ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan 4-6 yaş arası çocuklara yönelik Kur'an kursu programını bilimsel, pedagojik eğitim ilkelerine ve Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşıdıklarını söyledi… Yıldırım Edirne'de yaptığı açıklamada, “Eğitim-İş olarak bizim din ile değil, dini kendi çıkarları için kullanarak eğitimi bilimsellikten ve çağdaşlıktan uzaklaştırmak isteyenlerle sorunlarımız vardır. Öğretmek, biz öğretmenlerin işiyken, bunu devlet eliyle din adamlarına devretmenin de anlaşılır bir tarafı bulunmamaktadır” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 20-06-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Türkiye'de eğitim sisteminin 17 yıldır sekteye uğradığını belirterek, bunun tek sorumlusunun her gelen bakanın bir önceki bakanın yaptığı değişikliği çöpe atarak reform adı altında yeni sistem diye yutturmaya çalıştıkları değişiklikler olduğunu söyledi.
Bilimsel, pedagojik eğitim ilkelerine ve Anayasa'ya aykırı olduğu için 4-6 yaş arası çocuklara Kur'an kursu programını yargıya taşıyan Eğitim İş'in Genel Başkanı Orhan Yıldırım Edirne'de Saraçlar Caddesi PTT önünde basın açıklaması yaptı. Yıldırım, “Öğretmek, öğretmenlerin işi” dedi. 
Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım Edirne'de Saraçlar Caddesi'nde sendikalarının yargıya taşıdığı 4-6 yaş grubu çocuklara Kur'an kursu programına ilişkin açıklama yaptı. Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, "Eğitim İş Sendikası Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan 4-6 yaş grubu kuran kursu eğitimine karşı açtığı dava ve Danıştay tarafından bu konunun iptali için yaptığı müracaata karşı bazı kesimler sendikamıza karşı yerelde sosyal medyada hakarete varan tavırlar sergilemiş, konuyu saptırmışlardır" dedi.
Genel Başkan Orhan Yıldırım, 17 yıldır Türkiye'nin eğitim karnesinin, çocuklarımızın kendi gelecekleriyle ilgili kendi süreçlerini bilimsel ve çağdaş yöntemlerle kendini geliştirebilmelerinin yıllardır sekteye uğradığını söyledi. Yıldırım açıklamasında şunlara yer verdi:
"AK Parti iktidarı döneminde 7 bakan ve sayısını unuttuğumuz Milli Eğitim Bakanlığı'nda müfredat sistem değişikliği 17 yıldır sürüyor. 17 yıldır ne yazık ki Türkiye'nin eğitim karnesi çocuklarımızın kendi gelecekleriyle ilgili kendi süreçlerini bilimsel ve çağdaş yöntemlerle kendini geliştirebilmeleri yıllardır sekteye uğruyor. Bunun tek sorumluğu eğitim bakanlığını yürüten ve her gelen bakanın bir önceki bakanın yaptığı değişikliği çöpe atarak yeni reform adı altında ülkemiz çocuklarına ve halkımıza yeni sistem diye yutturmaya çalıştıkları yeniliklerdir. 
"ÖĞRETMEK ÖĞRETMENLERİN İŞİ"
3 Mart 1924 Tevhid-i Tedrisat Öğretim Birliği Yasası'nın kabulünden bu yana Türkiye'de eğitimin yozlaştırılması, geçmişe duyulan özlem, çocuklarımızın bilimsel ve çağdaş eğitimden uzaklaştırılması adına tarikatların cemaatlerin sürekli olarak çocuklarımıza el uzatması nedeniyle eğitim sekteye uğramaktadır. Günümüzde Diyanet İşleri Başkanlığı kendi ilgi alanının dışına taşarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmakla sorumlu olduğu Anayasamızda yer alan tüm çocuklarımıza eşit ve adil bir şekilde ulaşılabilir, erişilebilir eğitimin sunulmasının önüne geçmek, daha henüz idrak kapasitesine ulaşmamış olan, soyut ve somut kavramları kabullenememiş olan çocuklarımıza henüz bu psikolojik eğitimi almadan çocuklarımıza dini bilgiler verilmek istenmektedir. Eğitim-İş olarak bizim din ile değil, dini kendi çıkarları için kullanarak eğitimi bilimsellikten ve çağdaşlıktan uzaklaştırmak isteyenlerle sorunlarımız vardır. Öğretmek, biz öğretmenlerin işiyken, bunu devlet eliyle din adamlarına devretmenin de anlaşılır bir tarafı bulunma-maktadır.
"BOŞ BOŞ KONUŞMAYACAKLAR"
Üç beş kuruş için tüm eğitim çalışanlarını, memurları enflasyonun altında ezdirenler, kapalı kapılar ardında imza atanlar, emek sorunuyla ilgili hiçbir eylem yapmayanlar, sürgün ve ihraçlara ağzını açmayanlar sendikacıyız diye ortada dolaşmayacaklar. Dernekseler dernekçilik yapacaklar, sendikacıysalar herkesin emeğin, çalışanların hakkını ve tabi ki Türkiye'nin sorunlardaki doğru noktalarda mücadelesini yürütecekler. Hiç kimse buralarda Edirne'deyiz başka bir kentteyiz diye boş boş konuşmayacak. Konuşanlar hakkında da gereği hem hukuksal yönden hem de kamuoyu yönünden ilerleyen günlerde her zaman için bunun hesabı sorulacaktır. Eğitim İş Sendikası kurulduğu günden bu yana sürekli üye sayısını arttıran Türkiye'nin her tarafında örgütlenen mücadelesini de hukuksal zeminlerde sürdüren Türkiye'nin en önemli çağdaş, bilimsel laik örgütüdür.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE