ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Dünya ‘Borçlular’ Günü!
Dünya Çiftçiler Günü'nde konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı zor günler geçiren Edirneli çiftçilerin yüzde 90'ının borçlu olduğunu söyledi...  TMO'nun alım fiyatının açıkladığı Buğday'da sıfır gümrüklü ithalat yapılmasını da eleştiren Arabacı; "Şu an ülkemize sokulan sıfır gümrüklü buğday, girdi maliyetlerinin yüksek olduğu dönemde çiftçinin belini bükmekte ve zor duruma sokmakta" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 15-05-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Dünya ‘Borçlular’ Günü!

Olgay GÜLER
Edirne'de Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı'nda çelenk sunan çiftçi kuruluşları ve sivil toplum örgütleri törenin ardından Edirne Ziraat Odası'nda biraraya gelerek basın açıklaması yaptı. 
Oda gerçekleştirilen basın açıklamasında Türkiye'de çiftçilerin gündemine dair konuları değerlendiren Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, geçtiğimiz günlerde açıklanan Buğday fiyatının yetersiz olduğunu, beklentilerin altında kaldığını söyledi. Yurtdışından sıfır gümrükle buğday ithal edilmesini de eleştiren Arabacı şöyle konuştu; 
"BUĞDAY'DA FİYAT BEKLENTİMİZİN ALTINDA KALDI"
"Bakanlığımızın belirlediği buğday fiyatı, üretim maliyetlerimizin yüksek olmasında dolayı beklentimizin altında kaldı. Çünkü gübreye, ilaca, mazota ve diğer girdilerde yüzde yüze yakın artış yaşandı ancak buğdaydaki artış yüzde 29'da kaldı. Bizim beklentimiz buğdayın kilogram fiyatının 1600-1700 lira civarında olmasıydı. Çiftçinin ayakta kalabilmesi için bu rakamların olması gerekiyordu, bu rakamlar üreticiyi sevindirirdi. Ama maalesef ki bu rakamların altında kaldı. Biz bakanlığımıza buradan tekrar sesleniyoruz. Bir düzenleme yapılırsa üreticimiz sevinecektir. 
"SIFIR GÜMRÜK ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKTÜ"
Yine son zamanlarda yurt dışından sıfır gümrüklü buğday getiriyoruz. Şu an ülkemize sokulan sıfır gümrüklü buğday, girdi maliyetlerinin yüksek olduğu dönemde çiftçinin belini bükmekte ve zor duruma sokmakta. Bu konuyla ilgili düzenlemeler yapılırsa, sıfır gümrüklü ürün girişi engellenirse daha yerinde olur. Biz dışarıdan ürün gelmesine bir şey demiyoruz ancak sıfır gümrüklü vergiyle gelmesin. Bunun belli bir oranda olması lazım. Çiftçinin ürünün değerinin düşmesini engellemeliyiz."
"EDİRNELİ ÇİFTÇİNİN YÜZDE 90'I BORÇLU"
Girdi maliyetlerinden dolayı zor günler geçiren Edirneli çiftçilerin yüzde 90'ının borçlu olduğunun da altını çizen Arabacı; "Girdi maliyetleri yüksek olduğu için, bazen ilaçtan bazen gübreden tasarruf etmeye çalışıyoruz. Bunlarda hem verim hem de kalite düşüklüğüne neden oluyor. O yüzden girdi maliyetleri belimizi büktüğünden dolayı zor günler geçiriyoruz. Edirne'de çiftçilerin en az yüzde 90'ı borçlu. Borcu olmayan çiftçi yok diyebilirim. Tam net bir rakam söylemek mümkün değil ama" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE