ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'nin uçakları
THK Edirne Şubesi'nin Saraçlar'daki etkinlikte halkla paylaştığı aralarında 1927 ve 1930 yıllarında bağışlarla alınan Edirne 1 ve Edirne 2 uçaklarının da bulunduğu tarihi fotoğraflar Adliye Sarayı'nda sergileniyor…
Haberin Yayın Tarihi: 23-05-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'nin uçakları

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Türk Hava Kurumu (THK) Edirne Şubesi'nin, Milli Mücadelenin başlangıcının 100. yılı nedeniyle kurumun ve şubenin kuruluşuyla kurum faaliyetlerine ilişkin Saraçlar Caddesi'nde açtığı tarihi fotoğrafların yer aldığı sergi, Edirne Adliye Sarayı'na taşındı. 1927 ve 1930 yıllarında bağışlarla alınan Edirne 1 ve Edirne 2 uçaklarının fotoğrafları da şubede muhafaza ediliyor. 
THK Edirne Şubesi'nin Saraçlar'daki etkinlikte halkla paylaştığı tarihi fotoğraflar Edirne Adliye Sarayı'nda sergileniyor. THK Edirne Şube Başkanı Av. Coşkun Molla sergiye ve eserlerin önemine ilişkin şu görüşleri paylaştı:
TANITICI SERGİ
“Cumhuriyet Başsavcımızın izniyle sergimizi Edirne Adliyesi'nde sergileme imkânımız oldu. Kendisine kurumum adına teşekkür ediyorum. 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti'nin doğum günü. Tanıtıcı bir sergi olmasını dikkate alarak fotoğraflarımızı seçtik. Güzel tepkiler aldık. Türk Hava Kurumu sadece halkın desteğiyle ayakta kalabilen, çalışabilen bir kuruluş. Faaliyetlerimizi halkımızın aldığımız bağışlarla yapıyoruz. Bu çalışmalarda da öncelikli olarak Türk Havacılığını Türk insanına ve gençlerine sevdirmek, Türkiye'de havacılığın gelişmesini sağlamak ve çalışmalarımızda eğitim çok önemli. Kurban derileri, fitre ve zekât bağışlarıyla birlikte öncelikle şehit ve gazi çocuklarımızın bursla okumalarını sağıyoruz. Kurumumuzun üniversitesi var ve Türkiye'de havacılığın gelişmesi için eğitim vermektedir. Bunun dışında şube olarak kurslarla düzenleyerek gençlerimize havacılık konusunda becerilerini geliştirmesi için olanak sağlıyoruz. 
HAVACILIĞIN GELİŞİMİNİ ANLATAN KARELER
30 fotoğrafımız vardı ve bir kısmı Saraçlar'da zarar gördü. Devletimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün o simgesel olan 'İstikbal Göklerdedir' fotoğrafının bir kopyası ile sergimiz başlıyor. Türkiye'deki havacılığın gelişmesiyle ilgili fotoğraflar yer alıyor. Edirne Şubesi kurulduğunda Edirne halkının bağışlarıyla Edirne 1 ve Edirne 2 olarak üretilen iki adet yerli uçak var. 
Adliye koridorunu 23 Nisan 1966 tarihinde Türk Hava Kurumu'nun geçit sırasında çekilen fotoğrafı sergimizi süslüyor.”
BAĞIŞLARLA ALINAN İKİ UÇAK FOTOĞRAFI DA ŞUBEDE
Av.Molla, 1927 ve 1930 yılında Edirne halkından toplanan fitre - zekât ve kurban derisi bağışlarıyla Türk Hava Kurumu'nun Edirne 1 Edirne 2 olmak üzere iki tane uçak alındığını ve uçakların fotoğraflarının da şubede bulunduğunu söyledi. Av. Molla devamla şunları kaydetti:
“BAĞIŞLARLA EDİRNE 1 VE EDİRNE 2 UÇAKLARI ALINDI”
“Kurumumuz 1925 yılında kurulmuş ve Cumhuriyet'in kuruluşuna ait bir önemli bir değerdir. Kurumumuz sadece halkın bağışlarıyla ayakta kalıp faaliyetini sürdürmektedir. 1927 ve 1930 yılında Edirne halkından toplanan fitre - zekât ve kurban derisi bağışlarıyla Türk Hava Kurumu Edirne 1 Edirne 2 olmak üzere iki tane uçak almıştır. İnsanların samimi olarak bu kurumu ve Cumhuriyet değerlerini benimsedikleri için yaptıkları bağışlardır. Edirne halkının bu değerleri katkıları kurumumuza sürmektedir. Bu bağışlar giderek artmakta ve önem arz ediyor. Bu da kurumumuzun toplum tarafından benimsendiği, faaliyetlerinin özümsendiğini göstermektedir. Bu da Cumhuriyetimizin en önemli değerleridir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneği olarak Edirne halkına bu konuda gösterdikleri özveri için teşekkür ediyoruz. Edirne 1 ve Edirne 2 uçaklarımızın fotoğrafları da şubemizde bulunmaktadır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE