ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hedef; yerli tohum merkezi
Yerli tohum takası ve şenliği ile bir ilke imza atan Edirne Belediyesi Trakya Bölgesi'nin yerli tohum merkezi olması yolunda çalışmalarını sürdürüyor…
Haberin Yayın Tarihi: 15-05-2019 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hedef; yerli tohum merkezi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Belediyesi, Trakya Bölgesi'nin yerli tohum merkezi olması yolunda çalışmalarını sürdürüyor. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, 'Yerli tohum almayı biz ve gençlerimiz bilmeli' dedi. 
Yerli tohum takası ve şenliği ile bir ilke imza atan Edirne Belediyesi Trakya Bölgesi'nin yerli tohum merkezi olması yolunda çalışmalarını sürdürüyor. Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, 'Sevgiyi ve yerli tohumu çoğaltalım' dedi ve şunları söyledi:
“BÖLGEMİZ YERLİ TOHUM MERKEZİ OLACAK” 
“Biliyorsunuz son meclisimizden sonra daha önce Karaağaçta bir ilkokulumuzun bahçesinde yaptığımız tohum takas şenliğinden sonra çalışmalarımız devam etti. Tohum takas bankasını belediyemizin çalışma ve görev yönetmelikleri arasında park bahçeler müdürlüğü bünyesinde tohum takas bankasını kurmuş olduk. Bu konu meclisimizde görüşülürken ben özellikle hem meclis üyelerine hem de halkımıza iki soru sordum farkındalığı yaratmak için. Tohum takas şenliğinde Eskişehir'den getirttiğimiz domates fideleri vardı bunlar ekildi. Bu çıkan domateslerin yaprağını koparıp tekrar toprağa ektiğimizde tekrar domates üretimi yapılabileceğini iddia ediyoruz. İkincisi ise bildiğimiz yeşil soğanı tarladan söktüğümüzde altında pülçekleri olur bunları da kesip toprağa ektiğimizde buradan da soğan elde ettiğimizi iddia ettim. Tabi bütün bu iddialar özü çiftçi olan halkımız tarafından değerlendirilecek belki de gülümsenecektir. Böyle bir tohum alma yöntemi yok bunu ben de biliyorum. Ancak bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Yaşamımızı idame edebilmek için bu tohumları halen yaşatabilmek için öncelikle tohum almayı bilmeliyiz. Tabi domates dalında olgunlaşacak, en olgun domatesleri toplayıp içerisindeki çekirdekleri alarak tohum almış olacağız. Soğanında çıkarttığı cücüğün üstündeki açan kısmından tohum alınacaktır. Fakat bu farkındalığı yaratmak için bunu kendimize sormalıyız.
“YERLİ ÜRETİMDEN UZAKLAŞTIK”
Yerli üretimin azaldığını ve uzaklaşıldığına vurgu yapan Çakır Avrupa kentlerini örnek verdi ve şöyle konuştu:
“Özellikle Avrupa'da birçok kentte kentsel tarım dediğimiz sebze ve meyve tarımı yapılıyor. Bu kentin ekilebilir arazilerde veya şehrin içerisindeki metruk binalarda sebze ve meyve yetiştiriyorlar. Bizlerde bu verimli topraklarda meyve ve sebze ekerek yaşamımızı idame ettirmeliyiz. Bu süreçte dolayısıyla neslimizi devam ettirerek gençlerimizin tohum almayı öğrenip sürekli yaşamı ikame etmek önemlidir. Yerli üretim yerli tohumla yapılan üretimdir ve bundan kesinlikle uzaklaşmış durumdayız. Biliyorsunuz belirli bir yıldan sonra lisanssız tohum ticareti yasaklandı. 
Bizde yerli tohumu lisans alıp satmak gibi bir lüksü olmadığı için halkımızın bunun için ata tohum yani yerli tohum takas bankasını kurduk. Bir ücret karşılığı satış yapmadan ancak takas edebiliyorsunuz. Yerli üretim yerli tohumların azlığından dolayı tabii ki düştü. Hibrit tohumu ekerek aslında kendisinin ekip çıkarttığı ürünlere bile artık pazarlarda doğal ürün diyoruz. Ancak bunlar hibrit tohumdur. Asıl olan nenelerimizin, analarımızın çıkınlar içerisinde sakladığı tohumlarda, bu tohumları çoğaltmalıyız. Sevgiyi nasıl çoğalttığımızda mutlu oluyorsak, yerli tohumu çoğalttığımızda da mutlu olacağız. 
KÖY MUHTARLARI İLE İŞBİRLİĞİ
Köy muhtarlarının kendi köy arazilerini yerli tohum işine ayırarak köylü halkın yerli tohum yetiştirmesine öncü olmak istediklerini kaydetti ve “Böylece köyde yaşayan kırsal nüfus artacak, köylerdeki gençlerin işsizlik sorunu da giderilecek. 
Uygulamaya nasıl ki takas şenliği ile başladıysak burada üretilen sevgiler yani tohumlar büyüyecek aynı sevginin büyüdüğü gibi. Bunlar bizlere ait arazilerde daha fazla ve daha büyük bir hale getirmeyi planlıyoruz. Halkımızda buna ilgi gösterdiğinde köylülerimiz özellikle muhtarlarımızla bir çalışma yapmak istiyoruz muhtarlarımız kendi köy arazilerini bu işlerle ilgili ayırıp köy halkına yerli tohum yetiştirirlerse bu hem köyde yaşayan kırsal nüfusu arttıracak hem de iş bulma derdinden bu şekilde kurtulacağız. Biliyoruz ki köyde sınır boylarında bile yetişen otlarla elimizde kuzuları yetiştiriyor büyütüyorduk. Bu da vasat bir ailenin kışın ev ihtiyacını karşılayan bir uygulamaydı. Aynı şekilde tohumu sınır boylarına ekerek üretim yapabiliriz. Sevgiyi çoğaltalım, yerli tohumu çoğaltalım” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE