ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ben de sizden biriyim’
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, mezun olduğu Edirne Lisesi'nde bir araya geldiği öğrencilere tercih listelerinde Trakya Üniversitesi'nin muhakkak yer almasını önerdi…
Haberin Yayın Tarihi: 25-05-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ben de sizden biriyim’

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, mezun olduğu Edirne Lisesi'nde öğrencilerle bir araya geldi. Edirne Lisesi'nin başlattığı, “İlham Veren Sohbetler” etkinlikleri kapsamında Edirne Lisesi'nde öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gerçekleştirdiği söyleşide hayatından kesitler sunarken öğrencilerin sorularını da içtenlikle yanıtladı. Lisenin konferans salonunda düzenlenen söyleşi programında lise öğrencilerine seslenen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, yaşamından aktardığı deneyimlerle de öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Edirne Lisesi Müdürü Mehmet Kıyıcı, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı programda konuşan ve öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi'nin öğrencilere sunduğu imkânların yanı sıra yükseköğrenim hakkında da bilgi ve tecrübelerini paylaştı.
Özgeçmişinin okunması ile başlayan söyleşide, okul hayatı ile ilgili anılarını paylaşarak konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Lisesi'nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, öğrencilere “Ben de sizden biriyim” mesajı verdi. Konuşmasının başında, Edirne Lisesi mezunu olduğunu ve 1981-1984 yılları arasında Edirne Lisesi'nde bulunduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bu sebeple mezunu olduğu okulda öğrencilerle buluşmanın önemini vurguladı.
Konuşmasında, Edirne Lisesi'ni kazanarak çevresi dar ve etrafında iyi örnek olarak görülebilecek kişi sayısının az olduğu bir yerden daha büyük ve daha fazla olanağa sahip bir yere geldiğini belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Lisesi'nin kendi üzerinde yarattığı en derin tesirin, buradan mezun insanların önemli bir yere gelebildiklerini görmesi olduğunu söyledi. Gördüğü anlayıştan hareketle kendisinin de önemli bir insan olabileceğini düşündüğünü ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Lisesi'nin kendisine özgüven ve çalışma disiplini kazandırdığını sözlerine ekledi.
Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, tıp fakültesini tercih etmesinin kendisi adına doğru verilmiş bir karar olduğunu söyledi. Hekimlik mesleği ve tıp eğitimi hakkında da bilgiler paylaşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, hekimlik mesleğini bilerek ve isteyerek tercih ettiğini söyleyerek, “Tüm zorluklara rağmen tıp mesleğini severek seçtim. Zor bir eğitimden geçildiğini söyleyebilirsiniz ancak sonrasında elde ettiğiniz değerlerin buna değeceğine inanıyorum. Hekimlik mesleğinin kutsal olmasının yanında insana hizmet ediyor oluşunuz önemli. Hekimliğin en iyi tarafı, insanı en iyi şekilde tanıyor ve biliyor olmaktır. Bu durum ne işinize yarıyor diye düşünebilirsiniz. Bir defa, yaptığınız pek çok farklı işte insanı tanımanın güzelliğini tadıyor, yaşıyor olabilirsiniz. Bu sizi farklı hissettiriyor. Yine bu sayede, karşımdaki insanı daha uzun süre dinleyebiliyor, ona önem ve değer atfedebiliyorum. Sonra hayat kurtarmak tarifi imkânsız bir duygu. Bu duyguyu yaşadığınızda tüm insanlığı kurtardığınızı hissedersiniz. Söz konusu para ise yanlış bir meslek olduğunu söyleyebilirim sizlere. O kadar fedakârca çalışarak daha çok para kazanabileceğiniz başka meslekler var. Canı gönülden, fedakârca ve ideal edinerek yaptığınız takdirde hekimlik mesleği sizleri mutlu eder. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda da önemli rol oynayan üç meslekten biri, harbiye ve mülkiyenin yanında tıbbiyedir.” dedi.
Öğrencilik yılları sırasında sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerden de geri kalmadığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bilimsel hayatın yanı sıra sosyal ve toplumsal yaşamın da önemli olduğunu vurguladı. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bilinen üniversite anlayışını değiştirerek, dünyada yaşanan gelişmeler ve değişimler ışığında, sosyal ve kültürel donatılarla dolu yenilikçi bir eğitim anlayışı izlediklerini belirtti. Bir öğrencinin, hayattaki çabası karşısında yorulduğu zamanlarda kendisini nasıl motive ettiği sorusu üzerine, kendilerini sosyal ve kültürel etkinliklerle dinlendirdikleri ve geliştirdikleri yanıtını veren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Yoğun çalıştığımız dönemler olmuştur ancak kendimizi dinlendirmeyi de bildik. Okumanın sizi yorduğu ve sıktığı zamanlarda doğaya, çevreye ve dış dünyaya adımlar atabilir, yeni pencere ve ufuklar açabilirsiniz. Öğrenci kulüpleri ve sosyal etkinliklere dâhil olabilir, ilginizi farklı konulara yöneltebilirsiniz. Sürekli aynı şeyi yapıyor olmak yorucu olabilir fakat yönünüzü değiştirmek size dinginlik katacaktır.” ifadelerini kullandı.
Öğrencilere son olarak önemli tavsiye ve uyarılarda da bulunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kendilerini hafife almayarak, özgüven sahibi ve çalışma gayreti içerisinde olmaları gerektiğini hatırlattı. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Yarın sizler için önemli ve sizler de önemli yerlere gelme fırsatı bulacaksınız. Bunun için çok çalışmanız ve kendinize güvenmeniz gerek. Sizler geleceğin mimarı, bugünün başarılı öğrencilerisiniz. Kendinizi en iyi şekilde yetiştirmeli ve mesleğinizde kendinizi en iyisi olarak kabul ettirmelisiniz. Ben bunun çok fazla örnekleriyle karşılaştım hayatta. Başaramayacağınız iş olduğuna inanmıyorum. Engellerle karşılaşabilirsiniz ancak bu engeller sizi hedefinizden uzaklaştırmamalı. İhtiyacınız olan şey doğru güdülenme, özgüven ve çalışma. Sevdiğiniz, keyif aldığınız işi yapmaktan geri durmayın. Yaptığınız iş, her ne olursa olsun en iyisi olmaya çalışın. Bir tarlada on tane çukur kazarsan engebeli bir tarla olur, ama bir tarlada on metrelik çukur kazarsanız suyu bulursunuz. Öğrencilik yıllarında sevdiğim bir söz de 'Gemiler limanlarda rahat ve huzurludurlar ama gemiler limanlar için yapılmamıştır.' der, hayatta sadece biraz cesur olmak gerekiyor” şeklinde konuştu.
Söyleşi programının sonunda Okul Müdürü Mehmet Kıyıcı tarafından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'na hediye takdim edildi. Müdürü Mehmet Kıyıcı, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nu ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, kendisine katılım ve katkılarından dolayı teşekkür etti. Programda, günün anısına bir de fotoğraf takdimi gerçekleştirildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE