ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Trakya Platformu’na ödül
Trakya Platformu, İstanbul Çevre Mühendisleri Odası'nca bu yıl 6'ncısı düzenlenen Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası kapsamında “Ekolojik Yıkımla Mücadele” ödülüne layık görüldü…
Haberin Yayın Tarihi: 18-06-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Trakya Platformu’na ödül

Trakya Platformu, İstanbul Çevre Mühendisleri Odası'nca bu yıl 6'ncısı düzenlenen Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası kapsamında “Ekolojik Yıkımla Mücadele” ödülüne layık görüldü.
VI. Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası nedeniyle düzenlenen “Çevre ve Adalet” konulu  panelin açılış konuşmasını Şube Başkanı Meryem Kayan yaptı.
Sabancı Üniversitesi'nden Dr. Ümit Şahin, “İklim değişikliği değil, İklim krizi” olarak adlandırdığı konuşmasında hemen önlem alınmadığı takdirde yaşananların telafisi mümkün olmayan boyutlara ulaşacağını belirterek, “Küresel ısınma = Küresel iklim krizi, yeryüzünün yüz yüze olduğu en önemli sorun. Çünkü, diğer bütün sorunlardan farklı olarak, doğrudan varoluşa ilişkin bir kriz” dedi.
TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Prof Dr İbrahim Kaboğlu yaptığı konuşmada,  “Çevre Kanununda   yapılan değişikliklerinin, yaşam hakkı ile ilgili kanunlar olduğunu torba yasayla yapılmamalıdır. Bütüncü bir biçimde değerlendirilmelidir. Neden mi?   Çevre 3 boyutludur. Kentsel, kırsal  ve kültürel çevre bir bütün olarak ele alınmalıdır “ diye konuştu.
Trakya Platformu'ndan Göksal Çidem sunumunda, Trakya'nın genelinde verilen mücadelenin bir bütünlük içinde bilimsel çalışmalar, hukuksal verilerle süreçlerin her aşamasını yakından takip ettiklerini, saha çalışmalarında Kent Konseyi'nin  özellikle gençlerden oluşan Çalışma grubunun  saha faaliyetlerini Dokuzhöyük süreci, Su tünelleri, anıt ağaçlar mağara,  yarasalar,  karınca yuvalarının  koruma kapsamında kullanarak tespit ve tescil sürelerini yakından takip ettiklerini, Trakya Platformu bilim hukuk kurullarının ve gönüllü akademisyenlerden oluşan Galeri Mağara Araştırma grubunun destek ve katkılarıyla  çalışmalarla ekolojik yıkıma karşı mücadele ettiklerini her şart ve koşulda yaşamı savunmaya devam edeceklerini belirtti.   
Panel ödül töreni ardından sona erdi. 
Panele Orhan Sarıbal,  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı -Bursa Milletvekili,  Trakya Platformu bilim ve hukuk kurulundan Prof Dr Doğanay Tolunay, Doç Dr Cemal Polat, Av. Gülşen Tufan, İzmir Barosundan Av. Berna Babaoğlu Ulutaş ile STK temsilcileri katıldı.
Trakya Platformu'nun amacı
Trakya Platformu'ndan yapılan açıklamada, “Trakya Platformu kuruluş amacı doğrultusunda Trakya'nın bir bütün olarak ekolojik, kentsel, doğal, çevresel, tarihsel, sosyal, kültürel değerleriyle birlikte korunması ve gelecek kuşaklara ve zamanlara taşınabilmesi hepimizin kuruluşlarımızın ve üyelerimizin yaşamsal varlık sebebi olduğundan Trakya'nın değerlerinin, varlıklarının talan edilmesine, ranta açılmasına, hukuka, bilime ve kamu yararına aykırı planlanmasına, sağlıklı ve dengeli bir çevre ve kent yaşamının yok edilmesine, zarar görmesine karşı Trakya da mücadeleyi bütünlüklü sürdürebilmek, iletişim ve dayanışma da bulunmak, birlikte çalışmalar yürütmek, toplumsal bilinç ve duyarlılığı arttırmak ve kurumsal hale getirmek için kurulmuştur.  Bilim hukuk ve yürütme kurulları gönüllük kapsamında çalışmalarına devam etmektedir” denildi.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE