ANASAYFA
19 Eylül 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tapu ekonominin aynası!
Tapu ve Kadastro Edirne 14. Bölge Müdürü Orhan Erdoğan, teşkilatlarının 172. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, son 4 ay içerisinde yaptıkları işlemin yüzde 36'sını hacizlerin oluşturduğunu belirterek, “Kurumumuz ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumun yansımasıdır” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-05-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tapu ekonominin aynası!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Tapu ve Kadastro Edirne 14. Bölge Müdürü Orhan Erdoğan, teşkilatlarının 172. kuruluş yıldönümü nedeniyle hizmet binasında basın açıklaması yaptı. Erdoğan, kurum olarak yaptıkları işlemin yüzde 36'sını haciz işlemlerinin oluşturduğunu belirtti. Erdoğan, “Kurumumuz ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumun yansımasıdır” dedi.
Tapu ve Kadastro Edirne 14. Bölge Müdürü Orhan Erdoğan, hizmet binasında teşkilatlarının hizmetlerine değindi. Erdoğan kurumlarının köklü bir kurum olduğunu anımsattı ve şöyle konuştu:
“İKİ ASRA YAKIN GÜVEN VE MÜLKİYETİN TEMİNATI”
İki asra yakın zamanda bu yana vatandaşın güveninin ve mülkiyetinin teminatı olan genel müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatlarında 20 bine yakın personel, 24 tapu ve kadastro bölge müdürlüğü, 973 tapu müdürlüğü, 81 kadastro müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 9 milyona yakın işlem hacmi ile yılda yaklaşık 25 milyon vatandaşa hizmet sunan ve bugün 172. kuruluş yıldönümünü kutlayan köklü bir kurumdur. 
Bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip genel müdürlüğü, web tapu, tapu takas, e-haciz, e-terkin, parsel sorgulama, e-randevu gibi projelerle vatandaşlımıza en iyi şekilde hizmet sunmak için altyapısını geliştirmeye devam ediyor. 
Kurumumuz gelişmiş teknolojilerden yararlanarak insanların ihtiyaç duyduğu taşınmaz değer haritalarının üretilmesi ve meskun alanlardaki taşınmazların üç boyutlu üretimi çalışmalarına başladı. Sahip olduğumuz arşiv varlığımız, milli olduğu kadar milletlerarası önem ve değer de taşımaktadır.” 
İŞLEMİN YÜZDE 36'SI HACİZ İŞLEMLERİ
Dört aylık görev süresi içinde bazı tespitlerini de paylaşan Erdoğan kurum olarak yapılan işlemin yüzde 36'sının haciz işleri olduğunu belirtti ve şu bilgiyi aktardı:
"Dört aylık zaman içerisinde keşke daha farklı tablo çizmiş olsaydık ama kurum olarak yapmış olduğumuz işlemin yüzde 36'sı haciz işlemleri. Maalesef ki. En çok vakit ayırdığımız işlem haciz işlemi. Bu haciz işlemlerinin içinde bankalar ve şahıslar var. Birbirleriyle ticari ilişkisi bulunan insanlar. Bizim kurumumuz aslında ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumun yansımasıdır.
"EKSPER OLMADAN SİSTEMDE PROJELER GÖRÜLECEK"
Bölgeye 4 ay önce geldim. Daha önce gezmek için dahi gelmemiştim. Bölgemiz Avrupa'ya yakın tek bölgemiz olmasına rağmen itiraf etmeliyim ki beklentimizi karşılamadı. Ben Trakya'da gitmediğim ilçe sayısı hiç yok. Müdürlüklerimizin hepsini ziyaret ettik. Mekânsal sorunlarımızı, personel sorunlarımızı çözüyoruz. Devletimizin ve kurumumuzun yürütmüş olduğu özellikle dijitalleşme çağını entegrasyon için yapılması gereken adımları atıyoruz. 4 ay gibi kısa bir zaman içinde mevcut binaların tamamının elektronik sisteme aktarılmasında yüzde 90 seviyesine geldik.  Eksper olmadan sistem üzerinde projeler görülecek. Vatandaşlarımız da biz de projenin arşiv yükünden sistem sayesinde kurtulmuş olacağız. Bir projeyi incelemek bir tuşa basmak kadar kolay olacak.”
ANITTA TÖREN
Tapu ve Kadastro Teşkilatı 172'inci kuruluş yıldönümü Edirne'de de Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü tarafından törenle kutlandı. 
 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü de kutlamalara çelenk sunumuyla Atatürk Anıtı'ndan başladı. Bölge Müdürü Orhan Erdoğan'ın anıta çelenk sunumundan sonra Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Kuruluşu 21 Mayıs 1874'ye dayanan ve kuruluşunun 172'inci yaşını kutlayan Tapu ve Kadastro Teşkilatı ile ilgili duygu ve düşüncelerini Bölge Müdürü Orhan Erdoğan şöyle dile getirdi:
“21 Mayıs 1847 tarihinde 21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulan genel müdürlüğümüz, gelişen teknolojiyle uyum içinde daima yenilenerek gelişen odaklı çalışarak bugünlere ulaşmıştır. Bilindiği gibi bir devletin en önemli iki unsurundan bir tanesi topraktır. Bizler vatan toprağını santimetresine varıncaya kadar ölçen, mülkiyet haline getiren ve devamında teşkilat haline getiren kurumuz. Bu nedenle tapu müdürlüklerinin ilk kuruluş ismi de Tapu Sicil Muhafızlığıdır. Bugün itibarı ile arşivinde bulundurduğu 26 ülkenin kaydıyla geçmişinin uluslararası alanda yaptığı projelerle de geleceğin arasında adeta Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bir köprüdür. 
Günümüzde bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip yılda 25 milyon vatandaşa hizmet veren, mülkiyetin mimarı ve garantisi Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 172'inci yılını kutluyorum."
    
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tiyatro'nun 'Edirneli' gururu
MHP İl Başkanı istifa etti
Balıklara can suyu!
Duygulandıran ziyaret
‘Bereket versin’
ETSO'dan Gastronomi turu
TSPB'den Edirne'de ilk
Kültür Mirası atölyesi tamamlandı
Becan’dan yürüyüş daveti
BAL’da sezon açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE