ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Turizm Ansiklopedisi'ne 'Edirne' damgası
Alanında uzman 380 yazarın ortak çalışması sonucu 2 yıllık süre zarfı içerisinde hazırlanan Türkiye'nin ilk turizm ansiklopedisine Edirne'den 12 isim yazdığı konularla katkı sunarak tarihe geçti... 
Haberin Yayın Tarihi: 23-05-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Turizm Ansiklopedisi'ne 'Edirne' damgası

Olgay GÜLER
Türkiye'de ilk defa hazırlanan Turizm Ansiklopedisi'ne Edirne'de alanında uzman 12 isim, yazdığı konularla destek oldu. Yaklaşık 2 yıllık çalışmanın ürünü 380 yazarlık kitapta Edirne Belediyesi'nden 1, Trakya Üniversitesi'nden 11 akademisyen olmak üzere toplam 12 yazar bulunuyor. 
2017 yılı Haziran ayı başında bir fikir olarak başlayan ansiklopedi çalışması daha sonra farklı üniversitelerden 13 Profesör, 11 Doçent ve 1 Dr. Öğretim Üyesi'nden oluşan 25 alan editörünün katkı yapmayı kabul etmesiyle hız kazandı. Her bir alan editörünün kendi çalışma grubunu oluşturup ansiklopedi maddelerini belirlediği turizm ansiklopedisinde çoğunluğu akademisyen 380 yazar toplam 1672 adet maddenin içeriğini hazırladı.
Ulaştırma, konaklama ve yeme-içme faaliyetlerine öncelik verilen ansiklopedide turizm ile doğrudan ya da dolaylı diğer alanlardaki kavramlara da yer verildi. Kitapta Edirne Belediyesi'nden Turizm Danışmanı Aydemir Ay ve Trakya Üniversitesi'nden Öğr. Gör. Bahadır Sezer, Arş. Gör. Başak Özyurt, Arş. Gör. Dr. Çiğdem Unurlu, Doç. Dr. Emel Gönenç Güler, Dr. Öğr. Üyesi Gülsel Çiftci, Doç. Dr. Gülsevim Y. Günay, Dr. Öğr. Üyesi Gülüm Burcu Dalkıran, Doç,Dr. Güney Çetin Gürkan, Dr. Öğr. Üyesi Işıl Usta, Dr. Öğr. Üyesi Serol Karalar, Öğr. Gör. Sivel S. Albayrak yazdıkları maddelerle yer aldı. 
“TURİZMİN 'BRİTANNİCA'SI”
Kitaba Erdoğan Ekiz ile birlikte yazdığı 'Ziyaretçi  Ev Sahibi İlişkileri' maddesiyle katkı veren Edirne Belediyesi Turizm Danışmanı Aydemir Ay, çalışmanın Türkiye turizm tarihi açısından çok önemli olduğunu ifade etti. T.Ü.'den 11 akademisyenin de kitaba katkı sunmasının ayrı bir anlam taşıdığını ifade eden Ay; “Esasında bu gelişmeyle Edirne'de turizm eğitiminde ne kadar ağırlıklı olduğumuzu görüyoruz. Edirne Belediyesi'nden ve Trakya Üniversitesi'nden toplam 12 yazar var. Burada 11 öğretim görevlisinin yer alması ve belediyenin de destek vermesi çok önemli. Bu ansiklopedide turizmle alakalı her madde açıklanmış olarak var. Türkiye'nin ilk turizm ansiklopedisi ve alan editörleri doğru kişileri seçtiği için de kaynak bir kitaptır bu. Bunu bir Britannica Ansiklopedisi gibi düşünebilirsiniz” diye konuştu. 
Öte yandan Ay, kitabın telif gelirlerinin de LÖSEV'e bağışlanacağını, bu durumun büyük bir sosyal sorumluluk oluşturduğunu kaydetti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE