ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İklim için okulu kırdılar
Dünya genelinde 114 ülkede öğrenciler tarafından 1 gün okulu kırarak ikincisi gerçekleştirilen iklim boykotuna Edirneli üniversite öğrencileri de Saraçlar Caddesi'nden destek verdi...  Ellerinde pankartlarla cadde boyunca yürüyen öğrenciler konuyla ilgili yaptıkları açıklamada iklim değişikliğine karşı harekete geçilmesini talep etti... 
Haberin Yayın Tarihi: 25-05-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İklim için okulu kırdılar

Olgay GÜLER 
Trakya Üniversitesi'nin genç iklim aktivisti öğrencileri, 114 ülke ile 1400 şehir ve kasabada ikinci kez eş zamanlı gerçekleştirilen küresel iklim boykotuna Saraçlar Caddesi'nden katıldı.
İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg'in 'Geleceğimiz İçin Cumalar' ismiyle başlattığı iklim boykotunun ikincisi dün dünya çapında gerçekleştirildi. İklim değişikliğine karşı harekete geçilmesini talep eden Edirne'deki iklim aktivisti gençler de 114 ülke, 1400 şehir ve kasabayla eş zamanlı olarak Saraçlar Caddesi'nde buluşup eylem yaptı. Öğrenciler eylem kapsamında ellerindeki pankartlarla yürüyerek konuyla ilgili bildirilerini okudu. 
“AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK”
Etkinlikle ilgili konuşan T.Ü. Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu Başkanı Selin Can, amaçlarının iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmak olduğunu dile getirdi. Can; “Bugün burada birçok arkadaşımızla birlikte uluslararası bir etkinlik olan Fridays For Future / Geleceğimiz İçin Cumalar etkinliğinin Edirne ayağını gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte iklim değişikliği ve iklimdeki kötüye gidişin önüne geçmek için öğrenciler olarak harekete geçmek istedik. Türkiye'deki birçok şehirde ve özellikle Avrupa'da öğrenciler bu konuda farkındalık yaratmak için yürüyorlar. Biz de bugün hem yürüyüp hem de konuyla ilgili bildirimizi okuyacağız. Gittikçe daha çok büyüyen bir etkinlik bu” dedi. 
“GELECEK NESİL BÜYÜK RİSK ALTINDA”
Ellerinde pankartlarla gerçekleştirdikleri farkındalık yürüyüşünün ardından konuyla ilgili bildiriyi ise T.Ü. İngilizce Öğretmenliği Öğrencisi Hilal Aslan okudu. Etkinliğin temel amacının iklim krizine dikkat çekmek ve iklim krizini durdurmak olduğunu söyleyen Aslan; “Bunun yanında büyükleri uyarmak, yaşamak için daha uygun bir dünyayı istediği göstermek için 'İklim İçin Okul Grevine'  sloganıyla, şiddetsiz grev temel prensibiyle toplanılmaktadır.  Bizler daha çok üniversite öğrencileri olarak, geleceğin öğretmenleri, iş potansiyelini eline alacak insanlar olarak, Edirnede de bir bilinç oluşturmak için bu eyleme katılmak istiyoruz. Tamamen şiddetsiz, bir kaç pankartla desteklenecek ve sessizce geçecektir çünkü eylemin temeli şiddetsizliğe ve dikkat çekmeye dayanmaktadır. Küresel iklim krizi nedeniyle bugün yaşayanlar ve gelecek nesillerin çok büyük bir risk altında olduğunun bir kez daha teyit edildiğini de hatırlatmak isteriz” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE