Bulisa Berta Çiprut da Mordehay (Mordo) Adato ile evlenip, Emili ve Avram isimli iki çocukları olmuş.  Emili de Azarya Behar Şahir ile hayatını birleştirmiş ve bu evlilikten de ben ve kızkardeşim Beki Ş. Russo dünyaya gelmişiz” dedi.
Konağa son olarak 60 yıl önce ailesiyle birlikte geldiğini kaydeden Beki Russo, o günlerden bazı karelerin aklında kaldığını belirterek, bildiklerini ve duygularını şu sözlerle dile getirdi.
“Klara'nın bu evde kızkardeşi Esterya ile birlikte yaşadığını biliyoruz. Kız kardeşi daha sonra konakta kiracı olarak kalan bir subayla Dr. Feridun Evrensel ile evlenip Yıldız ismini almış. O evlenip gidince de Klara tek başına kalmış. Bu dönemde sık sık Kırklareli'ndeki yeğenlerinin yanına gitmiş. Son zamanlarında maddi sıkıntıları nedeniyle de konağın bir kısmını kiraya veriyormuş. Biz Fransızca öğretmeni olduğunu bilmiyoruz. Ama muhtemelen Alliance okulunda okuduysa Fransızca bildiğinden Fransızca dersleri vermiş olabilir.
Konağın yeni sahibi Gül Ercan'ın bugüne kadar yaptığı çalışmalardan ve geçmişle aramızdaki bağın bu konakla birlikte yaşayacak olmasından mutlu olduk.” 
KONAK GEÇMİŞİYLE BULUŞTU
Konağın on odalı bir butik otel şeklinde Edirne turizminin hizmetinde olacağını kaydeden Gül Ercan konuklarına konağı gezdirerek yapılan çalışmaları anlattı. Konağın ve Klara'nın hikayesinden çok etkilendiğini belirten Gül Ercan da şunları söyledi.
”Klara'yı tanıyan komşulardan edindiğim bilgilere göre doktor olan erkek kardeşi İsrail'e göç etmek isteyince, yalnız kalma pahasına evinden ve Edirne'den ayrılmamış. Ben ve kızım bundan çok etkilendik. Kızım, o dönem yarısı göçmüş vaziyetteki eve, tavan ve duvar süslemelerine bayıldı. Zengin bir geçmişe sahip olduğu belliydi. Ancak içi talan edilmişti. Hatta aile albümlerinden bile geriye sadece birkaç fotoğraf kalmıştı. Biz yaklaşık 5 yıldır hiçbir destek olmadan konağı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Haliyle yavaş ilerliyor. Ancak bu konak bir kadın girişimcinin çabasıyla restore edilen Edirne için de bir ilk örnek olacak. Kızım ve ben onu tüm özellikleriyle koruyup, yaşatacağız.
Kaleiçi Dilaverbey Mahallesi Cumhuriyet Sineması karşı sokağında bulunan ve üç farklı sokağa cephesi olan konağın 1880 tarihinde yapıldığını sanıyoruz. Çünkü duvarlardan dökülen tuğlaların üzerinde 1880 tarihi yazılı. O dönem bu tuğlaların Amerika tarafından Yahudiler'e ev yapımı için yardım olarak gönderildiği şeklinde bilgiler mevcut. Konak ve bahçesi toplam 400 metrekare, iki katta 8 oda ve iki büyük salon mevcut. Ayrıca yüksek bir bodrum katı bulunuyor. Evin mutfak ve kileri ise evden bağımsız olarak bahçeye yapılmış ve eve bir merdivenle bağlanmış. 
Evin ön yüzünün zengin ahşap süslemeleri Edirne'de tek örnek. Evin tüm odaları ve salonlarının duvarları İbranice yazılar, çeşitli çiçek motifleriyle süslü, üst kata çıkan merdivenlerde de ahşap bezeme süsler var. Tavanlardaki altın varak süslemeler ise maalesef yakın bir zaman önce işi bilen birileri tarafından çalınmış. Kaleiçi'nin değerini anlayan çok sayıda insan var, ancak girişimcilik biraz eksik. Ben Edirne'nin tarihi dokusuna da bir hizmetim olsun istiyorum.
Evin mimarının Edirne'de bu konak dışındaki tek eseri Balıkpazarı Caddesi'ndeki eski Vali Konağı... Edirne'ye gelen yabancılar, genelde eski bir Edirne Evi'nde kentin geçmiş kültürünü hissedebilecekleri, kent kültürü ve tarihinin bir parçası, içinde yaşanmışlıkları bir hikayesi olan bir binada konaklamayı tercih ediyor. 
Ben Klara'nın yakınlarının ziyaretinden bu atmosferi onlarla paylaşmaktan çok mutlu oldum. Büyük teyzelerinin konağı her zaman onlara açık olacak.”
(*)VEDAT KOSAL KİMDİR
1957 İstanbul doğumlu 2001 yılında vefat eden dünyaca ünlü piyano virtuozumuz.
10 yaşında Cemal Reşit Rey'den piyano ve kompozisyon dersleri almaya başladı. 1972'de orkestra ile ilk konserini veren Kosal; birçok radyo ve televizyon programında solist olarak yer aldı. 1975'de kendisine İstanbul Filarmoni Ödülü verildi. Alman Lisesi'nin ve İstanbul Konservatuarı'nın yüksek bölümünü bitirdikten sonra Münih Müzik Akademisi'nde Hugo Steurer'in öğrencisi oldu. 1982'de Ludwig Hoffmann'nın master sınıfından mezun oldu. Çalışmalarını Londra'da sürdürdü. Çeşitli defalar piyanosunu György Cziffra, Jorge Bolet ve özellikle etkisi altında kaldığı Shura Cherkassky'ye dinletti. İtalya'da birçok yarışmada ödül ve derece aldıktan sonra, 1986'da Darmstadt'da II. Federal Alman Chopin Piyano Yarışması'nda ödül alarak, aynı zamanda Danimarka tarafından verilen 'Bir Chopin Sonatını En İyi İcra Eden Sanatçı' unvanını aldı. Kosal, Cambridge Üniversitesi tarafından da '20. Yüzyılın Mümtaz Müzisyenleri Madalyası'yla ödüllendirildi.
Avrupa'da konserler vererek, Salzburg Paskalya Festivali, Münih Open Air gibi birçok festivalde solist olarak katılan sanatçı; plaklar ve cd'ler yaptı. Son cd'sinde Türk Beşlerinden her birinden eserlere yer verdi. Almanya'da birçok radyo ve televizyon programlarına katıldı. 1988'den beri Steinway sanatçısı olan Kosal; İdil Biret, Güher ve Süher Pekinel kardeşler gibi New York'taki 500 bininci Steinway piyanosuna imza atan sanatçılardan biriydi. Dünyada birçok büyük salonda resitaller veren sanatçı hakkında Avrupa'da çıkan çok sayıda kritikte, romantik müziğin öncelikle Chopin, Schumann ve Liszt'in önemli yorumcusu olarak kabul edilmesine rağmen; repertuvarı baroktan modern müziğe kadar her devri kapsamaktadır. Özellikle uzmanlaştığı alan da Türk Beşlerinin ve diğer Türk bestecilerinin eserleri ile Osmanlı sarayının klasik müziğidir. (Padişahların, şehzade ve sultanların ve muzik-i hümayin şeflerinin eserleri)  
Ünlü piyanist Vedat Kosal, tedavi gördüğü Münih Üniversitesi Kliniği'nde 3 Haziran 2001 günü yaşamını yitirdi. Kosal, beyin tümörü teşhisiyle Münih ve ABD'de tedavi görmüştü. Kosal'ın naaşı,İstanbul'a getirilerek Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Keşan'da korkutan kaza
Edirne yalınayak!
Gözler Edirne Barosu'nda
Edirne'de Karadeniz meyveleri
Şelalemiz oldu!
Havsa Festivali 19 yaşında
‘Ruhum hep Çingene’
Saros'da devlet - vatandaş el ele
Edirnespor'a iki Emre
2019-2020 Av Sezonu açıldı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE