ANASAYFA
19 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘2 Lira kurtarmıyor’
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, bugünkü şartlarda süt fiyatının 2,5 Lira'dan aşağı olmaması gerektiğini belirterek, “2 Lira 75 Kuruş ile ancak sürdürülebilir bir hayvancılık anlayışı devam eder düşüncesindeyiz” dedi. 
Haberin Yayın Tarihi: 21-05-2019 07:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘2 Lira kurtarmıyor’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI  
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Köy Koop Edirne Birliği'ni ziyaret etti. Bugünkü şartlarda süt fiyatının 2,5 Lira'dan aşağı olmaması gerektiğini belirten Özkurnaz, “2 Lira 75 Kuruş ile ancak sürdürülebilir bir hayvancılık anlayışı devam eder düşüncesindeyiz” dedi. 
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Köy Koop Edirne Birliği'ni ziyaret etti. Özkurnaz, süt fiyatlarına değindi ve çiftçiyi reddeder bir anlayışla tarımın yapılması halinde hayvancılığın hiç bir zaman istenilen noktalara getirilemeyeceğine vurgu yaptı. “Çiftçimizi reddeden anlayışla tarım olmaz” diyen Özkurnaz, şunları söyledi:
“ÇİFTÇİMİZİ REDEDEN ANLAYIŞLA TARIM OLMAZ”
“Gündemden süt fiyatları son bir yıldır hiç düşmüyor. Özellikle girdi maliyetlerinin yüksekliği, özellikle yemin ham maddesi olan soyanın geçen yıl bir tonu 200 Dolar'dı. 7  8 ay önce de 400 Dolar'a birden çıktı. Yem fiyatlarında ciddi artış var. Çiftçilerimiz girdi maliyetlerinden dolayı hayvancılıkta gelir elde edemiyor ve birçok çiftçimiz hayvancılıktan uzaklaştı. Büyük çiftlik sahipleri para kazanmadığı için işletmelerini kapatma yoluna gidebiliyor. Ama kırsalda reel çiftçimiz yapacak başka işi yok. 
“GİRDİLER YÜKSEK 2 LİRA KURTARMIYOR”
Ya hayvancılığı yapacak ya da o bölgeden ayrılmış olacak. Hem çiftçimizi toprağa küstürmeyeceğiz hem de yaşadığı yerde geçimini temin edebilmesi için ülke olarak çiftçimize sahip çıkmak zorundayız. Çiftçimizi reddeder bir anlayışla tarımı yapacak olursak hayvancılığı hiç bir zaman istediğimiz noktalara getirmiş olmayız diye değerlendiriyorum. Süt fiyatının 2 Lira olması çok sevindirici gözükse de hemen ardından yem fiyatlarına 3, 5, 8 Lira gibi farklı farklı her hafta fiyat gelmesi sütün en kaliteli yemin 50 kilosu 95 Lira, en düşük yemi de 81 Lira. 2 Lira kurtarmadığı net şekilde gözükmüştü. 
“25 KURUŞ DEVLET DESTEĞİ DEVAM ETMELİ”
Bugünkü şartlarda süt fiyatının 2,5 Lira'dan aşağı olmaması gerekir diye değerlendiriyoruz. 25 Kuruş devlet desteğinin devamını talep ettik. 2 Lira 75 Kuruş ile ancak sürdürülebilir bir hayvancılık anlayışı devam eder düşüncesindeyiz. Biz bu konuda da bakanlıkta bu taleplerimizi Ulusal Süt Konseyi'ne de bildiriyoruz.” 
“DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLU OLSUN”
Özkurnaz, Dünya Süt Günü'nü de kutladı ve "Çocuklarımızın süt içme alışkanlığını geliştirmek, ne kadar sağlıklı olduğu 21 Mayıs Dünya Süt Günü'nde bir defa daha anlatılacak. Günde bir bardak süt içen çocuğumuz günlük yaşamsal besin değerlerini alabiliyor. Süt üretimi yapan çiftçilerimizin Dünya Süt Günü'nü de bu vesileyle kutluyoruz”dedi.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kaçakların faturası!
'Eğitim' mağdurları
Bu da baraj hasreti!
Hem orkestrayı, hem de üniversiteyi yönetecek
Canalp'ten iade-i ziyaret trafiği
Mürsi için eş zamanlı açıklama
Ragbi okul yolunda
Esnaf da bisiklet yolu istiyor
Sarayiçi'nde sağlık buluşması
Edirne Belediyesi'ne yeni sesler
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE