ANASAYFA
24 Şubat 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İstatistiklerle Edirne'de aile
Türkiye İstatistik Kurumu Edirne Bölge Müdürlüğü, Edirne'nin ortalama hanehalkı büyüklüğü sıralamasında 2,8 ile en düşük 6. il olduğunu bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 10-05-2019 06:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İstatistiklerle Edirne'de aile

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü, Edirne'nin ortalama hanehalkı büyüklüğü sıralamasında 2,8 ile en düşük 6. il olduğunu bildirdi.
TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü İstatistikle Aile, 2018 bülteninden yararlanarak hazırladığı  “İstatistiklerle Aile, 2018 Edirne İli Özel” konulu basın bültenini kamuoyu ile paylaştı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2012 yılından itibaren özel günlerde günün önemine atfen haber bülteni yayımlamaya başladığını hatırlatan TÜİK Bölge Müdürlüğü'nün bu kapsamda 2018 yılında Aile Haftası'na özel olarak hazırladığı basın bülteninde şunlara yer verildi:.
“Edirne ortalama hanehalkı büyüklüğü sıralamasında 2,8 ile en düşük 6. il oldu.
Hanehalkı, aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı konutta yaşayan bir veya birden fazla kişiden oluşan topluluktur. Diğer bir ifade ile hanehalkı, bir aileden oluşabileceği gibi birden fazla aileden de oluşabilmektedir. Türkiye'de 2012 yılında 3,7 olan ortalama hanehalkı büyüklüğünün azalma eğilimi göstererek 2018 yılında 3,4 kişi olduğu görüldü.
İllere göre incelendiğinde; 2018 yılında ortalama hanehalkı büyüklüğünün en yüksek olduğu il, 6,4 kişi ile Şırnak oldu. Şırnak ilini 5,6 kişi ile Şanlıurfa, 5,5 kişi ile Hakkari illeri izledi. Ortalama hanehalkı büyüklüğünün en düşük olduğu iller ise 2,7 kişi ile 1. sırada, Çanakkale, Eskişehir ve Balıkesir oldu. Bu illeri, 2,8 kişi ile 4. sırada Tunceli, Burdur, Edirne, Giresun ve Kırklareli illeri izledi.
Edirne tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il sıralamasında 16. il oldu.
Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il 2018 yılında %25,6 ile Tunceli oldu. Tunceli ilini %25,5 ile Gümüşhane, %24,5 ile Giresun ve %23,9 Eskişehir izledi. Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il, %9 ile Diyarbakır oldu. Diyarbakır ilini %9,3 ile Van, %9,4 ile Batman izledi.
Mevcut koruyucu aile sayısının en yüksek olduğu il sıralamasında Edirne 48 koruyucu aile sayısı ve 59 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile28. il oldu.
Türkiye'de 2018 yılında mevcut koruyucu aile sayısı 5.289'a, koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ise 6.468'e ulaşmıştır. Mevcut koruyucu aile sayısının en yüksek olduğu illere bakıldığında İstanbul 486 koruyucu aile sayısı ve 535 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile ilk sırada yer almıştır. İstanbul ilini 360 koruyucu aile ve 404 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile İzmir, 312 koruyucu aile ve 360 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile Ankara, 201 koruyucu aile ve 230 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile Kayseri, 187 koruyucu aile ve 229 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile Kocaeli illeri izlemiştir. Koruyucu aile sayısının en düşük olduğu illere bakıldığında ise en düşük il Tunceli 0 koruyucu aile, Tunceli'yi sırasıyla, 2 koruyucu aile ve 4 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile Ardahan, 3 koruyucu aile ve 8 koruyucu aile yanındaki  çocuk sayısı ile Şırnak, 3 koruyucu aile ve 3 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile Bayburt, 3 koruyucu aile ve 6 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile Kars illeri izlemiştir. Edirne ili ise 48 koruyucu aile ve 59 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ile 28. sırada yer almıştır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Özer Sezer Susesi vefat etti
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Nöbetçi Eczaneler
Mimar Sinan'dan lider geçti
MİMAR SİNAN'DA ADALETSİZ OYUN
Uzunköprü Atatürk Ortaokulu yarı finalde
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE