ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İlacınızı internetten almayın’
Bu yıl anne ve bebek sağlığına odaklanan eczacılar, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 180'inci yılını 'Anne ve Bebek Dostu Eczane' temasıyla kutluyor…
Haberin Yayın Tarihi: 15-05-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İlacınızı internetten almayın’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Bu yıl anne ve bebek sağlığına odaklanan eczacılar, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 180'inci yılını 'Anne ve Bebek Dostu Eczane' temasıyla kutluyor. Edirne'de kutlamalar 39.Bölge Edirne Eczacı Odası tarafından Atatürk Anıtı'nda Eczacılık Fakültesi'nin katılımıyla gerçekleşti. Başkan Ecz. Kes, 'İlacınızı, anne bebek ürünlerini internetten almayın' diyerek tüm Türkiye'ye seslendi.
Bilimsel Eczacılığın 180'inci yılı 39. Bölge Edirne Eczacı Odası tarafından Atatürk Anıtı'nda törenle kutlandı. Kutlama programı anıta çelenklerin sunumuyla başladı. Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinden sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Başkan Ecz. Cenk Kes yaptı. Toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastaların daha iyi bir sağlığa ulaşmalarının her zaman öncelikli hedefleri olduğunu belirten Başkan Ecz. Kes, son dönemlerde asla kabul edilmeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ettiklerini söyledi. Bugüne kadar eczanelerde, eczacı danışmanlığında halka sunulan ürünlerin, eczane dışında satılmaya başladığını; ticari kaygılarla hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını gördüklerini kaydeden Ecz. Kes, bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarılarını yineleyip, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguladıklarını kaydetti. Tüm Türkiye'ye seslenen Ecz. Kes, şunları söyledi:
ECZ.KES TÜRKİYE'YE SESLENDİ: 'İNTERNETTEN İLACINIZI ALMAYIN'
“İnternetten pek çok şey alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın.
“HALK SAĞLIĞININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ TEHDİT ALTINDA”
Aşı karşıtlığı, son dönemlerde gerek dünyada gerek ülkemizde ivme kazanmış durumda. Aşılara, aşıların içeriğine ilişkin bilimsel dayanağı olmayan söylemler her yerde karşımıza çıkıyor. Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski günden güne artıyor. Açıkça ifade etmek gerekir ki halk sağlığının sürdürülebilirliği tehdit altındadır.
“KABUL EDİLEMEZ TABLO
Sayısal veriler de tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Ülkemizde; 2011 yılında aşı reddi 183, 2013 yılında 913, 2015 yılında 5 bin 91, 2017 verilerine göre 23 binin üzerinde. Bugün geldiğimiz noktada ise 40 binlerin üzerinde. Bu oldukça vahim ve halk sağlığı açısından, geleceğimiz açısından kabul edilemez bir tablodur. Ülkemizde tüm dünyada en gelişmiş kapsamlı aşılama politikalarından biri uygulanıyor. 
Biz eczacılar da o ulusal aşılama politikalarının  başarıya ulaşabilmesi ve sürdürülebilir olması için sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz. Aşıların savunuculuğunu yapıyor, aşı ile ilgili doğru bilgilendirmeler yapıyor, aşıların güvenilir bir şekilde teminini gerçekleştirmek adına çalışmalar yürütüyor; danışanlarımıza aşı ile ilgili tavsiye ve hatırlatmalarda bulunuyoruz. 
Bir defa daha vurgulamak isteriz, aşıların güvenilir ya da gerekli olup olmadığı tartışmaya açık bir konu değildir. Etkinliği kanıtlanmış aşıları tartışmaya açmaya çalışmak, halkı yanlış yönlendirmek abesle iştigaldir ve açıkça söylemek gerekir ki halk düşmanlığıdır, bilim düşmanlığıdır, bu ülkenin geleceğine yapılabilecek en kötü şeylerdendir. Aşı olmayan her çocuğun diğer çocukları ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini tehlikeye attığı asla unutulmamalı. Tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü'nü kutluyoruz.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE