ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'ye 2 ödül
Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK işbirliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen Can Dostları Hareketi Projesi Resim Yarışması'nda Ticaret Borsası İlkokulu'ndan Şeymanur Çakal ikinci olurken, Trakya Birlik İlkokulu'ndan Bestenur Kurubaş da mansiyon ödülü almaya hak kazandı.
Haberin Yayın Tarihi: 20-06-2019 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'ye 2 ödül

Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen Can Dostları Hareketi Projesi Resim Yarışması ve İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması sonuçlandı.
Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları arasında imzalanan işbirliği protokolüyle yürütülen Can Dostları Hareketi projesi, ilkokul 4. sınıf öğrencileri, veliler ve servis şoförlerinin trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığını artırmayı amaçlıyor. Projenin birinci adımında ilkokulların 4. sınıf öğretmenleri trafik güvenliği konulu eğitim seminerine katılıyorlar. İkinci adımda, bu öğretmenler kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine eğitim programını aktarıyor. Destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştiriyor.Sekizinci yılını tamamlayan projede bugüne kadar Türkiye genelinde 7 bin100 öğretmene eğitim verildi, bu öğretmenler aracılığıyla da 214 bin öğrenciye, 428 bin veliye ve 10 binin üzerinde servis şoförüne doğrudan ulaşıldı.
Projenin 2018-2019 eğitim öğretim yılı uygulamaları 11-13 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen öğretmen eğitim semineriyle başlamıştı. Ankara, Aydın, Bartın, Bilecik, Bolu, Çorum, Edirne, İstanbul, İzmir, Mardin, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Tekirdağ ve Tunceli illerinden 75 okulda öğrenciler ve velilere yönelik etkinlikler eğitim öğretim yılı boyunca devam etti.
Resim Yarışması Sonuçlandı
Proje kapsamında düzenlenen ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulandığı okullardaki 4. sınıf öğrencilerinin trafik güvenliği konusunda edindikleri bilgi ve becerileri resim yoluyla ifade etmesini amaçlayan Can Dostları Hareketi Resim Yarışması'na 10 Nisan 2019 tarihine kadar başvurular alındı.
Yarışmanın şartnamesi doğrultusunda, dördüncü sınıf öğrencilerinin edindikleri bilgi ve becerileri kullanarak, trafik güvenliği üzerine, serbest teknik ve malzemeyle yaptıkları resimler, tarafsız ve bağımsız jüri heyeti tarafından 12 Haziran 2019 tarihinde değerlendirildi.
Proje okullarında eğitim gören öğrencilerin toplam 902 eserle başvurduğu yarışmada, gerçekleştirilen jüri değerlendirmesi sonucunda,
Nevşehir ili, Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu'ndan Furkan Yalçın birinci,
Edirne ili, Ticaret Borsası İlkokulu'ndan Şeymanur Çakal ikinci,
İstanbul ili, Şehit Askeri Çoban İlkokulu'ndan Selehattin Arda Ceran üçüncü oldu..
Edirne ili, Trakya Birlik İlkokulu'ndan Bestenur Kurubaş ve İzmir ili, Hakimiyeti Milliye İlkokulu'ndan Dilay Su Cengiz mansiyon ödülü almaya hak kazandı.
Yarışmada ilk 3 dereceyi alan öğrenciler birer adet yaratıcı etkinlik seti ve 1 yıllık çocuk dergisi aboneliği kazanırken, öğretmenleri ise çeşitli tutarlarda hediye çeki ile ödüllendirilecek.. Aynı zamanda ilk 3'te yer alan öğrencilerin okullarına da birer adet çok işlevli yazıcı hediye edilecek. Mansiyon kazanan öğrenciler de 1 yıllık çocuk dergisi aboneliği ile ödüllendirilecek.
İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması Sonuçlandı
Projenin sınıf içi uygulamaları sırasında trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda başvurulan yöntem ve uygulamaları yaygınlaştırmak ve diğer sınıf öğretmenlerini teşvik etmek amacıyla öğretmenler arasında İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması düzenlendi. Projeyi okullarda birebir uygulayan öğretmenler, geliştirdikleri yeni ve farklı materyaller ve uygulamalarla yarışmaya başvurdu. 26 Nisan 2019 tarihine kadar alınan başvurular 11 Haziran 2019 tarihinde, proje ortağı kurumların temsilcileri ve bağımsız akademisyenden oluşan bir jüri heyeti tarafından değerlendirildi.
Değerlendirme sonucunda;
İstanbul Şehit Askeri Çoban İlkokulu'ndan Fatma Ayhaner birinci,
Bartın İstiklal İlkokulu'ndan İlter Altun ikinci,
Mardin Yıldırım İlkokulu'ndan Nayif Muyan üçüncü olmuştur.
Samsun Atatürk İlkokulu'ndan Mehmet Çınar mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE