ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Balıklara oksijen yetmemiş
Edirne Merkez Hasanağa Köyü'nde geçen ay balıkların öldüğü dereden alınan numunelerde yapılan incelemelerde sonuç oksijen eksikliği olarak ortaya çıktı…
Haberin Yayın Tarihi: 13-06-2019 07:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Balıklara oksijen yetmemiş

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Merkez Hasanağa Köyü'nde geçen ay balıkların öldüğü dereden alınan numune sonucunu Muhtar Mehmet Üstün kamuoyu ile paylaştı. Üstün, "Sonuç oksijen eksikliği olarak bildirildi” dedi. 
Edirne Hasanağa Köyü'nde tarımsal sulamada kullanılan, küçük ve büyükbaş hayvanların su içtiği, yazın çocuk ve gençlerin serinlemek için girdiği derede geçen ay yaşanan balık ölümlerine oksijen eksikliği neden olduğu açıklandı. Köylüyü endişelendiren konu üzerine Muhtar Mehmet Üstün'ün girişi-miyle yeni çöp-lüğün atık su bo-rusunun alt ve üst kısmından alınan numuneler ince-lendi. "İnsan, hay-van ve çevre sağlı-ğını önemsiyoruz" diyen Muhtar Mehmet Üstün, nu-mune sonucunun kendisine bildirildiğini belirterek şunları kaydetti; 
"Bilindiği gibi geçen ay köyümüzün deresinde görülen ölü balıklar halkımız arasında endişe yaratmıştı. Deremizin suyu Edirne Canlı Hayvan Borsası'nın yakınından geçen Tunca Nehri ile birleşmekte. Muhtarlık olarak konuyu jandarmaya bildirmiş, Tarım İl Müdürlüğü Su Ürünleri Birimi'ni aramıştık. Atık su borusunun alt ve üst kısmından alınan su numunesinde inceleme tamamlandı. Tarım İl Müdürlüğü Su Ürünleri Birimi'nden telefonla oksijen eksikliği olarak bildirildi. 
“TEK TÜK BALIK ÜREMEYE BAŞLADI”
Derenin suyu aktığından yenileniyor. Bir gün sonra numune alınmıştı. Yazın çocuk ve gençlerimizin girip serinlediği, oynadığı, küçük ve büyükbaş hayvanların su içtiği, köylümüzün tarımsal amaçlı sulamada kullandığı deremizde tek tük balık üremeye başladı. Nu bizleri sevindirdi. Talebimiz yeni çöplüğün arıtma tesisinden suyun arıtılarak deremize bırakılmasıdır. Şu anda sıkıntı yok. Ayrıca yaşadığımız olaydan sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de konuya hassasiyetle yaklaştı ve köyümüzde incelemeler yapılmasını sağladı. Bu duyarlılıkta bizi sevindirdi ayrıca teşekkür ediyoruz. Biz insan, hayvan ve çevre sağlığını önemsiyoruz. Bu olayın bir daha yaşanmamasını diliyoruz."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE