ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Plastik Meselesi’
Trakya Üniversitesi ve Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce düzenlenen toplantıda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nden Dr. İlhan Akgün, dünyada plastik kullanımının yaygınlaşmasıyla insan, çevre veya diğer canlılar için tehlikenin arttığını belirterek, önlemler alınmazsa denizleri kirleten plastiklerin ağırlığının denizlerde bulunan balıkların ağırlığını aşacağını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 15-05-2019 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Plastik Meselesi’

Trakya Üniversitesi, Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (ÇEVSAM) katkılarıyla çevre duyarlılığına bir vurgu daha yaptı. “Plastiğe Hayır” sloganıyla yola çıkan, çevre temizliği ve geri dönüşüm konusunda örnek nitelikte çalışma ve işlere imza atan ÇEVSAM, gerçekleştirdiği “Plastiksiz Bir Hayat Mümkün Mü?” başlıklı konferansıyla canlı yaşamını olumsuz etkileyen plastik atıkların yarattığı tehlikeyi gözler önüne serdi. Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde gerçekleşen ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nden Dr. İlhan Akgün'ün konuşmacı olarak katıldığı konferansta, makro ve mikroplastiklerin insan hayatını ne denli tehdit ettiği konusuna dikkat çekildi.
Su, toprak ve doğadaki plastik kirliliği ile etkin mücadelenin önemi ve bu mücadelede bireyler ile kuruluşlara düşen rollerin tartışıldığı konferansın açılışında konuşan ÇEVSAM Müdürü Doç. Dr. Başak Boz, seminer, konferans ve eğitim programları ile çevre temizliği konusunda farkındalık oluşturmak ve toplumun her kesimine çevre bilincini aşılamak istediklerini söyledi.
Dr. İlhan Akgün, Trakya Üniversitesi'nde yaptığı “Plastik Meselesi” adlı sunumunda plastik atıkların neden olduğu kirlilik ve insan sağlığı başta olmak üzere canlıların yaşamları üzerindeki etkilerini anlattı.
“Su denince akla tüm canlılar içerisinde önce 'insan' gelmeli” diyen Dr. İlhan Akgün, denizlerdeki plastik atıklar nedeniyle sudaki besin zincirinin bozulduğu aktardı. Dünyada plastik kullanımının yaygınlaşmasıyla insan, çevre veya diğer canlılar için tehlikenin arttığının altını çizen Dr. Akgün “Geçtiğimiz Mart ayında Filipinler'de karaya vuran bir balinanın midesinden 40 kg civarında bir plastik atık çıktı. Birçok deniz canlısı, denizlere atılan plastikleri yiyor ve sindirim sistemlerinin tıkanması neticesinde de ölüyorlar. Bu mesele yalnızca deniz canlılarıyla da sınırlı kalmıyor. Birçok canlıda olduğu gibi kuşlarda da benzer tablolar ve neticelerle karşılaşılıyor. 2050 yılına gelindiğinde midesinde plastik olmayan kuş kalmayacağı düşünülüyor. Deniz kenarındaki şehirlerde farkındalığı artırmak ve yaratılan plastik kirliliğine dikkat çekmek amacıyla plastik atıklardan 10 metrelik plastik bir balina oluşturuldu. Balinayı oluşturan tüm plastik torba, şişe ve pipet sadece bir saniyede insanlığın okyanuslarda oluşturduğu plastik kirliliğinin miktarına eşit. Her saniye denizlere bu plastik balinalardan yolluyoruz aslında. Bu duruma bir önlemler alınmazsa denizleri kirleten plastiklerin ağırlığı, denizlerde bulunan balıkların ağırlığını aşacak. Dünya üzerinde bilinen en derin yer olan Mariana Çukuru'ndan çıkartılan birikimin bir litresinde 2200 adet mikroplastik parçacığa rastlanmıştır. Yani dünyanın en ücra köşelerinde, en derin yerlerinde dahi plastikle karşılaşılabiliyor.” dedi.
İnsan ve canlı yaşamını tehdit eden plastik ürünlerin en büyük kaynaklarından birinin sentetik tekstil ürünleri olduğunu söyleyen Dr. İlhan Akgün, bunu araç lastikleri ve kent tozlarının takip ettiğini sözlerine ekledi. Plastik kirliliğini %35 sentetik tekstil, %28 araç lastiklerinin ve %24 kent tozlarının oluşturduğunu dile getiren Dr. İlhan Akgün, “Bu kirliliğin %7'si yol çizgileri, %3,7'si tekne boyaları, %2'si kişisel bakım ürünleri ve %0,3'ü plastiğin ana maddesi dediğimiz plastik topaklarından oluşuyor. Kendi sağlığımızı korumak için kullandığımız kişisel bakım ürünlerinin içinde dahi mikro plastikler var.” şeklinde konuştu. Akgün, bu atıkların bir şekilde denizlere karışarak canlılar için tehlike saçtığı bilgisini kaydetti.
Plastik ürünlerin ve atıkların doğada yok olmasının çok uzun yıllar sürdüğünü dile getiren Dr. İlhan Akgün “Doğada hiçbir şey yoktan var, vardan da yok olmuyor. Sadece dönüştüğünü söyleyebiliriz. Bir bebek bezinin doğada 450 yıl sonra çözünmeye başladığı söylenir. 450 yıl gibi bir süre sonra dünyada torunlarımız dahi olmayacak ancak o bez orada olacak. Bu gidişle insanlık tarihi dahi yok olacak ama arkamızda bıraktığımız o plastik ürünler, çöpler olmaya devam edecek. Yine beyaz köpük bardakların yok olması 50 yıl. Hatta mikroplastiklerin de küçülerek nano partiküllere dönüştüğünü de söylemek yanlış olmaz. Nano plastik dediğimiz bir milimetrenin milyonda biri kadar küçüklükte ve ancak mikroskop ortamında görülen partiküller oluyor. Ekosistemde ne oluyorsa küçük ekosistem insan vücudunda da o oluyor” ifadelerini kullandı.
Giydiğimiz kıyafetlerden, tükettiğimiz pek çok gıdaya ve ürüne kadar plastik örneklerle hayatın her anında ve alanında karşılaşıldığını, bu durumun ciddi kişisel ve çevresel sorunlara yol açtığını sözlerine ekleyen Dr. İlhan Akgül “Bir şey plastiğin içinde konumlanmışsa, o plastik eninde sonunda o ürüne tesir edecektir. Sofra tuzlarında ve ambalajlı sularda mikroplastiğe rastlandığı görülür. 5 kıtadan farklı ülkelerin şebeke suları ile ambalajlı suları karşılaştırıldığında, ambalajlı sularda iki katı mikroplastikle karşılaşılmıştır. 2018 yılında 42 ülkede 1279 sivil toplum kuruluşunun gönüllüleriyle yürütülen bir çalışmada toplanan plastiklerin %14'ünün dünyaca ünlü firmaların ürünlerine ait olduğu anlaşıldı. Mikroplastikleri atık sudan veya şebeke suyundan temizleyecek herhangi bir arıtma ve filtreleme teknolojisi yok.” dedi.
Plastik kirliliğinin yarattığı sorunları en aza indirgemek için bireysel ve toplumsal adımlar atılabileceğini vurgulayan Dr. İlhan Akgül “Toplumu bilinçlendirmek için sadece çocukları beklememeliyiz, büyükleri de bilinçlendirmeliyiz. Plastik poşet yerine bez torba veya kese kağıdı kullanabiliriz. Tek kullanımlık plastik ürünler almayı reddedebilir, bunların yasaklanması için elimizden gelen çabayı ve tepkiyi gösterebiliriz. Geri dönüşüm konusunda da biraz daha hassas davranabiliriz. Gönüllü işlere imza atmak, sosyal sorumluluk projelerinde yer almak da farkındalık oluşmasına katkı sağlayabilir” sözleriyle konuşmasını noktaladı. 
.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE