ANASAYFA
11 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erişilebilir Resim Sergisi
Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi ve Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı tarafından desteklenen “Erişilebilir Resim Sergisi” Erasta Alışveriş Merkezi'nde açıldı… 
Haberin Yayın Tarihi: 21-05-2019 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Erişilebilir Resim Sergisi

Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi ve Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı tarafından desteklenen “Erişilebilir Resim Sergisi” Erasta Alışveriş Merkezi'nde açıldı. 
Etkinliğe Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü ve Engelsiz Üniversite Koordinatörü Prof. Dr. Hakan Tuna, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aylin Beyoğlu, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Dilber Tezel, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Arş. Gör. Aynur Gıcı Vatansever öğrenciler ve sanatseverler katıldı.
Engelsiz Üniversite gönüllü öğrencisi / Eğitim Fakültesi Resim-İş Anabilim Dalı öğrencisi Renziye İsmihan ve Eğitim Fakültesi Resim-İş Ana Bilim Dalı öğrenci Mert Başkaya, Seyide Yıldırım'ın resimleri ile Engelsiz Üniversite Birimi'nde görev yapan Özel Eğitim Ana Bilim Dalı öğrencisi Büşra Altun'un erişilebilir uyarlamaları sanatseverlerle buluştu.
Ünlü ressamların resimlerinin yanı sıra birçoğu öğrenciler tarafından yapılan eserlerin yer aldığı sergide görme engelli bireylere Braille Alfabesi ile yazılmış A4 kağıtlar ve resimlerde yer alan QR Kod ile betimleme yapıldı. Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencisi Büşra Altun tarafından yapılan betimlemelerde görme engelli bireylerin resimleri zihinlerinde canlandırmaları amaçlanmıştır. Sergide Renziye İsmihan tarafından özel bir teknikle tuval üzerine kabartma olarak işlenen Braille Alfabesi ile yapılan resimlerde görme engelli bireylerin resimlere dokunarak resim hakkında bilgi almaları sağlandı.
Etkinlikte konuşan Özel Eğitim Ana Bilim Dalı öğrencisi Büşra Altun “Gören ve görmeyen tüm bireylerin resme erişim sağlamaları için bu sergiyi oluşturduk. Sergide Renziye İsmihan tarafından Braille Alfabesi ile yapılan resimler için Türkiye'de bir ilk diyebiliriz. Amacımız görenin bakarak görmeyeninde tuvale dokunarak resme erişebilmelerini sağlamaktır.” dedi.
Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aylin Beyoğlu “Renziye İsmihan bana ilk böyle bir resim yapma önerisi ile geldiğinde bunu nasıl yapabiliriz diye düşündük. Tekniği oturtması ve resim okumasını yapabilmesi için önce reprodüksiyon çalışmalarıyla işe başladı. Ve şu anda tamamen kendine özgü resimlerini oluşturuyor. Öğrencilerimizin bir araya gelip böylesine güzel bir etkinlik düzenlemesi mutluluk verici. Büyük emekler sonunda ortaya çıkardıkları bu sergi için onları kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Engelsiz Üniversite Koordinatörü Prof. Dr. Hakan Tuna “Yüzde 12'si engelli olan toplumumuzda görme engelli bireyleri düşünerek onları da hayata katarak bence dünyayı engelsiz hale getirmek adına önemli bir çalışma ortaya çıkardılar. Bu tür çalışmalar toplumun küçük bir kesimine dahi hitap etse bile bir hareket olarak büyüyüp herkese yansıyacaktır. Bu yolda öğrencilerimizin çalışmalar yürütmesi bizim için mutluluk çok verici. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.
Daha önce Trakya Üniversitesinde sergilenen bu eserler iki gün boyunca Erasta'da sergilenerek Edirneli sanatseverlerle buluştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Hastanede taciz iddiası!
ETUS'ta neler oluyor?
Cennet köşede 'Cehennem!’
Komşuda olağanüstü hal
Yalnızgöz gözsüz kaldı!
e-esnafın kirası yok
Altında tarihi zirve
'Çeltik' stüdyosu
Aramızdan ayrılanlar
Damla Çisem ve Serhat nişanlandı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE