ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Üreticiden 'çevre' bilinci
Edirne'de çeltik üreticileri yabancı ot mücadelesine devam ederken, Özcan Çetin isimli üretici, kullanıldıktan sonra çevreye sorumsuzca atılan kimyasal ilaç ambalajlarının doğaya büyük zarar verdiğine dikkat çekti… Doğaya karşı sorumluluklarının olduğunu söyleyen Çetin, “Bunların depozitolu olmasını istiyoruz. Eğer ambalajlar depozitolu olursa doğaya bırakılan ilaç kutularının azalmasında büyük payının olacağını düşünüyoruz” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 20-06-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Üreticiden 'çevre' bilinci

Olgay GÜLER
Türkiye'nin çeltik ihtiyacının yüzde 50'sini karşılayan Edirn-e'de üreticinin ya-bancı otla müca-delesi devam edi-yor. Daha kaliteli verim almak için gece gündüz çalışan üretici bir yandan da ilaçlama şişelerinin depozitolu olmasını, dolayısıyla doğaya da zarar verilmemesini istiyor. 
Zorlu çeltik mesaisinin başladığı günlerde üreticiler kavurucu güneş altında beyaz altınlarını yabancı otlardan korumak için mesailerini sürdürüyor. Çeltiğin gelişimine etki etmesiyle bilinen otlarla mücadele sırasında çiftçinin ise tek umudu kullandıkları ilaçlar. Hali hazırda mücadeleye devam eden çiftçi, kullandıkları ilaç şişelerinin de depozitolu olması gerektiğini, bu şişelerin doğaya çok zarar verdiğini söylüyor. 
Yabancı Ot Mücadelesi Başladı
Hasat zamanına kadar su içinde kalan ürünle birlikte büyüyen otlar çeltiğin gelişimine etki ediyor ve rekolte düşüklüğüne sebep oluyor. Beyaz Altın üretiminin merkezi olan Edirne'de ekimi yapılan çeltiklerden sorunsuz verim almak isteyen üreticiler yabancı otlarla mücadele etmek için ilaçlamaya başladı. 
İlaçlama döneminin 20 gün kadar devam edeceğini söyleyen üretici Özcan Çetin, doğaya rastgele atılan ilaç kutularının, depozitolu sisteme geçildiğinde azalacağını ifade etti. Çetin; “Sonbahar mevsiminin başında hasadı yapılacak çeltik için verimi ve kaliteyi arttırmak için her yolu denedik. Ama rekolte için hava şartlarının iyi seyretmesi gerekiyor. Kullanılan kimyasal ilaç ambalajları doğaya çok zarar veriyor. Bunların depozitolu olmasını istiyoruz. Eğer ambalajlar depozitolu olursa doğaya bırakılan ilaç kutularının azalmasında büyük payının olacağını düşünüyoruz” dedi. 
Çeltik üreticisi Erkan Kızanlık, istenilen verimin alınabilmesi için ilaçlamanın şart olduğunu ifade etti. Kızanlık; “Çeltiğimizin sağlığı için bu ilaçlamaları yapmak zorundayız, çünkü yabancı otlar bizim çeltiğimizin büyümesine ve sağlıklı mahsul olmasına büyük bir engel. Eğer biz bunları çeltiğin taban suyu verildikten sonra ilaçlama yapmazsak istediğimiz verimi alamayız” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE