ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Köse riski her yıl var’
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, köse hastalığının sadece Edirne değil Trakya'da hakîm olduğuna dikkat çekerek, doğru ekim, doğru zamanlama ve doğru tohumun önemine vurgu yaptı…
Haberin Yayın Tarihi: 25-05-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Köse riski her yıl var’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, doğru ekim, doğru zamanlama ve doğru tohumun önemine vurgu yaptı. Çiftçiyi mağdur eden köse hastalığının nedenlerini paylaşarak hastalığın sadece Edirne değil Trakya'da hakîm olduğunu kaydeden Akgün, “Risk her yıl var. Ama doğru zamanlama, doğru ekim, doğru tohum önemli. Çiftçi kendi kendini korumalı” dedi.
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, ayçiçeği üreticisini mağdur eden köse hastalığıyla ilgili açıklama yaptı. Hastalığın nedenlerine değinerek, sıralamayı erken ekim, tohum seçimi, hava sıcaklığı ve yağış olarak yapan Akgün, “Risk her yıl var” dedi ve şunları söyledi:
“EDİRNE'DE DEĞİL TRAKYA'DA HASTALIK HAKÎM”
“Köse hastalığı riski her sene var. Bu risk her sene ekim döneminde başlar ve ekim bitene kadar da sürer. Bu sene yağışların çok olmasından ve çok erken ekim olmasından bu hastalık sadece Edirne'de değil tüm Trakya'da hakîm. Bazı yerlerde çok bazı yerlerde az. Biz Trakya Birlik olarak bütün firmaların tohumlarını alıyoruz. İçlerinde daha dayanıklı olan çeşitler de var olmayan çeşitler de var. Bu çeşitleri çiftçinin kendi tercihine bırakıyoruz. Kendileri hangi çeşitten memnunsa o çeşitten ekiyorlar. Basında 60 bin dekar ayçiçeği ekim arazisinin bozulduğu yer alıyor, ben o kadar bir arazinin etkilendiğini düşünmüyorum.  
Ziraat Odası'ndan da aldığımız bilgiye göre Edirne'de 220 bin dekar alana ayçiçeği ekimi yapıldı. Bozulan arazilerimiz yok değil mi var. Belki 50-60 bin dekar olabilir ama bu konuyla ilgili kimse net bir rakam söyleyemez. Çünkü bu konuda bir tespit yapılıp böyle bir tutanak tutulmadı. Biz sadece tohum alan, yeniden ikinciye ekim yapan çiftçilerimizden bakıyoruz ki yani böyle bir rakam var. Ama şu bir gerçek yağmurlar hala sürüyor. Yağmur olduğu sürece bu sporlar devam eder. İnşallah hava açar, hava açtıktan sonra da bu sporlar ortadan kalkar. 
“PROBLEM ERKEN EKİM” 
Edirne'deki problem erken ekim. Daha önceki yıllarda erken ekim yapanlar çok güzel verim almasına rağmen bu sene şanslarına böyle bir hastalık çıktı. Çeşitlerin hepsinde böyle bir hastalık yok.  Sadece benim gördüğüm kadarıyla dayanıksız olan çeşitlerde var. Bunların torbalarında 'toleranslıdır' diye yazar, çiftçilerimizin neredeyse hepsi hangi tohum dayanıklıdır hangi tohum dayanıksızdır bunu bilerek alır eker. Firmalarla görüşüyoruz. Onlarla ilgili bir mahkeme süreci yaşamamız mümkün değil. Çünkü tohumların üzerinde de bununla ilgili ibareler var. Ama yine de çiftçilerimizin mağduriyetini gidermek için firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Ben de ayçiçeği üreticisiyim, hangi çeşitten güzel verim aldıysam ertesi yıl onu ekerim. Geçen yıl da bu hastalık bazı yerlerde görülmüştü. Ama bu yıl yağışlarla beraber bu arttı. 
En yakın 2007'de Hayrabolu'da böyle bir şey yaşamıştık. O zaman yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye'ye dayanıklı çeşitler gelmeye başladı. O günden beri bu dayanıklı çeşitler var. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tohumu Trakya Birlik olarak getirmemiz lazım, insanlar da istediği tohumu ekebilmeli. 
“DAYANIKLI ÇEŞİTLER EKİLMELİ”
Bakıyorum her yerde bozulan alanlar var. Bunlar da bizi üzüyor. Ama dayanıklı çeşitler ekilmeli. Edirne çiftçisi alıştı, her sene Mart ayının 20'sinden sonra ekim yaptığında hem erken biçiyor hem verim yüksek oluyor. Edirne'de geçen yıl bildiğim kadarıyla 350-450 kiloya kadar ayçiçeği elde edildi.  Çiftçi bunu erken ekime bağladı, o nedenle bu yıl da erken ekmek istediler. Bilim adamlarının ve araştırmaların da söylediğine göre her şeyin bir ekim zamanı var. Bu ekim zamanı erkene almak, problemleri artırır.  Ayçiçeği ekimi toprak ısındığı zaman yapılsaydı daha güzel olacaktı diye düşünüyoruz. Firmalarımızla görüşüyoruz. Firmalarla ilgili bu sorunlarımızı aktardık. Firmalardan kanuni olarak bir şey talep etme hakkına sahip değiliz. İnşallah firmalar da kendilerinden ödün vererek bu konuda bize cevap vereceklerdir. Buradaki tüm iş çiftçiye bağlı. Çiftçimiz dayanıklı çeşit ekmeliydi. 
“DAYANIKLI ÇEŞİT EKENİN NE SUÇU VAR?”
O zaman dayanıklı çeşidi ekenlerin ne suçu var? Burada insanlar para kazansın diye toleranslı dayanıksız çeşitler kullandılar, bu yıl da hava şartları kötü oldu. Çiftçi kendi kendini korumalı, tohum alırken ona göre tohum alıp ona göre ekimini yapmalı.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE