ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bebekler ölmesin
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, bebek ölümlerini azaltan, doğrum sırasında oluşabilecek olumsuzluklarının önüne geçilmesi amacıyla üç günlük Yeni Doğan Canlandırma Eğitimi'ni başlattı...
Haberin Yayın Tarihi: 18-06-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bebekler ölmesin

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, bebek ölümlerini azaltan Yeni Doğan Canlandırma eğitimine (NPR) Ramada Otel'de start verdi. Üç günlük eğitimlere doktor, ebe, hemşire ve 112 çalışanı katılırken eğitimleri 12 uzman verecek. Teorik eğitimlerin yanı sıra maket üzerinde uygulamalarla pratik eğitimler de verilecek. 
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, bebek ölümlerini azaltan, doğrum sırasında oluşabilecek olumsuzluk-larının önüne geçilmesi amacıyla üç günlük Yeni Doğan Canlandırma Eğitimi'ni Ramada Otel'de başlattı. Kurs sorumlusu Dr. Deniz Doğu, eğitimlere ilişkin gazetecilere şunları aktardı:
"Yeni doğan canlandırma eğitimleri Türkiye'deki bebek ölümlerinin azalmasında önemli rol oynamakta. Verilecek kapsamlı eğitimlerle doğum sırasında yaşanan sorunlar neticesinde bebekte oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmeye çalışılmakta. Yeni doğan eğer solunum sıkıntısıyla doğduysa ilk dakikalarda ne gibi müdahaleler yapılmalı, karşılaşılabilecek diğer durumlarda neler yapılmalı bunları öğretiyoruz. Bir anlamda bebeği hayata döndürecek müdahaleler katılımcılara anlatılıyor. Yenidoğan canlandırma eğitimleri bebek ölümlerini azaltıyor. Eğitimler teorik ve pratik eğitimler içermekte. 
Eğitimlerde 12 uzman eğitmenimiz kursiyerlere detaylı bilgiler verecek. Maket üzerinde uygulama eğitimlerimiz olacak. Bu eğitim 3 gün boyunca asürecek. Eğitimlere, doktor, ebe, hemşire ve 112 çalışanları katılıyor. Amacımız yenidoğan bebek ölümlerini azaltmak ve solunum sıkıntısıyla doğan bebekleri yaşama geri döndürmek. Bu programların bir diğer amacı tüm Türkiye'de standart bir müdahale programı geliştirmek. Bu programların faydalarını bebek ölümleri ve yenidoğan bebeklerdeki ölüm oranlarının düşmesiyle görüyoruz. Bu 3 günlük programında faydalı olacağına eminim. Tam katılım gerektiren bir program. Kurs sonunda yapılacak teorik ve pratik sınavlardan başarılı olan kursiyerler sertifika alacak.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE