ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ruhsat var, işletme yok!
İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantısında görüşülen İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda, Edirne'de 2018 yılında 500 baş ve üzeri hayvancılık tesisi için yapı ruhsatı alanların çoğunluğunun işletme açmadıkları ortaya çıktı... 
Haberin Yayın Tarihi: 12-06-2019 08:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ruhsat var, işletme yok!

İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantısında görüşülen İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda, Edirne'de 2018 yılında 500 baş ve üzeri hayvancılık tesisi için yapı ruhsatı alanların çoğunluğunun işletme kurmadıkları ortaya çıktı.
Edirne İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantıları ikinci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında yapıldı. Toplantıya İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun hayvancılık tesisleriyle ilgili yapı ruhsatları konusundaki araştırma raporu damgasını vurdu. Rapora göre 500 baş ve üzeri hayvancılık tesisi kurmak için ruh-sat alanların bir çocu-ğunun işletmesinin ol-madığı ortaya çıktı. İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komis-yonu Başkanı Yaşar Sasa, 2018 yılı içinde Edirne Merkez, Sü-loğlu ve Lalapaşa ilçe-lerinde 500 baş ve üze-ri havyacılık tesisi kur-mak için İl Özel İdaresi İmar ev Kentsel İyi-leştirme Müdürlü-ğü'nden yapı ruhsatı alan 3 kişiden sadece birinin hayvan işlet-mesi kurduğunu söy-ledi. 
Komisyon rapo-runun sunumunun ardından söz alan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, bundan sonra yapı ruhsatı almak isteyenlere şartlı olarak izin vereceklerini söyledi. Geçmiş; “10-15 yıldan beri İl Özel İdaresine büyükbaş hayvancılıkla ilgili talep edenlere araştırma ve incelemelerini yapıp gerekli izinleri verildi. 2018 yılında 4 kişi müracaat ediyor sadece bir kişi bir yıl içinde hayvanlarını getirip işletme ruhsatı alıyor. Diğerleri ruhsat için izin alıyorlar ama yapı kullanma ve işletme belgeleri yok. Beş yıldır birilerine devredip gidiyorlar. Yani bu ruhsatları alarak ne yapmak istiyorlar? Rant mı elde etmek istiyorlar? Kredileri alarak geri mi ödemek istemiyorlar?” dedi. 
Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi, Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez ise hayvan işletmesi için ruhsat alan bazı şirketlerin tarımsal kredi, teşvik, hibelerden faydalanmak amacında olduğunu iddia etti. Suiçmez, “Özellikle dışarıdan gelenler bir takım şirketler adı altında başvuruyorlar. Özellikle Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine de bunları iletiyoruz. Dışarıdan gelen ne olduğu belirsiz şirketler var. İnşaat için müracaat ediyor ama işletmeye gelince bir şey olmuyor. Edirne'de hayvan sayısı Türkiye ortalamasının altında. Bu tür şirketler tarımsal faaliyet alanlarında bir takım krediler hibeler teşviklerden faydalanmak amacını güdüyorlar. Bunlara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle şahıslar değil şirketler adına müracaatlar geldiğinde bunlara çok dikkatli bakmamız gerekiyor” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE