ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Engelliler Haftası başlıyor
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, engellilere yönelik hizmetlerin, niceliksel ve niteliksel olarak daha kaliteli hale getirilmesi için bütün vatandaşlara sorumluluk düştüğünü bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 10-05-2019 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Engelliler Haftası başlıyor

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, engellilere yönelik hizmetlerin, niceliksel ve niteliksel olarak daha kaliteli hale getirilmesi için bütün vatandaşlara sorumluluk düştüğünü bildirdi.
İl Müdürü Özbaş “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamada engelli sorunlarının sadece sağduyu değil, aynı zamanda bir hak ve adalet meselesi olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:
“10-16 Mayıs Tarihleri arasında Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede Dünya Engelliler Haftası olarak anılmaktadır. Engellilik doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizin nüfusunun önemli bir bölümünü engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır.
Yapılan yasal düzenlemeler ile sakat, çürük, özürlü gibi kavramlar yasaklanarak 'Engelli' ifadesi kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan yasal düzenlemeler de sadece engelli vatandaşlarımız değil, hareket kısıtlılığı yaşayanlar; hamileler, çocuklar, bebek arabalılar, çok uzun ve çok kısa boylu kişilerde göz önünde bulundurulmaktadır.
Engelli sorunları sadece sağduyu değil, aynı zamanda bir hak ve adalet meselesidir. Engelli vatandaşlarımıza da; eşit muamele, itibar, bağımsız yaşama, toplumun bir parçası olma, eğitim, sağlık hizmetleri, istihdam, rehabilitasyon, yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi haklara sahiptir. Bizim üzerimize düşen görev ise bu haklardan faydalanmaları için fırsat vermek ve imkanlar sağlamaktır.
Kalplerimizde engel olmadığı sürece aşılamayacak engel yoktur. Bizler bugün sağlıklıyız ama yarın ne olacağını bilemiyoruz. Dolayısıyla hepimiz birer engelli adayıyız.
Engelli vatandaşlarımıza yönelik ülkemizde başlıca; Korumalı işyeri, Ücretsiz toplu taşıma, Sosyal yardımların iyileştirilmesi, Evde Sağlık Hizmeti, Engelli Aylığı, Gelir Vergisi İndirimi,     Araç Alımında ÖTV ve KDV Muafiyeti, Motorlu Taşıtlar Vergisi Muafiyeti,     Konutlarda Emlak Vergisi, Cep Telefonu ve İnternet Tarifesinde indirim,Özel öğrenim hakkı, KYK Burs ve Yurt Öncelikleri, Engelli Memur Seçme Sınavı, Hava Yolları indirimi, Erken Emeklilik, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Bakım Merkezlerinden Faydalanma, Evde Bakım Ücreti Ödenmesi gibi haklar verilmiştir.
Sadece ilimiz Edirne'de yaklaşık 2 bin 364 ağır engellisi bulunan ailemize son iki yıl içinde 58 milyon 103 bin 545,13 TL yani eski para birimiyle yaklaşık 58 trilyon evde bakım ücreti ödemesi yapılmıştır. Bu ödemeler 2019 yılı içerisinde de düzenli olarak yapılmaktadır. Bu rakama kuruluşlarımızda bakılan engellilerimiz ve özel bakım merkezlerine ödenen miktarlar ise dahil değildir.
Kurumsal hizmetler ne kadar gelişirse gelişsin engelli vatandaşlarımızın insan haklarından tam ve eşit olarak faydalanmaları; toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür.
Bu adımların atılmasında en büyük güç, resmi kurumların dışında; Engellilerin hukuki, ekonomik vesosyal haklar elde etmesi için çalışan, gönüllü olarak çalışan, kar amacı gütmeyen, sosyal sorumluluk mantığı ile hareket eden, daha güçlü bir demokratik yapı oluşturmak için çalışan sivil toplum kuruluşlarıdır.
2019 yılında 10 Mayıs Cuma Günü Saat:15.00'da 10-16 Mayıs engelliler haftası münasebeti ile gerçekleştireceğimiz farkındalık yürüyüşümüze, ilimizde engelliler alanında faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları ve tüm kurumlarımızın birlik ve beraberlik içinde katılacak olması engelliler   çalışmaların duyarlılığını açıkça ortaya koyacaktır.
Engellilerimize yönelik hizmetlerin, niceliksel ve niteliksel olarak daha kaliteli hale getirilmesi için bütün vatandaşlarımıza sorumluluklar düşmektedir. Bu vesile ile Edirneli vatandaşlarımıza da seslenmek istiyorum.
Lütfen: Engelli araç park yerlerine, araçları park etmeyelim. Park edenler varsa uyaralım. Tekerlekli sandalye, koltuk değneği, bastonla yürüyenler için, yaşlılar için kaldırımlara araç park etmeyelim. Kaldırımlara inip çıkarken kullanılan rampaların önünü kapatmayalım.     Hissedilebilir yüzeylerin üzerine eşya koymayalım. Kaldırımlara tezgah, masa, eşya koymayalım. Toplu ulaşımlarda ve hayatın her alanında engelli vatandaşlarımıza öncelik verelim.
Engelsiz bir il, engelsiz bir Türkiye hedefimize ulaşmak için tüm resmi kuruluşlar, özel kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve engelli vatandaşlarımız ile birlikte el ele veriyoruz. Engellilere yönelik sürdürülen hizmetlerde bizlere desteklerini esirgemeyen başta Edirne Valiliğimize, Edirne Belediyesine, Engelliler alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarımıza, teşekkür ediyorum. Engelliler Haftamızın tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu, başarılı ve engelsiz bir yaşam getirmesini diliyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE