ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hızlı Tren'de imza
Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin Çerkezköy- Kapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi İmza Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan’ın katılımıyla YHT Ankara Garı bünyesinde bulunan The Ankara Hotel'de gerçekleştirildi…
Haberin Yayın Tarihi: 13-06-2019 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hızlı Tren'de imza

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin Çerkezköy- Kapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi İmza Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan'ın katılımıyla YHT Ankara Garı bünyesinde bulunan The Ankara Hotel'de gerçekleştirildi.
İmza törenine: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Bakan Yardımcıları Dr. Ömer Fatih Sayan, Selim Dursun ve Enver İskurt, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler,  TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık AŞ. Genel Müdürü Erol Arıkan, Avrupa Birliği Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Bölüm Başkan Yardımcısı Tibor Sztaricskai ile yüklenici Kolin İnşaat Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
TURHAN: “ Avrupa Ülkeleriyle Yüksek Standartlı Demiryolu Bağlantısına Kavuşulmuş Olacak”
Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan, Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın yük taşıma kapasitesinin, Çerkezköy-Kapıkule kesiminin yapımıyla önemli oranda artacağını belirterek, yapımı için Avrupa Birliği'nden (AB) 275 milyon avro hibe kullanılacak olan projenin tamamlanmasıyla Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısına kavuşulmuş olacağını bildirdi.
Son 16 yılda ulaştırma altyapılarını iyileştirmek, bu ağları genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergâhlarındaki eksik bağlantıları tamamlamak üzere yaklaşık 600 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini ifade eden Turhan, bu süreçte kamu kaynaklarıyla sınırlı kalmadıklarını, yap-işlet-devret mekanizmasını da etkin olarak kullanarak dev projelere imza attıklarını dile getirdi.
Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı ile Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı Köseköy-Gebze kesimi, Irmak-Karabük-Zonguldak Demir Yolu Hattı ve Samsun-Kalın Demir Yolu Hattı projelerinde olduğu gibi kamu kaynaklarına AB hibelerini de eklediklerini anlatan Turhan, “İmzasını atacağımız, Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule kesimiyle hattın yük taşıma kapasitesi önemli oranda artacak. Bu kesimin yapımı için 275 milyon avro AB hibesi kullanacağız. Tamamlanmasıyla da Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısına kavuşmuş olacağız." diye konuştu.
UYGUN: “AB'DEN BÜYÜK KATKI SAĞLIYORUZ”
TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise, doğu-batı ulaşım aksının orta koridoru üzerinde bulunan bir ülke olarak son yıllarda demiryolu yük ve yolcu taşıma payını artırmaya yönelik önemli projelerin hayata geçirildiğini kaydederek Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin Ülkemizdeki demiryolu ulaşımının yaygınlaştırılması kapsamında büyük önem arz ettiğini vurguladı.
2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 126 milyar Türk lirası tutarında yatırım yapıldığını söyleyen Uygun, “Bu yatırımlarla konvansiyonel hatlarımızın tamamını iyileştirirken, elektrikli ve sinyalli hale getiriyoruz.
7 ilimiz ve nüfusumuzun yüzde 40'ına hizmet veren 1.213 km yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarımızı yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor.
Ülkemizde ileri demiryolu sanayisini geliştirmeye yönelik çalışmalarımızda önemli mesafeler kat ettik. AR-GE ile yerli ve milli üretimle ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.” dedi.
Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının inşası ile mevcut hatların modernizasyonunda aday ülke olarak yer alınan Avrupa Birliğinden büyük katkı sağladıklarını bildiren Uygun, bu kapsamda yapım ve müşavirlik hizmetleri dahil olmak üzere; 56 km'lik Köseköy-Gebze Hattı Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası Projesinde 136 milyon Avro, 415 km'lik Irmak-Karabük-Zonguldak Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu projesinde 188.3 milyon Avro ve halen yapımı devam eden 378 km'lik Samsun-Kalın demiryolu hattının modernizasyonunda 152.7 milyon Avro tutarında AB Katılım Öncesi Mali Yardım Fonlarından hibe kullanıldığını kaydetti.
“AB Hibe Fonlarından Sağlanan Finansman 752 Milyon Avroya Ulaşmış Olacak”
Yapım Sözleşmesi imzalanacak toplam 530 milyon Avro sözleşme bedelli Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattının 153 km'lik Çerkezköy- Kapıkule kesiminin finansmanında da 275 milyon avro İPA hibe fonu kullanılacağı bilgisini veren Uygun, bu projeyle birlikte ülkemizdeki demiryolu projeleri için Avrupa Birliği hibe fonlarından bugüne kadar sağlanan finansman tutarının toplam 752 milyon Avroya ulaşmış olacağını ifade etti.
Yapım Sözleşmesinin hayırlı uğurlu olmasını dileyen TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Sayın Bakanımız başta olmak üzere, Ülkemizin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenen demiryolu projelerinin gerçekleşmesinde finansman desteği sağlayan Bakanlığımıza, Avrupa Birliği yetkilileri ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'in şahitliğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler, Avrupa Birliği Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Bölüm Başkan Yardımcısı Tibor Sztaricskai ile Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu tarafından sözleşme imzalandı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor dönüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE