ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Bu da baraj hasreti!
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ve Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, 11 köy muhtarı ile birlikte Tunca Nehri'nde 40 yıldır temelinin atılmasını hasretle bekledikleri 56 bin dönüm araziyi suya kavuşturacak Çömlekköy Barajı'nı tekrar gündeme taşıyarak bir an önce hayata geçirilmesini istedi…
Haberin Yayın Tarihi: 19-06-2019 09:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Bu da baraj hasreti!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, 11 köy muhtarı 1979'dan bu yana tarımsal sulamaya kazandırılamayan Çömlekköy Barajını tekrar gündeme taşıdı. Söğütlük Kent Ormanı'nda düzenlenen basın toplantısında 56 bin dönüm araziyi sulayabilecek barajın bir an önce tarımsal sulamaya kazandırılması çağrısı yapıldı. 
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, emekli DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin, Hasanağa Köyü Muhtarı Mehmet Üstün, Suakacağı Köyü Muhtarı Cemali Öztürk, Çömlekköy Muhtarı Feridun Öztürk, Korucu Köyü Muhtarı Seyfi Uz, Büyükdöllük Köyü Muhtar Vekili Ahmet Özgan, Muratçalı Köyü Muhtarı Abdi Zamacı, Hatipköy Muhtarı Fatih Kıyga, Yolüstü Köyü Muhtarı Ahmet Bolu, Avarız Köyü Muhtarı Ender Sar, Değirmenyeni Köyü Muhtarı Salim Gençalp,Denizbank Lalapaşa Şube Müdürü İsmail Bilen Kent Ormanı'nda basın toplantısında bir araya geldi.
“ALLAH VERİRSE OLUR DEMEYELİM”
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, sürdürülebilir tarım için barajı istediklerini belirtti ve şunları söyledi:
"Çömlek Köyü Barajı'nın bir an önce yapılması ve sürdürülebilir tarımın devam etmesi adına 'Su akar Türk bakar' misali olmasın biz kendi emek verelim Allah verirse olur demeyelim. Bölgemizde bu baraj bittiğinde 56 bin dönüm arazi sulanabilecek. Bunun 20 bin dönümü açık kanal sistemi, 36 bin dönümü de kapalı sistem basınçlı sulama sistemiyle olacak. 11 tane köy barajdan faydalanacak. 35 yıl önce bu barajın yapılmasıyla ilgili Çömlek Köyü Muhtarımız dilekçe verdi ancak bugüne kadar ertelendi. Bu barajın bir an önce yapılmasını, sadece yağmur yağarsa iyi verim değil, devamlı verim alan, arazimizi sulamak istiyoruz. Kurak senelerde dönüm başına ayçiçeğinden bazen 50 bazen 80 kilogram verim alıyoruz. Bu baraj yapıldığında arazilerimizi düzenli olarak suladığımızda dönüm başına en az  350 - 400 kilogram ayçiçeği alma şansımız var. Sürdürülebilir tarım için bir araya geldik. Baraj olduğunda 11 köyün faydalanıp 56 bin dönüm arazi sulanabilir hale gelecek"
“ÜRÜN ARTTIRMA ŞANSIMIZ VAR”
Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk de, bölgeye önemli katkısı olacağını vurguladığı barajla ilgili şunları söyledi:
"Edirne'nin gelişmesi için siyasiler hep üç 'T'den bahseder, ticaret, turizm ve tarım.. 1979'da planlaması yapılan bugüne kadar çeşitli aşamalardan geçen, ihalesi yapılıp iptal edilen barajın yapılmasını istiyoruz. Farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Son aşamaya gelmiş bir proje. Tarlaları çoğaltma şansımız yok ama böyle projelerle ilgili ürün arttırma şansımız var." 
“EDİRNE ÇOK ÇOK GERİDE KALDI”
Projeyi iyi bilen, projenin başlama aşamasında bulunan emekli DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin de 33 yıllık mazisi olan proje hakkında bilgi sundu. Sürece değindiği konuşmasında Erkin şöyle konuştu:
"Edirne'de tarımın önemi çok fazla, tarım kültürü çok zengin. Şu anda yatırım programı mevcut, 2019 yılı yatırım programında 50 bin Lira parası olan bir proje. Her han ihale edilebilme imkânına sahip. Edirne ve Lalapaşa Ziraat Odası başkanlarımızın bu girişimi bölgeye hatta Türkiye'ye örnek olacak sivil toplum girişimiyle bu proje hızlanacaktır. Teknik anlamda her zaman katkıya hazırım. Edirne'nin su imkânı çok fazla. Meriç, Arda ve Tunca Nehirlerinin toplam yıllık debisi 6 milyar metreküpün üzerinde ve biz bu debiden sadece 1 milyar metreküpünü kullanabiliyoruz. Şu anda birçok gölet sulaması yapılamıyor. Kısaca tarımsal sulama anlamında Edirne bölgesi maalesef diğer birçok sulama imkânı olan illere göre çok çok geride kaldı. Hiç bir siyaset kurumunun hiçbir bürokrasinin sulamayla ilgili, tarımsal sulamalarla ilgili bu tarakta bezi yok. Devasa Hamzadere sulaması, Çakmak sulaması gibi büyük projeler unutuldu, konuşulmuyor. Bunları hayata geçirmeliyiz. Edirne'nin ana ekonomi kaynağı, tarımsal üretim, endüstriyel tarımdır. Tarımsal bu şansımızı kullanmalıyız. Projeye gönülden başlangıç yapan değerli başkanlarımıza ve muhtarlarımıza teşekkür ediyorum, gönülden katkı vereceğime de herkes emin olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE