ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hak korurken mağdur oldu
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun 'cinsel saldırı şüphesi' ile yargı tarafından muayene edilmesi istenilen çocukları 'zorla' muayene etmediği için yeniden yargılanıyor… Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Tabipleri Birliği, Edirne Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Edirne Şubesi, Edirne Barosu avukatlarının kendisini yalnız bırakmadığı Prof. Dr. Altun, dava sonrası adliye binası önündeki açıklamasında, "Biz hekimlere aldığımız eğitimlerde muayene öncesi hastanın rızasını alması öğretilir. Hastaları zorla muayene etmek gibi bir yükümlülüğümüz yok" dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-06-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hak korurken mağdur oldu

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun 'cinsel saldırı şüphesi' ile yargı tarafından muayene edilmesi istenilen çocukları 'zorla' muayene etmediği için yeniden yargılanıyor. Davayı Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Tabipleri Birliği, Edirne Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Edirne Şubesi, Edirne Barosu avukatları da izleyerek Prof. Dr. Altun'u yalnız bırakmadı. Dava 10 Eylül 2019'a ertelendi.
Edirne Yetiştirme Yurdu'nda kalan üç kız çocuğunu istemedikleri için muayene etmediği iddiasıyla yargılanan ve beraat eden Prof. Dr. Gürcan Altun'un davası, Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden Edirne 5. Asliye Ceza Mahkem-esi'nde başladı. Prof. Dr. Altun, duruşmaya Avukatı Ziynel Özçe-lik'le birlikte katıldı. Prof. Dr. Altun ayrıntılı bir savunma sundu ve dava 10 Eylül 2019 tarihine ertelendi. Dava sonrası adliye önünde Prof. Dr. Altun, gazetecilere, mesleki bir hata olmadığını belirtti ve şöyle dedi:
"Bozulma gerekçesi bir önceki yargılama esnasında savcının eksik soruşturma yapmasından kaynaklı bir durum. Sonuçta mesleki uygulamayla ilgili yaptığımız yanlış bir durum yok. Zaten biz bu davanın önümüzdeki yargılamalarda beraat ile sonuçlanacağını ön görüyoruz. Biz hekimlere aldığımız eğitimlerde muayene öncesi hastanın rızasını alması öğretilir. Hastaları zorla muayene etmek gibi bir yükümlülüğümüz yok. İster normal muayene olsun ister yargı birimleri tarafından muayeneye gönderilenler olsun. Değişen hiçbir şey yok." 
Ortak basın açıklamasını Edirne Tabip Odası Onur Kurulu Üyesi Dr. Ertuğrul Tanrıkulu okudu. Edirne'de bir defa daha çocuk hakları konusunda yargı ve hekimlik mesleğini karşı karşıya getiren davaya tanık olmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Dr. Tanrıkulu, meslektaşlarının “Adli Görevi İhmal” suçu nedeniyle 6 yıl önce yargılanıp beraat ettiğini, beraat kararının da gerekçesini anımsattı. Okunan açıklamada özetle şunlar yer aldı:
"YARGI TIP ETİĞİNE MÜDAHALE ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR"
"Yasa uygulayıcılar uluslararası sözleşmelere, insan haklarına aykırı davranamaz. Cinsel saldırı mağduru çocukların muayeneye zorlanması hekimlerine, anayasaya, insan haklarına, çocuk haklarına, Biyotıp Sözleşmesine ve hasta haklarına aykırı davranmasını istemektedir. Kollu gücü marifetiyle, rızası olması çocukların zorla soyarak muayeneye masasına yatırılmasının tasavvuru bile korkunçtur.  
Hekimlik mesleği, insan hakları, çocuk hakları ve ceza muhakemesine ilişkin normlar mağdur çocukların zorla muayenesine olanak tanımamaktadır. Tıbbi muayene ancak hasta onay verdiği zaman yapılabilir. Hekimler, Biyotıp Sözleşmesinde belirtilen hastanın özgürce ve bilgilendirilmiş bir şekilde muvafakat etmesinden sonra müdahale etme yükümlülüğüne uymak zorundadır. Tıp etiğinde ve tıp öğretisinde “Hastanın zorla muayene edilmesi” diye bir kavram yer almamaktadır. Bir çocuğun zorla genital/iç beden muayeneye zorlanması ona yapılan cinsel saldırıdan bir farkı olmadığı gibi“kişide ruhsal travma yarattığı” da tıbben iyi bilinen bir konudur.Söz konusu dava, Anayasanın 17. Maddesinde düzenlenen maddi ve manevi varlığın korunması geliştirilmesi hakkına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3. Maddesindeki işkence, insanlık dışı ve onur kırıcı muamele yasağına, 8. Maddesindeki özel hayatın korunması hakkına ilişkin düzenlemeler ve çocuk hakları sözleşmesindeki çocuğun yüksek yararı ilkelerine aykırıdır.
Hiçbir toplumsal değer 13 yaşındaki önadolesen dönemindeki küçük bir kız çocuğunun, rızası dışında maruz kaldığı, cinsel organının zorla muayenesi sırasında duyduğu utanç ve aşağılanmayı haklı da gösterememektedir. Böyle bir zor kullanım çabası içinde olunması, buna yeltenen sağlık ve kolluk görevlilerinin “İnsanlık dışı ve onur kırıcı muamele gibi çok daha ciddi suçlamalarla karşılaşmasına neden olabilecektir. Daha sonra yapılabilecek olan muayene ile çocuğun onuru, benlik saygısı ve hakları korunabileceği gibi, örselenmesinin ve muayeneyi de cinsel bir saldırı olarak değerlendirmesinin önüne geçilebilecektir. 
"HOYRAT UYGULAMALARA SON VERİLMELİ"
Çocuklar, devletin, yasaların ve uluslararası sözleşmelerin güvencesi altındadır. Bir kez daha ve umarım son olarak, yargı mensuplarını, ulusal yasa ve yönetmelik ve genelgelere, yanı sıra devlet olarak imzaladığımız uluslararası sözleşmelere uygun davranmaya, yargılama sırasında çocukların kırılganlığını unutmadan  hoyrat uygulamalara son vermeye davet ediyoruz. Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun çocukların üstün yararı ilkesine aykırı uygulamalar yapan sorumlular hakkında  değerlendirme yapmasını bekliyoruz."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE